Väčšina ľudí, ktorí pijú alkohol, sa zrejme už niekedy stretla s tým nepríjemným stavom po večeri plnom alkoholických nápojov. Bolesť hlavy, nevoľnosť či dokonca zvracanie, pocit vyčerpanosti a podráždenosť – to je len niekoľko príznakov, ktoré sa s opicou spájajú. Keď sa niektorý z nich, či dokonca hneď všetky naraz, po prepitej noci objavia, začneme googliť a hľadať zaručené rady o tom, čo pomáha na opicu.
Ak patríte aj vy k hľadačom záchrany po prepitej noci a kladiete si otázku čo na opicu, ste na správnom mieste. V článku totiž nájdete fungujúce rady, ktoré môžu pomôcť pri opici, aj overené tipy na to, ako predísť tomu, aby ste sa ráno po konzumácii alkoholu cítili pod psa. Tak sa teda poďme spolu pozrieť na to, čo pomáha na opicu.
Základom je prevencia
V prípade opice platí, že lepšie ako zmierňovanie následkov, funguje prevencia. Je jednoduchšie myslieť dopredu a nepýtať sa čo pomáha na opicu, ale skôr ako predísť opici. Preto máme pre vás tri veľmi jednoduché veci, ktoré skutočne fungujú. Poďme sa teda na ne pozrieť.
Vyhnite sa nápojom s obsahom kongenerov
Počas procesu fermentácie sa cukry premieňajú na oxid uhličitý a etanol, známy ako alkohol. Kongenery sú toxické chemické spoluvznikajúce zložky, pričom rôzne druhy alkoholu obsahujú rôzne množstvo kogenerov. Niektoré štúdie zistili, že konzumácia nápojov s vysokým obsahom kogenerov zvyšuje pravdepodobnosť a silu opice. Kogenery tiež môžu spomaľovať metabolizmus alkoholu, čím predlžujú trvanie nepríjemných príznakov opice.
Určite vás teraz zaujíma, ktoré alkoholické nápoje obsahujú najmenej kogenerov. Sú to vodka, gin a rum. Na druhej strane stoja alkoholické nápoje s vysokým obsahom kogenerov, a síce tequila, whiskey a koňak. No a úplne najviac kogenerov nájdete v bourbone.
Za spomenutie určite stojí štúdia, ktorej sa zúčastnilo 95 mladých dospelých ľudí. Tí vypili toľko vodky alebo bourbonu, aby bola koncentrácia alkoholu v dychu 0,11%. Zo štúdie vyplynulo, že ľudia, ktorí pili bourbon, pociťovali horšie príznaky opice ako tí, ktorí pili vodku.
Ak teda chcete piť bez toho, aby vám na druhý deň bolo zle, určite si premyslite, po akom alkohole siahnete. Kvalitný rum či kvalitná vodka alebo gin sú z hľadiska sily opice bezpečnejšie.
Myslite na hydratáciu
Konzumácia alkoholu môže viesť k dehydratácii, a to hneď viacerými spôsobmi. Po prvé platí, že alkohol je močopudný, takže spôsobuje väčšiu produkciu moču. To môže viesť k strate tekutín a elektrolytov, ktoré ľudský organizmus potrebuje pre správne fungovanie. Po druhé, konzumácia veľkého množstva alkoholických nápojov môže viesť k zvracaniu či k hnačke, čím opäť dochádza k strate tekutín a elektrolytov.
Hoci dehydratácia nie je jedinou príčinou opice, nadväzuje na ňu množstvo bežných príznakov opice, vrátane smädu, vyčerpanosti, bolesti hlavy a nevoľnosti. No a práve preto zvýšením príjmu vody môžete tieto prejavy opice zmierniť, či dokonca sa im úplne vyhnúť.
Ak teda hľadáte liek proti opici, prvé, po čom by ste mali siahnuť, je obyčajná voda. Veľmi účinné sa ukázalo vypitie pohára čistej vody medzi jednotlivými alkoholickými drinkmi. Toto pravidlo vás nie vždy uchráni pred dehydratáciou, no určite pomôže k tomu, aby ste zmenšili príjem alkoholu. Nezabudnite piť nielen počas konzumácie alkoholu, ale aj nasledujúci deň po prepitej noci. Vhodné je pripraviť si hneď k posteli veľký pohár s vodou, z ktorého môžete popíjať kedykoľvek ucítite smäd a typické sucho v ústach.
