Rakija je známa balkánska ovocná pálenka, čo všetko o nej treba vedieť?

Erik Havlík Téma
5. decembra 2023 0

Rakija je tradičný ovocný destilát populárny v mnohých balkánskych krajinách, ako sú Srbsko, Chorvátsko, Bulharsko, Bosna, Albánsko, Turecko a ďalších. Jej pôvod siaha až do stredoveku a jej pomenovanie pochádza z arabského slova „al-rak“, čo v preklade znamená doslova „potenie“ – čiže kondenzácia pár ako odkaz na proces destilácie.

Čo je to rakija

Rakija je vlastne ovocná pálenka, ktorá sa najbežnejšie vyrába zo sliviek alebo hrozna. Po vypálení je číra, často sa však necháva dozrievať v sudoch (celkom ako naša starená slivovica), kde chytí žltkastý odtieň. Komerčne vyrábaná rakija má zväčša do 42% ABV, domáce pálenky môžu mať obsah alkoholu pokojne aj 60% a viac.

Jej pôvod treba hľadať, ako som už spomínal v úvode, na Balkáne, pričom o prvenstvo sa tam sporia mnohé krajiny. Asi poznáte chorvátsku, alebo aj bulharskú rakiju (častá cieľová destinácia našincov). Rakija je však národným nápojom ale aj v takom Severnom Macedónsku, Srbsku, Bosne a Hercegovine, Albánsku, Turecku či Čiernej Hore. Kedy tento nápoj vznikol? Ešte niekedy v stredoveku a to v období rozširovania Osmanskej ríše na Balkáne.

 

Pôvod slova rakija

Pôvod slova „rakija“ (alebo v niektorých jazykoch „raki“) je zaujímavý a odhaľuje jeho historické a kultúrne korene. Tento termín má svoje korene v arabskom jazyku, čo odráža historický vplyv Osmanov v oblasti Balkánu.

Rakija teda konkrétne vychádza z arabského „al-rak“, ktorý sa používal na označenie rôznych druhov destilátov. Doslova znamená „potenie“ alebo „kondenzácia“, čo sa vzťahuje na proces destilácie. V historickom kontexte to mohlo znamenať akúkoľvek formu destilovaného alkoholu. Táto asociácia tak odráža starodávne metódy výroby alkoholu, kde proces destilácie bol kľúčovým krokom.

Rakija - kolekcia rôznych ovocných balkánskych destilátov v typickej karafe

 

Ako sa rakija vyrába a z čoho

Rakija sa vyrába sa z rôznych druhov ovocia, najčastejšie zo sliviek, hrozna, jabĺk, hrušiek, čerešní, ale aj z iných druhov, ako sú figy alebo marhule. Proces výroby zahŕňa klasicky fermentáciu ovocia, následnú destiláciu a často aj dozrievanie v drevených sudoch. Takže ako sami vidíte, technológia výroby nie je nijako zložitá a používané suroviny sú veľmi ľahko dostupné a relatívne aj lacné (zloženie: ovocie, cukor a voda samozrejme).

 

Najznámejšie Rakije podľa pôvodu

Teraz si priblížme rakiju z pohľadu jej pôvodu. Najprv krátka definícia, z čoho je, a rozdiely medzi nimi.

Chorvátska rakija

V Chorvátsku sa rakija najčastejšie vyrába zo sliviek, hrozna alebo fíg. Chorvátska rakija je známa svojou jemnosťou a rôznymi príchuťami, ako sú bylinky alebo med. Najznámejšia je rakija s názvom „Travarica“.

Srbská rakija

Srbsko je známe najmä svojou slivovicou, ktorá je ale vlastne druhom rakije vyrobeným zo sliviek. Srbská rakija sa môže pochváliť bohatou chuťou a dlhým dozrievaním, čo jej dáva primeranú hĺbku.

Bulharská rakija

Bulharská verzia sa väčšinou vyrába z hrozna a je známa ako „grozdova“ alebo „misketova rakija“. Bulharská rakija má miernejšiu chuť a je často podávaná ako aperitív.

Turecká rakija

Turecká rakija, známa aj ako „raki“, sa vyrába hlavne z hrozna s pridaním anízového semienka, čo jej dodáva výraznú chuť. Raki sa často podáva s vodou a ľadom, čo spôsobuje zmeny v jej farbe a konzistencii (podobne ako grécke ouzo, alebo aj absint), a popíja sa často pri jedle.

Yeni Raki
Yeni Raki 45% 0,7 l (čistá fľaša)

Destilát Raki je v Turecku známy už viac než 500 rokov. Špeciálne raki z hrozna, hrozienok a anízu, sa prvýkrát spomína v literatúre v roku 1510. Rýchlo sa rozšíril v celej Osmanskej ríši a neskôr sa stal známym ako Yeni Raki, čo znamená „nové Raki“ (symbolizuje príchod novej povojnovej éry).

22,99 €

 

K čomu ju prirovnať

Rakija je ovocný destilát a v mnohých ohľadoch sa dá prirovnať k rôznym ďalším národným druhom ovocných páleniek a destilátov. Tu sú niektoré príklady:

Slivovica (Stredná a Východná Európa)

Podobne ako srbská „slivovicová“ rakija, aj slivovica je samozrejme destilát vyrobený zo sliviek, tradične Moravská alebo Slovenská. Rovnako ako rakija majú bohatú ovocnú chuť a sú tradične vyrábané z fermentovaného ovocia.

