Foursquare Rum Distillery a Richard Seale, legendárna dvojka z Barbadosu

Vladimír Rejholec Téma
18. januára 2024 0

Foursquare Rum Distillery je jedna z najznámejších rumových páleníc v Karibiku. Svoje sídlo má na malom ostrove Barbados. Jej novodobá história začína rokom 1996, kedy ju založila spoločnosť R.L Seale & Co., ktorú momentálne vedie Richard Seale – jeden z najuznávanejších master blenderov a master distillerov na svete.

Tradícia výroby rumu na Barbadose v skratke

Barbados je malý ostrovný štát v Karibiku, ktorý je považovaný za rodisko rumu. Teda toho „pravého“ karibského, pretože alkohol z cukrovej trstiny sa podľa doložených zmienok vyrábal už skôr napríklad aj v Brazílii či dokonca Indii. Prvé plantáže cukrovej trstiny tu boli založené takmer okamžite ako bol Barbados kolonizovaný Angličanmi (1625). No a produkcia alkoholu z odpadovej šťavy nasledovala hneď potom.

Národná vlajka Barbadosu

Národná vlajka Barbadosu

Prvá zmienka o výrobe rumu na Barbadose pochádza ešte z roku 1650. Produkcia cukru a rumu do konca 17. storočia inak výrazne prevyšovala všetky ostatné okolité ostrovy. Až do konca 19. storočia sa vyrobený rum spotreboval väčšinou len doma, vývoz barbadoského rumu naštartoval v roku 1916 daňový zákon týkajúci sa rumu – Rum Duty Act, ktorý schválila vláda anglickej kolónie Barbadosu. Ten dal základ dnešnej podobe rumového priemyslu na ostrove. Začalo sa vyžadovať udeľovanie licencií pre pálenie rumu a novovzniknuté pálenice mohli predávať rum len v sudoch, nie vo fľašiach. No a ešte snáď aj prohíbícia v USA v 30-tych rokoch 20. storočia. Ozajstný boom barbadoských rumov vo svete však nastal až v 80. rokoch.

Dnes sú na Barbadose celkom štyri liehovary. Okrem Foursquare je to Mount Gay, West Indies Rum Distillery, St. Nicholas Abbey. Zaujímavosť: jedine Foursquare je v domácich barbadoských rukách. Najväčšia je West Indies Rum Distillery, ktorá vyprodukuje až 80% z celkovej rumovej produkcie Barbadosu. Najmenšia (a najmladšia) je zase St. Nicholas Abbey. Tam sa pre zmenu vyrobí len 1%. Zvyšných 19% si rovným dielom delia Mount Gay a Foursquare.

 

Foursquare Rum Distillery (Four Roads, St. Philip, Barbados)

Foursquare Rum Distillery - ilustračný obrázok

Destilérka Foursquare je situovaná v rámci malej barbadoskej farnosti St. Philip (Svätý Filip) na najvýchodnejšom cípe ostrova (Barbados je rozdelený na 11 podregiónov známych ako „parishes“, čiže farnosti). Na rozsiahlom 8 hektárovom pozemku bývalej plantáže cukrovej trstiny sa nachádza nielen samotný liehovar, ale aj takzvaný Heritage Park, ktorý vás prevedie históriou cukrovarníctva a rumu na Barbadose. O čom svedčí okrem iného aj množstvo historických budov v koloniálnom štýle s rôznymi autentickými expozíciami.

Za Foursquare Rum Distillery stojí spoločnosť R.L. Seale & Co. Tú založil ešte v roku 1926 Reginald Leon Seale*. Dnes na jej čele stojí už štvrtá generácia rodiny – jeho pravnuk Richard Seale (ktorý je v spoločnosti generálny riaditeľ, majiteľom a predsedom predstavenstva je ešte stále Sir David Seale). Richard Seale je inak právom považovaný za jedného z najlepších rumových Master blender’s a Master distiller’s na svete. Foursquare Rum Distillery vznikla (bola znovu otvorená) až v roku 1996. Stojí však na pevných rumových základoch – jeho predchodca bol totiž jeden z najstarších liehovarov v Karibiku, ktorý vznikol už v 18. storočí na mieste pôvodného cukrovaru zo 17. storočia.

*R.L. Seale & Co. založil Reginald Leon Seale pôvodne ako distribučnú spoločnosť v hlavnom meste Barbadosu Bridgetowne. Reagoval tak na už spomínaný daňový zákon „Rum Duty Act“, ktorým sa na ostrove obmedzilo predávanie rumu bez licencie. Ako jeden z mála obchodníkov s alkoholom na Barbadose so svojou spoločnosťou uspel. A to až tak, že rodinný podnik dokázal na trhu expandovať a napríklad už v rokoch 1962 až 1993 získať do svojho portfólia tradičné barbadoské značky rumu ESA Field a Alleyne Arthur, vrátane Old Brigand, Taylor’s Falernum a Doorly’s.

Foursquare dnes produkuje ozaj veľké množstvo rozmanitých rumov. A to nielen vďaka mnohoročným skúsenostiam s blendovaním a výrobou rumu, ktoré sú odovzdávané z generácie na generáciu, ale aj tým, že je úplne nezávislá od veľkých nadnárodných „alko“ skupín (ako je Diageo, Pernod Ricard, LVMH a ďalšie). Takže má k dispozícii veľa priestoru na experimentovanie s rôznymi viac či menej autentickými zmesami. Čo Richard Seale dokonale využíva na tvorbu ozajstných rumových „majstrštykov“.

