Ako rýchlo vytriezvieť – fungujú rady na odbúranie alkoholu v krvi?

Petra Lyžičiarová Téma
7. januára 2023 0

Niekedy sa aj tomu najopatrnejšiemu užívateľovi alkoholu môže stať, že to s pitím preženie a potom nasleduje nepríjemná opica. Možno ste neodhadli silu miešaného drinku, možno ste sa nechali uniesť dobrou náladou a poháriky ste prestali počítať, no a možno ste toho vypili veľa za krátky čas. Nech už to bolo akokoľvek, určite chcete vedieť, ako rýchlo vytriezvieť z alkoholu.

Na internete sa môžete stretnúť s množstvom babských rád na odbúranie alkoholu, no ak sa spýtate lekára, ako rýchlo vytriezvieť, odpoveď bude jasná – nie je to možné. Ak sa teda pýtate, ako znížiť alkohol z dychu či tzv. zostatkový alkohol, tak prosto nijako. Dobrou správou však je, že predsa len môžete urobiť nejaké opatrenia, vďaka ktorým sa vyhnete stavu opitosti a nepríjemnej opici alebo ju aspoň zmiernite.

Ste v podstate triezvi, ale trápi vás zvyškový alkohol? Takýto tester určite využijete…

V-Net AL 5500
V-Net AL 5500
  • malý, skladný alkoholový osobný tester
  • poteší rozsah merania aj solídna presnosť
  • jeden z najpredávanejších na našom trhu
  • dobrá cena a primeraná kvalita
46,76 €

Odbúravanie alkoholu z tela – ako to je?

Možno ste už počuli rôzne zaručené rady na to, ako dosiahnuť rýchle vytriezvenie. Pravdou však je, že ak ste to s alkoholom prehnali, jediné, čo vám pomôže sa ho zbaviť, je vaše telo samo o sebe. Jedine čas a váš metabolizmus vás dokážu zbaviť alkoholu v krvi.

Keď sa alkohol dostane do žalúdka, veľmi rýchlo sa vstrebáva do krvného obehu. Niektoré druhy alkoholu sa vstrebávajú rýchlejšie, iné zase o niečo pomalšie. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že silnejší alkohol sa vstrebáva rýchlejšie.

Množstvo alkoholu v jednotlivých alkoholických nápojoch sa odlišuje:

  • pivo má okolo 5 % alkoholu (niektoré druhy môžu mať aj viac)
  • víno má od 10 do 12% alkoholu
  • tvrdý alkohol má okolo 45 % alkoholu

Dá sa teda povedať, že z jedného poldeci sa opijete rýchlejšie ako z piva. Efekt pôsobenia alkoholu na vaše telo môžete pociťovať približne po 10 minútach od požitia a vrchol dosiahnete asi po 40 minútach až hodine. To, ako rýchlo sa alkohol vstrebáva do organizmu, ovplyvňuje viacero faktorov. Napríklad aj to, aká je vaša hmotnosť, či to, aké jedlo ste jedli predtým.

Po tom, čo sa alkohol dostane do vášho krvného obehu, je rozštiepený v pečeni. Pečeni trvá asi hodinu, kým rozštiepi alkohol z jedného drinku, čiže z jedného piva, jedného poháru vína alebo jedného poldeci tvrdého alkoholu. Keď však pijete alkohol rýchlejšie, ako ho pečeň dokáže rozštiepiť, koncentrácia alkoholu v krvi sa zvyšuje a vy pociťujete príznaky opitosti. To, ako rýchlo dokáže vaša pečeň štiepiť alkohol, nie je možné urýchliť, preto hľadanie spôsobov ako rýchlo vytriezvieť v podstate nemá zmysel. Nenechajte sa preto zlákať ťahmi v podobe tabletky na odbúravanienie alkoholu a podobne.

