Prípitok je dôležitou súčasťou tak úžasnej udalosti, akou je svadba a svadobná hostina. Zvoliť správny aperitív nie je až tak zložité, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Môžete kľudne experimentovať a nemusíte sa spoliehať len na klasické cinzano či vermut. Vyskúšať môžete aj iné zaujímavé chute.
Súčasťou asi každej svadby je alkohol. Okrem prípitku by ste preto nemali zanedbať ani výber ostatného alkoholu. Dôležité je nielen jeho množstvo, ale aj kvalita. V našom článku si povieme o tom, koľko alkoholu by ste mali rátať na osobu, aby počas hostiny nechýbal, ale priblížime si aj druh a konkrétne značky, ktoré by mohli hostí zaujať. A samozrejme si povieme aj niečo o výbere aperitívu.
Hľadáte skvelý aperitív na svadbu? A čo tak ružový gin?
- špeciálny ružový taliansky gin
- ozajstná explózia vôní a chutí, kde dominuje ružový grapefruit
- TOP pink gin v priaznivej cene
Koľko alkoholu na svadbu?
Ak vás práve pohltili svadobné prípravy, určite sa nevyhnete ani nákupu nápojov. Okrem nealka je potrebné premýšľať aj nad alkoholickými nápojmi. Rozhodovať sa budete musieť nie len o tom, aký druh alkoholu zakúpiť, ale dôležité bude aj jeho množstvo. Zanedbať by ste však nemali ani výber toho správneho alkoholu na prípitok.
Je samozrejme rozdiel robiť svadobnú hostinu pre 20 a pre viac ako 100 ľudí. V každom prípade existuje aspoň približný výpočet, na základe ktorého si viete zaobstarať dostatok fliaš na váš veľký deň. Väčšina výpočtov uvádza približne 0,5 litra tvrdého alkoholu, 1 liter vína a 1,5 litra piva na osobu. Pri rátaní myslite samozrejme aj na deti, šoférov či abstinentov. Rátajte nielen podľa počtu osôb, ale aj podľa toho, ako dlho sa bude oslavovať.
Z vlastnej skúsenosti odporúčam riadiť sa ale viac preferenciami pozvaných hostí. Ak nie ste vinárska rodina, tak liter vína na osobu je naozaj veľa. Presnejšie bude, ak si ku každému hosťovi poznačíte, aký alkohol bude počas hostiny piť. Pre istotu sa to môžete pozvaných hostí rovno opýtať. Takto budete presne vedieť koľko akého alkoholu nakúpiť. Samozrejme by ste mali počítať aj s nejakou rezervou a nakúpiť o pár fliaš viac.
Okrem alkoholu, ktorý sa bude podávať na hostine, nezabudnite nakúpiť aj jeden druh, ktorý budete dávať ako výslužku. Tieto fľaše zarátajte zvlášť. Taktiež býva zvykom, predovšetkým na východnom Slovensku, tzv. redový tanec, po ktorom všetci hostia dostávajú malú pozornosť. Populárne sú aj malé fľašky alkoholu s fotkou mladomanželov alebo vlastnou etiketou na pamiatku tohto dňa.
Aké druhy alkoholu?
Ešte predtým, ako nakúpite alkohol, zistite si v reštauračnom zariadení, či si môžete doniesť vlastný alkohol alebo vám poskytnú kompletný catering aj s barom. Pre väčšinu mladomanželov je výhodnejšie, ak si môžu doniesť vlastný alkohol. V niektorých predajniach sa môžete dohodnúť aj na vrátení neotvorených fliaš a tak by ste naozaj neboli škodoví. Viaceré reštaurácie si účtujú tzv. korkovné, čo je vlastne poplatok za servis pri podávaní vášho alkoholu aj nealka. Niektoré reštaurácie to rátajú na fľašu, iné na osobu.
Pri výbere konkrétneho alkoholu pamätajte na to, že určite nevyhoviete všetkým hosťom. Držte sa jednoduchej rady, že menej druhov je viac. Samozrejme predpokladáme, že poznáte pozvaných hostí a teda viete, aký druh alkoholu preferujú. Ak si nie ste istí, môžete hostí osloviť, aby vám dali vedieť, aký alkohol budú piť. V každom prípade, nepreháňajte to s rôznorodosťou.