Foursquare a štyri generácie rodiny Seale

Foursquare a štyri generácie rodiny Seale (https://www.facebook.com/FoursquareRumUSA/)

 

Výroba rumu vo Foursquare Distillery

Keď nahliadneme do samotného procesu výroby rumu vo Foursquare, tak destilérka pri tom používa dva typy destilačných zariadení. Dvojstĺpcová kolóna (twin Coffey column still) sa používa na výrobu ľahkých rumov, a repasovaný medený kotlík s dvojitou retortou (pot still) zase na rumy ťažšie. Na starenie sa používajú najčastejšie ex-Bourbon sudy z bieleho amerického dubu (ale aj ex-Ruby Port, Sonoma Zinfandel, Cognac, Calvados, či Sherry). Foursquare Distillery je tiež vo svete rumov známa tým, že svoje rumy vôbec neprisládza, nepridáva doň žiadne farbivá ani iné prísady. Výsledkom je tradičný rum s autentickou chuťou.

Liehovar je inak jeden z najmodernejších nielen v Karibiku ale aj vo svete, a ktorý pri tom extra dbá na ekologický proces výroby. Odpad zo spracovania trstiny sa používa na výrobu energie, ktorá poháňa ich zariadenia, plyny vznikajúce pri fermentácii sa zachytávajú a ďalej predávajú, v rámci areálu potom funguje aj vlastná čistička odpadových vôd.

 

Produkcia Foursquare

Produkcia Foursquare je naozaj rozmanitá, každopádne však medzi hlavné rumy spoločnosti radia hlavne Doorly’s, Rum Sixty Six, The Real McCoy, RL Seale a Foursquare. Ale napríklad je to aj E.S.A. Field white rum, čo je inak najpredávanejší rum na ostrove. V Európe sa ale žiaľ neobjavuje, tu sa Foursquare rozhodol staviť na svoj biely 3-ročný Doorly’s.

Doorly's rumy - 5y, 8y, XO, 12y, 14y

Doorly’s 5y, Doorly’s 8y, Doorly’s XO, Doorly’s 12y a Doorly’s 14y

Rumy z Forsquare tiež bývajú súčasťou mnohých plnení od iných značiek a bottlerov. Keď spomeniem len tie rumy, ktoré som na stránkach AlkoTip-u už recenzoval, tak je to napríklad aj Equiano rum (v spolupráci s Ianom Burrellom a Grays Distillery z Maurícia), Black Tot Rum, Dos Maderas, Duppy Share, Austrian Empire Navy… V spolupráci s jamajským Hampdenom napríklad vyrobil aj uznávaný Veritas rum.

Medzi známych nezávislých bottlerov, ktorí veľmi radi vydávajú aj najrôznejšie špecialitky z Foursquare zase patrí napríklad The Boutique-y Rum Company, Transcontinental Rum Line (La Maison & Velier), S.B.S (1423 World Class Spirits), Bristol Classic Rum a mnoho mnoho ďalších.

Foursquare v eshope

 

Richard Seale

Ako som už niekoľkokrát spomínal, tu, aj v mnohých ďalších mojich článkoch a recenziách, Richard Seale je považovaný za jedného z najlepších a najuznávanejších majstrov destilatérov a master blenderov rumu v Karibiku.

Richard Seale - Master Blender Foursquare

Richard Seale (https://www.facebook.com/FoursquareRumUSA/)

Richard Seale a jeho krátky životopis

  • Master Distiller & Master Blender, Foursquare Rum Distillery
  • štvrtá generácia rodiny Seale, ktorá vedie RL Seale & Co. od jej založenia v roku 1926, zakladateľ: Reginald Leon Seale
  • v spoločnosti od roku 1993, obnovený liehovar Foursquare Rum Distillery bol potom aj vďaka nemu „znovuotvorený“ už v roku 1996
  • vzdelanie: Harrison College na Barbadose, po promócii následne získal prestížne štipendium Barbados Government Scholarship, ďalej bakalárske a magisterské štúdium na University of London
  • s manželkou Gayle a dvomi deťmi (Christian a Victoria) žije v St. Philip v Barbadose, kde sídli aj „jeho“ destilérka
  • inovácie v destilérke pod Richardovým vedením: presné riadenie fermentácie, destilácia pod vákuom…
  • takto ho opisuje Dave Broom odborník na whisky a rum (autor kníh Svetový atlas whisky, či Rum – The Manual): „Richard je jeden spochybňujúci a svojhlavý Barbadosan, ktorý rum voviedol do 21. storočia“
  • ako má vyzerať rum podľa R. Seala: „…keď budeme chcieť oceniť rum, nemôžeme do neho, podľa môjho názoru, nič pridávať a mali by sme ho posudzovať ako čistý rum…, keď má niekto rád sladké, tak nech mu ho následne zmieša s niečím sladkým barman…, akonáhle pridáte do rumu cukor, nemôžete objektívne posúdiť jeho kvalitu…“
  • jeho prvý rum v pozícii master blendera bol Doorly’s XO, najinšpiratívnejší rum je zase podľa neho jamajský Hampden, pretože zachováva metódy výroby z 18. storočia a bolo mu veľkou cťou s nimi úzko spolupracovať pri výrobe rumu Veritas

 

Zdroje a zaujímavé odkazy:


Ako sa vám páčil článok?
5/5 - (1 vote)
Autor článku
Vladimír Rejholec

Popularizátor, milovník a nadšenec kvalitných rumov. Niekoľko rokov som úplne abstinoval aj kvôli tomu, že mi obyčajný alkohol vlastne nikdy veľmi nechutil a nechýbal mi. Potom som objavil rumy. Začalo ma baviť ich ochutnávanie a publikačná činnosť. Rozmanitosť chutí a vôní, svet zrenia v drevených sudoch, na tropických ostrovoch, tradícia, história. Pravidelne sa zúčastňujem rumových degustácií vo všetkých formách: offline, online aj súkromných. Followujte AlkoTip Instagram a Facebook.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.