Na prípitok hlavne šampanské a prosecco, ale aj iné nápoje – kedy sa hodia a z akých pohárov?

Erik Havlík Téma
25. júna 2023 0

Čo myslíte, aký alkohol je najobľúbenejší na prípitok? Veľmi sa nemusíte namáhať (hlavne teraz pred Silvestrom), áno je to naozaj šampanské. No na druhú stranu, už aj ďalšie druhy vína mu pekne „šliapu na päty“ (najmä také prosecco naberá na veľkej popularite, prípadne aj ostatné šumivé vína/sekty). Nemusí to byť však len víno, hocikde na svete sa pripíja aj pivom, na slávnostnejšie príležitosti to môže byť aj tvrdší alkohol (whisky, rum, vodka, gin, rôzne likéry a bitters), alebo aj miešané drinky…

Príležitostí na prípitok je naozaj veľa (narodeniny, svadby, posledný deň v roku Silvester) a na každú príležitosť sa bude hodiť niečo iné. Alebo ani nie? Poďme sa spolu pozrieť na prípitky – o čo vlastne ide a ako vznikla tradícia, kedy je ten najlepší čas na jeho prednesenie, pár slov o etikete a servírovaní – výbere alkoholu a pohárov, v ktorých by sa mal podávať.

Hľadáte dobré Prosecco na prípitok? Toto je najlepšie z nášho porovnania…

La Tordera Prosecco Brunei Valdobbiadene Brut DOCG
La Tordera Prosecco Brunei Valdobbiadene Brut DOCG 0,75 l
  • prémiové prosecco známej značky
  • pochádza z najlepšej oblasti (Valdobbiadene)
  • najvyššia známka kvality „DOCG“
  • príjemne jemné a svieže, ani príliš sladké, ani príliš suché
  • pozri všetky prosecco v našom porovnaní

Pôvod a niečo málo z histórie prípitkov

Prípitok ako taký je nápoj, ktorý sa pije pri najrôznejších príležitostiach. Najskôr pri tých spoločenských ako je svadba, narodeniny, rôzne výročia ale aj Silvester či iné oslavy. Prípitky sa začali objavovať už v staroveku*, kedy sa prednášali a pili na počesť rôznych božstiev a oslavu kráľov a iných významných osobností.

Neskôr sa začalo pripíjať aj na zavŕšenie dobrého obchodu a pri politických udalostiach ako sú voľby a podobne. A odkedy je na svete najznámejší „prípitkový“ alkohol, teda šampanské (už od 17. storočia), tak sa oslavuje ešte viac a lepšie.

*Sú dve teórie, ktoré vysvetľujú prečo sa začalo pri prípitkoch štrngať s plnými pohármi. Prvá tvrdí, že tak bolo preto, aby sa nápoj z jedného pohára aspoň čiastočne prelial do druhého. V starovekom Ríme bola totiž bežným spôsobom ako zísť zo sveta otrava jedom v nápoji či jedle. Tá druhá zase tvrdí, že v starom Ríme sa hovorilo, že víno sa ochutnáva všetkými zmyslami okrem sluchu. No a to cinknutie pohárov doň zapojilo konečne aj naše uši…

 

Pri akej príležitosti?

Kto chce, príležitosť si vždy nájde 😉, pravdou však je, že najčastejšie sa pripíja pri významných spoločenských udalostiach. U nás sú to už tradične Vianoce a Silvester, oslava narodenín, oslava narodenia dieťaťa, samozrejme aj svadba a oslavy ďalších významných výročí…

Prípitok - pripíjanie s pohárikmi sektu, šampanského alebo prosecca

Čo hovorí o prípitkoch etiketa?

Viete, že aj o prípitkoch pojednáva etiketa, teda pravidlá spoločenského správania? Ale veď vlastne prečo nie, prípitok je jednoznačne spoločenský akt. Toto sú základné pravidlá:

  • prípitok sa prednáša vždy v stoji (a má trvať maximálne 3 minúty)
  • na záver prípitku všetci pozdvihnú svoje poháre a napijú sa, teda okrem oslávenca, ten potvrdí prípitok úsmevom a/alebo prikývnutím
  • štrngá sa iba sektom či vínom, pri komornejších príležitostiach to môže byť aj likér
  • štrngnutie nie je vyžadované, pokojne stačí podvihnúť poháre a pozerať sa navzájom do očí
  • abstinent si môže štrngnúť aj nealko nápojom, dokonca je povolený aj prázdny pohár, len potom ďalej nesmie naznačovať pitie, je to nezdvorilé
  • prvý prípitok na oslave má predniesť hostiteľ (ak sa tak nestane, môže to urobiť aj hosť – prípitok na pozdrav hostiteľom)
  • prípitok sa má predniesť ideálne hneď po servírovaní nápoja, najčastejšie pred jedlom či podávaním dezertu

 

Prípitok: šampanské, prosecco, sekt či iný alkohol?

Najčastejšie sa k prípitku používa šampanské, najmä pri slávnostnejších udalostiach. Všeobecne sú pri tom populárne aj ďalšie šumivé vína a sekty ako je talianske prosecco či španielska cava. Ale závisí od konkrétnych preferencií a pokojne si môžete pripiť aj tvrdším alkoholom.