V podstate by ste mali vybrať tvrdý alkohol, víno a prípadne pivo. Na internete nájdete mnoho odporúčaní, aký by mal byť pomer ponúkaného alkoholu. Aj keď je dobré sa riadiť určitým pomerom, predovšetkým myslite na to, že vy najlepšie poznáte hostí a tým pádom viete, koľko a čo vypijú. Takže sa nedržte silou mocou tabuliek, ale prispôsobte si ich na svoju rodinu. Poraďte sa s vydatými kamoškami či rodinnými príslušníkmi, ako to bolo s alkoholom na ich svadbe. Rady a osobné skúsenosti vám samozrejme poskytneme aj my v tomto článku.
Tvrdý alkohol
Najväčšiu zložku bude tvoriť asi tvrdý alkohol. Najbežnejšia je čistá vodka, klasikou, ktorou nič nepokazíte sú napr. značky Finlandia alebo Absolut vodka. Zvoliť môžete aj tradičné slovenské destiláty ako slivovica, hruškovica alebo borovička (napr. Koniferum alebo Spišská borovička). Väčšinou sa k tomu dokupuje aj nejaký tmavý alkohol ako rum či fernet. Toto je klasika, ktorou určite nič nepokazíte. Ak viete, že to vaši hostia ocenia, skúste ponúknuť na hostine aj tequilu, gin alebo whiskey.
Z vlastnej skúsenosti môžem napísať, že my sme sa spoľahli na klasickú bielu vodku, ktorá tvorila gro tvrdého alkoholu. Ďalej sme nakúpili pár fliaš fernetu, ktorý popíjali skôr ženy. Pár hostí uprednostnilo hruškovicu. Viac druhov tvrdého alkoholu nebolo potrebné, hostia si buď vybrali z danej ponuky alebo pili víno.
Víno
Okrem tvrdého alkoholu je určite potrebné ponúknuť hosťom aj dobré víno. Vybrať môžete buď kvalitné červené a biele víno, alebo pridáte aj pár fliaš ružového. Ak nepochádzate z vinárskej oblasti, s množstvom vína to nepreháňajte. Z každého druhu vyberte iba jeden typ.
Čo sa týka bieleho vína, stavte na kvalitné suché vína. Určite by malo biele víno prevládať nad červeným, udáva sa pomer cca 80 % ku 20 %. To neplatí, ak sa rozhodnete aj pre ružové víno, ktoré je zaujímavou alternatívou. Veľmi obľúbené je ružové víno najmä na letných svadbách. Vtedy by mal byť pomer bieleho vína 50 % ku 25 % červeného a 25 % ružového vína.
Pivo
Ak máte v rodine pivárov, určite nakúpte aj dobré pivo. Opäť závisí na preferenciách hostí, či nakúpite tmavé alebo svetlé pivo, 10 alebo 12 stupňové. Siahnuť môžete aj po ochutených pivách, alebo cidroch. Nezabúdajte aj na nealko verziu. Ak nie ste vyslovene pivárska rodina, radšej nakúpte pivo vo fľašiach. Čapované pivo zo suda má síce svoje výhody, no v tom prípade by ste mali k sudu zabezpečiť aj obsluhu, keďže nie každý vie pracovať s pípou. Taktiež je potrebné načatý sud aj čím skôr spotrebovať, po svadobnej hostine už dlho nevydrží.
Nealko
Okrem alkoholických nápojov nezabudnite aj na dostatok nealka. Predovšetkým v letných mesiacoch radšej nakúpte aj o niekoľko fliaš viac. Základom by mala byť minerálka, resp. čistá voda, ktorú môžete podávať aj v džbánoch, prípadne ochutiť čerstvým ovocím a bylinkami. Okrem toho nezabudnite na ovocné šťavy či kolové nápoje.
Siahnuť môžete aj po nealko verzii niektorých alkoholických nápojov, v lete šoférov určite poteší nealko pivo či radler. V súčasnosti už môžete ale ponúknuť aj nealko verziu šampanského alebo vína. Taktiež sú k dispozícii aj rôzne nealko destiláty, v našich končinách však ešte nie sú až tak dostupné a myslím, že hostia si ich nebudú nejako vyžadovať.