Ste v triezvy, ale trápi vás zvyškový alkohol? Takýto tester určite využijete…
- malý, skladný alkoholový osobný tester
- poteší rozsah merania aj solídna presnosť
- jeden z najpredávanejších na našom trhu
- dobrá cena a primeraná kvalita
Doprajte si dostatok spánku
Konzumácia alkoholu spôsobuje zníženie kvality spánku, čo môže mať za následok, že sa ráno budete cítiť pod psa. Ak teda chcete vedieť, čo je dobré na opicu, ďalším tipom je spánok. Samozrejme, nedostatok spánku priamo nespôsobuje opicu, no môže vám ráno poriadne znepríjemniť. Práve podráždenosť, bolesti hlavy a vyčerpanie sa môžu vplyvom nedostatku spánku ešte zintenzívniť. Doprajte si preto po konzumácii alkoholu dostatočne dlhý, ideálne nočný, spánok. Umožníte tak vášmu telu rýchlejšie sa zotaviť.
Čo robiť po opici
Podcenili ste prevenciu, prípadne vám preventívne kroky úplne zlyhali? Nevadí, aj to sa stáva. Nemusíte vešať vašu boľavú hlavu. Máme pre vás rady, ako sa zbaviť opice čo najrýchlejšie. Prejdime teda na to.
Dajte si dobré raňajky
Kvalitné a výživné raňajky – aj to je niečo, čo pomáha na opicu. Ale čo jesť po opici? Možno máte podráždený žalúdok po konzumácii alkoholu, prípadne žalúdok na vode. Aj v takomto prípade je vhodné skúsiť do seba niečo dostať. Tak, čo si dať po opici na žalúdok, aby vám nebolo ešte horšie? Ideálne niečo teplé – napríklad taký dobrý vývar je hotový balzam na podráždený žalúdok.
Cieľom je dostať hladinu cukru v krvi na stabilnú úroveň. A hoci nízka hladina cukru v krvi nie je automaticky príčinou opice, často sa s nepríjemnými príznakmi opice spája. Nízky cukor v krvi môže príznaky opice zhoršiť – budete sa cítiť ešte viac vyčerpaný, slabý a nevoľnosť bude ešte výraznejšia. Váš systém je rozhodený, dehydrovaný, chýbajú mu potrebné vitamíny a minerály.
Pýtate sa teda, čo jesť po opici? Niektoré štúdie odporúčajú siahnuť po potravinách, ktoré obsahujú L-cysteín, čo je aminokyselina obsiahnutá vo vajciach, jogurte či v ovsených vločkách. Po opici je vhodné jesť aj potraviny bohaté na zinok, a to oriešky, semienka, mliečne produkty a celozrnné potraviny.
Káva alebo kyslé jedlá či ovocné šťavy, to nie je niečo, čo pomáha na opicu. Po opici sa tieto potraviny neodporúčajú, pretože by mohli váš prekyslený žalúdok ešte viac podráždiť.
Nebojte sa liekov proti bolesti
Bolesť hlavy po opici vie byť niekedy naozaj neznesiteľná, a keď vám nepomohlo jedlo ani hydratácia, určite siahnite po lieku od bolesti. Neviete, čo na bolesť hlavy po alkohole? Nič nepokazíte tým, ak si dáte lieky s obsahom ibuprofenu (Ibalgin), aspirinu alebo paracetamolu (Paralen, Panadol). Uľavia od bolesti hlavy, ale aj od bolestí svalov, ktoré sa tiež môžu objaviť po opici.
Vyskúšajte suplementy
Hoci ešte na túto tému nie je dostatočný výskum, niektoré štúdie preukázali pozitívny vplyv určitých výživových doplnkov na zmiernenie príznakov opice. Pozrime sa na to, ktoré z výživových doplnkov by ste mohli použiť ako lieky na opicu.
- červený ženšen – jedna dávnejšia štúdia zistila, že užívanie červeného zázvoru môže v krvi znížiť hladinu alkoholu a zmierniť tak príznaky opice
- opuncia – objavilo sa niekoľko štúdií, ktoré zistili, že kaktus opuncia môže byť považovaný za niečo ako liek na opicu. Extrakt z opuncie zmierňuje do značnej miery znižuje príznaky opice.