Pozri najlepšie slivovice v našom porovnaní:

💡💡 u nás nájdete celý test slivovíc

Calvados (Francúzsko)

Tento destilát sa vyrába z jabĺk alebo hrušiek a je podobný rakiji vyrobenej z týchto plodov. Calvados, podobne ako aj rakija, často zrejú v drevených sudoch, čo im dodáva unikátnu chuť a arómu.

Grappa (Taliansko)

Grappa je taliansky destilát vyrobený z hroznových zvyškov po výrobe vína. Aj keď sa líši v základnej surovine, proces výroby a charakteristiky sú podobné ako u niektorých druhov rakije.

Pálinka (Maďarsko)

Maďarská pálenka, známa ako „pálinka“, sa vyrába z rôznych druhov ovocia, vrátane sliviek, hrušiek a marhúľ. Je to ďalší príklad ovocného destilátu s podobnými charakteristikami ako rakija.

Eaux-de-vie (Francúzsko)

Doslovný preklad Eaux-de-vie (eau-de-vie) znie „voda života“. Je to známy francúzsky ovocný destilát, ktorý zdieľa mnoho vlastností s rakijou, vrátane použitia rôznych druhov ovocia a dôrazu na zachovanie čistej ovocnej chuti. Používa sa napríklad na aj na miešanie koňakov.

Pozri najlepšie koňaky v našom porovnaní:

💡💡 u nás nájdete celý test koňakov

Každý z týchto nápojov má svoje jedinečné charakteristiky, ale spoločné majú využitie ovocia ako základnej suroviny a proces destilácie, ktorý zameriava na zachovanie a zvýraznenie ovocnej chuti. Rakija sa teda môže považovať za člena rodiny ovocných destilátov, každý z nich však prináša svoje kultúrne a tradičné nuansy.

 

Miešané drinky s rakijou

S rakijou si môžete vychutnať aj viaceré miešané drinky. Môže napríklad nahradiť hlavný alkohol v pôvodnom recepte. Zaujímavo potom určite chutí aj „Balkánske mojito“, kde miesto bieleho rumu ide slivková prípadne hrušková rakija (pozri recept na klasické mojito). Skúsiť môžete aj „Rakija Sunrise“, z pôvodného receptu teda len vypustíte tequilu (pozri drink Tequila Sunrise). To isté platí pre „Dalmatinski sour“, kde rakijou zase zameníte whisky (pôvodný recept Whisky Sour).

Dalmatinski Sour

Originálny chorvátsky koktail s rakijou - v pohári na barovom pulteIngrediencie:

  • 50 ml slivkovej rakije
  • 20 ml čerstvej citrónovej šťavy
  • 10 ml medového sirupu (med zmiešaný s trochou teplej vody)
  • vaječný bielok (voliteľné, pre zamatovú textúru)
  • ľad
  • citrónová kôra alebo čerstvá mäta na ozdobu

Postup prípravy:

  • začnite prípravou medového sirupu v malom pohári
  • do šejkra pridajte rakiju, čerstvú citrónovú šťavu, medový sirup a (voliteľne) vaječný bielok pre zamatovú textúru
  • v prvej fáze intenzívne „šejkujte“ bez ľadu, aby sa vaječný bielok poriadne spojil s ostatnými ingredienciami
  • potom do šejkra pridajte ľad a opäť dôkladne pretrepte, aby bol nápoj vychladený a dobre premiešaný
  • zmes nakoniec preceďte do pohára naplneného ľadom (nízky širší, ideálne Old Fashioned)
  • nakoniec ozdobte citrónovou kôrou alebo čerstvou mätou.

 

Kde sa dá Rakija dá kúpiť a ochutnať

Rakiju ochutnávajte ideálne na dovolenke pri mori – a potom si fľaštičku kúpte aj na doma (najprv si ale zistite cenu a koľko sa jej dá z krajiny vôbec vyviezť). U nás sa s rakijou veľmi nestretnete a asi ani nie je na to nejaký extra dôvod. „Vypálené ovocie“ má predsa silnú tradíciu aj u nás doma na Slovensku či v Čechách.


Ako sa vám páčil článok?
5/5 - (1 vote)
Autor článku
Erik Havlík

Predstavte si všetky tie nekonečné možnosti, ktoré whisky ponúka. Zmapovať ich, je teda poriadna fuška. A keďže dobrá whisky mi nikdy nebola cudzia, na túto úlohu som sa s „malou dušičkou“ podujal v rámci Alkotipu ja. Aj vďaka tomu mám teraz neustály prísun nových a nových fliaš, ktoré môžem ochutnať a sprostredkovať vám svoje dojmy. Škótske single malt? Írske jemnučké whisky? Bourbony? A čo ostatný svet? To všetko sa vám pokúsim v dohľadnej dobe predstaviť čo najdetailnejšie. Apropo a viete, že whisky patrí medzi najvýnosnejší artikel medzi alternatívnymi investičnými príležitosťami? Trochu sa v tom orientujem a celkom rád sa s vami podelím o tipy na fľaše, ktoré z tohto pohľadu vyzerajú naozaj zaujímavo.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.