A čo prípitok?
Aperitív je dôležitou súčasťou všetkých spoločenských udalostí, svadby nevynímajúc. Podáva sa pred jedlom a má za úlohu pripraviť chuťové bunky. Ako aperitív by sa nemal podávať ťažký alkohol, ktorý len zaťaží žalúdok. Závisí aj od ročného obdobia, v lete zvoľte radšej prípitok s nižším obsahom alkoholu, v zime by mohol zaujať aj silnejší a výraznejší alkohol.
Prípitok a bublinky
Klasikou čo sa prípitku týka, je stále vermut alebo cinzano, ktoré sa podávajú v pohári s cukrovou krustou. V dnešnej dobe chcú ale mladomanželia zaujať hneď od začiatku a do popredia sa dostáva napr. prosecco. Pri šumivých vínach však dávajte pozor, aby bublinky nevyprchali, kým prídu svadobčania do sály. Je teda potrebné ho rozlievať až tesne pred podávaním. Prosecco je vhodné najmä v teplých letných mesiacoch. Zaujímavou voľbou sú aj iné ľahké vína, obľúbené je napr. levanduľové.
NÁZOV | HODNOTENIE | CENA |
---|---|---|
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku | ||
Zobraziť ponuku |
Iný alkohol na prípitok
Okrem vína sa na prípitok dobre hodia aj iné nápoje, nemali by ste však siahnuť po brandy a po koňaku. Na Slovensku sú obľúbené aj rôzne ovocné destiláty. Tieto môžete podávať ale skôr počas chladnejších zimných mesiacov. V lete odporúčame niečo ľahšie, s menším obsahom alkoholu. Kvalitná domáca slivovica či marhuľovica však nemusia ulahodiť všetkým, hlavne ženy zväčša preferujú slabší alkohol. Zvážte teda aj v tomto prípade zloženie svadobných hostí, aby väčšine vyhovoval aj zvolený aperitív.
Ako prípitok môžete pokojne zvoliť aj whiskey alebo sherry. Pred jedlom by sa určite hodila ľahšia ovocná alebo kvetinová whisky. Niektorí uprednostňujú aj ľahké koktaily. Pravdou je, že aperitív nemá striktné pravidlá a môžete si vybrať alkohol, aký uznáte za vhodný a zaujímavý. Gastronómia a teda aj výber alkoholických nápojov je v súčasnosti naozaj subjektívna záležitosť.
Zdroje informácií a zaujímavé odkazy:
- čo je aperitív – en.wikipedia.org
- výpočet množstva alkoholu – hubtap.com
Tento článok v žiadnom prípade nenabáda k užívaniu alkoholu, má len striktne informatívny charakter! Aj z toho dôvodu neručíme za prípadné nežiadúce následky, ktoré by mohli byť výsledkom jeho nadmernej konzumácie. Platí to ako na všeobecné články o alkohole, či porovnávanie a recenzie jednotlivých produktov, tak aj na uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje. Web AlkoTip.sk je určený iba pre osoby staršie ako 18 rokov.
Článok je zaradený do kategórie: Zaujímavosti
Mohlo by vás zaujímať
- Mayská legenda o dvojčatách a rum Cihuatán Folklore Dualidad
- Luca Gargano (Velier) - poznajte jednu z najväčších osobností rumového sveta
- Rakija je známa balkánska ovocná pálenka, čo všetko o nej treba vedieť?
- Beer Pong je naozaj zábavná pivná hra, čo k nej potrebujete a aké sú pravidlá
- Sabráž - alebo ako na efektné otváranie šampanského šabľou (presný postup aj s videom)
- Piráti - Rum - Karibik: legendárne spojenie, ktoré pozná každý, chcete vedieť viac?
- Deň svätého Patrika na zeleno - história, tradície a zvyky (kde a s čím ho oslavovať)
- Čo nekombinovať s alkoholom - kratom, CBD, antikoncepcia, antibiotiká a iné? + ROZHOVOR
- Za koľko vyprchá alkohol z krvi - ako sú na tom pivo, víno, destiláty?
- Vyberáme najkrajšie darčekové balenia Jack Daniels