4 rady, ako rýchlo vytriezvieť, ktoré určite nefungujú

Možno ste už niekoľko rád na to, ako sa rýchlo zbaviť alkoholu v krvi, počuli už dávnejšie. Domáce recepty a babské rady na rýchle vytriezvenie nájdete všade na internete. Pravdou však je, že žiadna z týchto rád reálne nefunguje, sú to len mýty.

Niektoré rady sa síce postarajú o to, že sa budete po prepitej noci cítiť lepšie a budete lepšie aj vyzerať, no alkohol z krvi odbúra len vaše telo a trvá to nejaký čas. Keď ste opitý, alkohol v krvi sa kumuluje, pretože pečeň ho nestíha rozkladať. Keďže na Slovensku je za volantom nulová tolerancia alkoholu, nemá zmysel snažiť sa dosiahnuť rýchle vytriezvenie, aby ste mohli šoférovať. Prejdime teda k samotným mýtom na odbúravanie alkoholu v krvi.

Mýtus č. 1: Vypitie silnej kávy vám pomôže vytriezvieť

Alkohol spôsobuje, že sa cítite ospalo. Kofeín je stimulant, ktorý vás môže nabudiť, no žiadnym spôsobom neurýchľuje metabolizmus alkoholu. V skutočnosti môže byť alkohol nebezpečný, pretože človek po vypití kávy môže nadobudnúť pocit, že je triezvy a môže šoférovať. Miešanie alkoholu s energetickými nápojmi je ešte nebezpečnejšie.

Mýtus č. 2: Studená sprcha vás zbaví opitosti

Dať si studenú sprchu je spôsob na nabudenie a osvieženie. Po studenej sprche môžete chytiť druhý dych, no pôsobenie alkoholu na vaše telo to nemôže zvrátiť. V niektorých prípadoch sa dokonca môže stať, že šok zo studenej vody môže spôsobiť bezvedomie.

Mýtus č. 3 Mastné jedlo urýchli vstrebávanie alkoholu

Alkohol sa vstrebáva sliznicou žalúdka. Keď je váš žalúdok predtým, ako začnete piť alkoholu, plný mastného jedla, alkohol sa do krvi bude vstrebávať pomalšie. Lenže alkohol sa do krvi dostane približne za 10 minút. Keď už je raz alkohol vo vašom krvnom obehu, je neskoro jesť mastné jedlo. Nebude to mať na vás žiaden efekt. Okrem toho môže kombinácia alkoholu a mastného jedla spôsobiť hnačku.

Mýtus č. 4: Zvracanie vás zbaví alkoholu v krvi

Zvracanie nijakým spôsobom nezníži množstvo alkoholu v krvi. Alkohol sa do krvného obehu dostane veľmi rýchlo, takže pokiaľ nebudete zvracať hneď po tom, čo sa napijete, nebude to mať žiaden efekt. Samozrejme, príliš veľké množstvo alkoholu môže spôsobiť pocit nevoľnosti a po zvracaní sa vám môže uľaviť.

Kedy môžem šoférovať po alkohole?

Ak si nie ste istý, či môžete po prehýrenej noci bezpečne sadnúť za volant a nemáte alkohol tester, tak to jednoducho nerobte. Vždy sa dá počkať, prípadne si pospať a najesť sa a vrátiť sa do triezveho stavu, prípadne si dopravu vyriešiť inak. Nič totiž nestojí za to, aby ste riskovali život seba či spolujazdcov alebo ostatných účastníkov cestnej premávky. V prípade, že sa vám to stáva častejšie, určite nebude na škodu mať vždy po ruke alkohol tester.