- zázvor – zázvor, hnedý cukor a extrakt z mandarínky môžu zjemniť isté príznaky opice. Testovanie na zvieratách preukázalo, že niektoré zložky obsiahnuté v zázvore môžu dokonca chrániť pečeň pred poškodením alkoholom.
- borákový olej – jedna štúdia preukázala, že spojenie opuncie a borákového oleja znížilo nepríjemne prejavy opice až u 88% zúčastnených
Ako vidíte, existujú aj prírodné lieky proti opici. Treba si však uvedomiť, že výskum ich účinkov na ľuďoch ešte nebol dôkladne urobený a chýbajú podrobnejšie štúdie. No a platí tiež, že čo zaberá na opicu vám, nemusí zabrať niekomu inému a naopak.
Čo pomáha na opicu – časté otázky
❓Zbaví ma káva opice?
Ak sa po noci plnej alkoholu cítite ospalo a bez energie, zrejme sa vám žiada hneď ráno siahnuť po šálke silnej kávy. Nemusí to však byť najlepší nápad. Ako som už spomínala, alkohol spôsobuje dehydratáciu, no a keďže je káva diuretická (močopudná, pozn. red.), môže ešte predĺžiť vaše zotavovanie sa. Odporúča sa namiesto kávy vypiť hneď ráno poriadny pohár vody a až neskôr si dopriať kávu, nie však viac ako dve šálky.
❓Pomáha pohárik na vyrovnanie hladiny?
Možno už aj vy ste po prepitej noci dostali radu, že najlepšie, čo si dať na opicu, je tzv. pohárik na vyrovnanie hladinky. Dať si za jeden, však nie je po prepitej noci tak úplne dobrý nápad. Môže sa stať, že na chvíľku vám pohárik alkoholu spolu s pohárom vody či pohárom paradajkovej šťavy priniesť úľavu. V podstate však vaše trápenie len oddiali a spôsobí, že vaše zotavenie sa z opice bude trvať dlhšie. Dá sa teda povedať, že porekadlo klin sa klinom vybíja v tomto prípade vôbec neplatí.
❓Sú nejaké tabletky proti alkoholu?
Nuž, nič také ako tabletka po alkohole či liek proti alkoholu nie je. Existujú rôzne vyprošťováky, čiže nejaké výživové doplnky určené na zmiernenie príznakov opice. Napríklad Hydrodol, ktorý je vo forme kapsúl a užíva sa ako prevencia proti opici. Ak už opicu máte a trápi vás žalúdok na vode, skúste Vyprošťovák, ktorý pomáha neutralizovať kyseliny v žalúdku.
Zdroje informácií a zaujímavé odkazy:
- https://www.healthline.com/nutrition/best-hangover-cures – čo je dobré po opici
- www.singlecare.com/blog/best-hangover-cures-that-work/ – čo pomáha na opicu
Tento článok v žiadnom prípade nenabáda k užívaniu alkoholu, má len striktne informatívny charakter! Aj z toho dôvodu neručíme za prípadné nežiadúce následky, ktoré by mohli byť výsledkom jeho nadmernej konzumácie. Platí to ako na všeobecné články o alkohole, či porovnávanie a recenzie jednotlivých produktov, tak aj na uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje. Web AlkoTip.sk je určený iba pre osoby staršie ako 18 rokov.
Článok je zaradený do kategórie: Zaujímavosti
Mohlo by vás zaujímať
- Mayská legenda o dvojčatách a rum Cihuatán Folklore Dualidad
- Luca Gargano (Velier) - poznajte jednu z najväčších osobností rumového sveta
- Rakija je známa balkánska ovocná pálenka, čo všetko o nej treba vedieť?
- Beer Pong je naozaj zábavná pivná hra, čo k nej potrebujete a aké sú pravidlá
- Sabráž - alebo ako na efektné otváranie šampanského šabľou (presný postup aj s videom)
- Piráti - Rum - Karibik: legendárne spojenie, ktoré pozná každý, chcete vedieť viac?
- Deň svätého Patrika na zeleno - história, tradície a zvyky (kde a s čím ho oslavovať)
- Čo nekombinovať s alkoholom - kratom, CBD, antikoncepcia, antibiotiká a iné? + ROZHOVOR
- Za koľko vyprchá alkohol z krvi - ako sú na tom pivo, víno, destiláty?
- Vyberáme najkrajšie darčekové balenia Jack Daniels