V-Net AL 5500
V-Net AL 5500
  • malý, skladný alkoholový osobný tester
  • poteší rozsah merania aj solídna presnosť
  • jeden z najpredávanejších na našom trhu
  • dobrá cena a primeraná kvalita
46,76 €

Pomôckou vám môže byť aj táto tabuľka, ktorá zobrazuje, ako dlho približne  trvá odbúranie jednotlivých druhov alkoholu z tela. V prípade, že sa pýtate, po koľkých hodinách môžem šoférovať, mali by ste vedieť, že to závisí od druhu a množstva alkoholu, ktorý ste vypili. Odpoveď na otázku kedy nafúkam, resp. kedy nenafúkam, je teda veľmi individuálna.

Tabuľka zobrazuje údaje pre muža s hmotnosťou 85 kg. Pre ženu s hmotnosťou 60 kg je odbúravanie alkoholu z krvi približne 1,6-krát pomalšie. Spaľovanie alkoholu je však otázkou metabolizmu, ktorý u každého pracuje inou rýchlosťou, takže údaje berte len ako orientačné. Pozrite sa, približne za koľko z tela vyprchá pivo, víno či destiláty.

Orientačný čas odbúravania alkoholu v krvi:

PIVO 10ČASPIVO 12ČASVÍNOČASLIEHOVINAČAS
0,5 litra2 hodiny 15 minút0,5 litra2 hodiny 45 minút0,2 litra2 hodiny 48 minút0,5 dcl2 hodiny 10 minút
1 liter4 hodiny 30 minút1 liter5 hodín 30 minút0,4 litra4 hodiny 56 minút1 dcl4 hodiny 30 minút
1,5 litra6 hodín 45 minút1,5 litra8 hodín 15 minút0,6 litra7 hodín 24 minút1,5 dcl6 hodín 45 minút
2 litre9 hodín2 litre11 hodín0,8 litra9 hodín 52 minút2 dcl9 hodín
2,5 litra11 hodín 15 minút2,5 litra13 hodín 45 minút1 liter12 hodín 20 minút2,5 dcl11 hodín 15 minút
3 litre13 hodín 30 minút3 litre16 hodín 30 minút1,2 litra14 hodín 48 minút3 dcl13 hodín 30 minút
3,5 litra15 hodín 45 minút3,5 litra19 hodín 15 minút1,4 litra17 hodín 16 minút3,5 dcl15 hodín 45 minút
4 litre18 hodín4 litre22 hodín1,6 litra19 hodín 44 minút4 dcl18 hodín

zdroj: Regionálny úrad verejného zdravotníctva Trenčín

Ako rýchlo vytriezvieť pred spaním

Najlepší odbúravač alkoholu je kvalitný spánok. Počas noci má pečeň čas na metabolizovanie alkoholu vo vašom organizme. Pozornosť však treba zvýšiť pri človeku, ktorý toho vypil príliš veľa a nastala by uňho otrava alkoholom. V takom prípade môže zaspať a upadnúť do bezvedomia, čím môže nastať vážne poškodenie mozgu. Okrem toho alkohol ovplyvňuje nervy zodpovedné za dáviaci reflex, čo znamená, že sa priveľmi opitý človek môže pozvracať počas spánku a udusiť sa. Dôležité je tiež vedieť, že dokonca aj po strate vedomia sa môže hladina alkoholu v krvi stále zvyšovať. Ak je človek intoxikovaný alkoholom, veľmi ľahko zaspí, no spánok nebude kvalitný a bude sa budiť.

Pozrime sa teda, čo všetko môžete urobiť, aby ste sa ráno po konzumácii alkoholu zobudili v čo najlepšom stave:

  • predtým, ako pôjdete spať, vypite veľký pohár čistej vody, ktorý pomôže proti dehydratačnému účinku alkoholu
  • ďalší veľký pohár vody si nechajte pri posteli a vždy, keď sa preberiete, si z neho odpite aspoň jeden dúšok
  • k posteli si pripravte aj vedro alebo nádobu, keby vám prišlo zle od žalúdka
  • nechajte si pri posteli liek od bolesti, keby vás ráno po zobudení bolela hlava
  • v žiadnom prípade neužívajte počas pitia alkoholu tabletky na spanie alebo antidepresíva
  • ak potrebujete ráno skoro vstať, nastavte si záložný budík
Muž s bolesťou hlavy si dáva liek, pohár vody na stole

Pripravte si k posteli pohár vody a lieky proti bolesti

Čo funguje ráno po opici

Tak a máme tu ráno po prehýrenej noci a vy začínate platiť cenu za nadmerný konzum alkoholu. Opica môže byť extrémne nepríjemná, no určite nepočúvajte babské rady typu vypiť surové vajcia rozmixované s masťou, lebo to je zázračný liek na opicu. Určite nie je. Zvyčajne sa opica vyrieši sama do 24 hodín no a najlepší liek na opicu je čas, spánok a oddych.

Ak si chcete od nepríjemných príznakov opice na druhý deň po pití alkoholu uľaviť, tu je pár tipov:

  • keď sa ráno zobudíte a urobíte nevyhnutné úkony, choďte opäť spať, ak je to možné. Spánok v opitosti neprináša oddych.
  • vezmite si liek proti bolesti hlavy
  • pite dostatok vody, aby ste dehydrovanému telu dodali tekutiny
  • napite sa iontového nápoja alebo nesýtenej minerálky, ktorá dodá telu vitamíny a minerály
  • káva vám môže pomôcť prebrať sa k životu, no ak vás bolí žalúdok a zvracali ste, radšej ju vynechajte
  • na boľavú hlavu si dajte studený obklad
  • nechajte závesy zastreté, držte sa ďalej od priameho slnka, prípadne noste slnečné okuliare
  • nepite viac alkoholu, bude vám horšie
  • zjedzte niečo ľahké, napríklad toast alebo sucháre, ktoré zvýšia hladinu cukru v krvi bez toho, aby podráždili váš žalúdok
💡  Viac info o tom, čo pomáha pri opici, si prečítate v článku Čo pomáha na opicu? 6 fungujúcich tipov.

Časté otázky

❓ Čo je to zostatkový alkohol?

Zostatkový alkohol sa v ľudskom organizme nachádza po vypití určitého množstva alkoholu zvyčajne aj na druhý deň. Zostatkový alkohol sa dá zistiť pomocou dychovej skúšky či odberom krvi.

❓ Koľko alkoholu je 1 promile?

Približne jedno promile predstavujú štyri veľké pivá 10°, 6 dcl vína, 3 poldeci tvrdého 40% alkoholu.

❓ Ako znížiť alkohol v dychu?

Podobne, ako pri alkohole v krvi, aj alkohol v dychu chce len čas.

❓ Koľko dní je alkohol v krvi?

Je to veľmi individuálne. Závisí to od množstva a druhu alkoholu, aký ste vypili. Tiež sa to odvíja od pohlavia, hmotnosti a ďalších faktorov. Napríklad po vypití štyroch litrov piva 12° môžete mať v tele alkohol aj po 22 hodinách.

 

Zdroje informácií a zaujímavé odkazy:

 

‼️ Upozornenie:

Tento článok v žiadnom prípade nenabáda k užívaniu alkoholu, má len striktne informatívny charakter! Aj z toho dôvodu neručíme za prípadné nežiadúce následky, ktoré by mohli byť výsledkom jeho nadmernej konzumácie. Platí to ako na všeobecné články o alkohole, či porovnávanie a recenzie jednotlivých produktov, tak aj na uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje. Web AlkoTip.sk je určený iba pre osoby staršie ako 18 rokov.


Ako sa vám páčil článok?
4.4/5 - (28 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Pripravujem pre vás obsah AlkoTip-u. Baví ma príprava miešaných nápojov, hľadanie tipov na kvalitný alkohol a spoznávanie nových zaujímavých chutí. Rada experimentujem s chuťami, mám rada pestrosť a nebránim sa ani netradičným kombináciám. Najčastejšie testujem sladší alkohol a likéry.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.