Toto je 10 najčastejších alkoholických nápojov používaných na prípitok:

  1. šampanské: jeden z najobľúbenejších druhov prípitkov, oceňované najmä pre jeho jemnú perlivosť a osviežujúci charakter
  2. prosecco: čoraz obľúbenejší nápoj na prípitky, hlavne pre svoju dobrú dostupnosť a priaznivú cenu, má takisto veľmi osviežujúcu chuť a jemnú perlivosť (pozri najlepšie prosecco)
  3. cava: španielske perlivé víno, ktoré je takisto obľúbené na prípitky (najmä vo svete), svojimi vlastnosťami má trochu bližšie k šampanskému ako napríklad také prosecco
  4. sekt: je vlastne označenie akéhokoľvek perlivého alias šumivého vína (šampanské, prosecco či cava sú regionálne produkty, ktoré nesú vlastné originálne označenie)
  5. whisky: originálny tvrdý alkohol, ktorý sa na prípitok používa hlavne pre svoju výraznú chuť a originálny charakter (pozri najlepšie whisky)
  6. gin: originálny alkohol s prídavkom byliniek (základ je borievka, alias jalovec), ktorý sa používa na prípitky pre svoju osviežujúcu chuť, boom momentálne zažíva najmä ružový „pink“ gin (pozri najlepšie ružové giny)
  7. vodka: tento neutrálny alkohol sa používa na prípitok najmä vďaka svojej univerzálnosti, a dobre sa mieša s ďalšími nápojmi (pozri najlepšie vodky)
  8. rum: alkohol vyrábaný z cukrovej trstiny je zase obľúbený pre svoju príjemnú sladkú chuť a povestnú „karibskú“ atmosféru (pozri najlepšie rumy)
  9. brandy/koňak: alkohol vyrobený z z fermentovanej hroznovej šťavy („vínovica“), na prípitky sa používa pre svoju výraznú chuť a charakter (pozri najlepšie koňaky)
  10. martini: alkoholický miešaný nápoj z ginu alebo vodky a vermútu, ktorý sa na prípitok používa hlavne pre svoju noblesnú eleganciu a výraznú chuť, z miešaných drinkov sa používa asi najčastejšie (prečítajte si ale aj o ďalších miešaných drinkoch, ktoré sa hodia na prípitok)

Výber ideálneho alkoholu na prípitok je samozrejme na vás. Závisí to aj od vašich osobných preferencií ale i od toho, aké jedlo a pochutiny sa budú na oslave po prípitku podávať. Ja vám predstavím dva najobľúbenejšie nápoje na prípitok a rovno aj prezradím ako si dobre vybrať.

 

Ako vybrať šampanské na prípitok

Šampanské je svetoznáme perlivé víno, ktoré sa vyrába striktne vo vinárskej oblasti Champagne v severovýchodnom Francúzsku. Nápoj je považovaný za ozajstný symbol luxusu a elegancie a používa sa na prípitok pri tých najvýznamnejších spoločenských udalostiach.

Šampanské ako prípitok - fľaša chladiaca sa vo vedierku, poháre so šampanským

Ako vybrať?

Ešte predtým ako sa vydáte zaobstarať „basu“ šampanského na oslavu, bolo by dobré vziať do úvahy viacero faktorov. Okrem ceny a množstva by to mala byť určite aj samotná chuť šampanského. S čím samozrejme súvisí jeho značka.

  • cena: tá sa bude líšiť v závislosti od kvality, značky a ročníka šampanského, kvalitnejšie a staršie bude samozrejme drahšie, a naopak
  • množstvo: je lepšie mať v zásobe viac, ako by sa ho niektorým hosťom na prípitok nedostalo, myslite na to a objednávajte radšej s rezervou
  • chuť šampanského: vyberajte hlavne podľa seba a preferencií oslávenca, chybu ale nespravíte, keď budete vyberať niekde zo stredu – Extra Brut (do 6 gramov cukru na liter), Brut (do 12 g/l), Extra Dry (12 až 17 g/l), Sec (17 a 32 g/l), Demi-sec (32 a 50 g/l), Doux (50 g/l)
  • značka: existuje ich na trhu celkom dosť, sú také, ktoré sú naozaj prémiové, no „vysolíte“ za ne aj peknú kôpku peňazí, potom môžete vyberať aj z mladších ročníkov (či neročníkové), ktoré sa budú hodiť pri väčšej oslave a spotrebe, medzi najobľúbenejšie patria: Moët & Chandon, Dom Perignon, Veuve Clicquot, Deutz, Perrier Jouët

 

Ako vybrať prosecco

Prosecco je vynikajúce perlivé víno, ktoré sa produkuje v severnom Taliansku v regióne Veneto a Friuli. Vyrába sa striktne len z odrody hrozna Glera. Prosecco je charakteristické naozaj osviežujúcou chuťou a jemnou perlivosťou. Pri prípitkoch veľmi vyhľadávaná alternatíva šampanského.

Prosecco ako prípitok - fľaša chladiaca sa vo vedierku, vedľa poháre s proseccom

Ako vybrať?

Tak v podstate by ste mali brať na zreteľ podobné veci ako pri šampanskom. Okrem ceny (a tá je často o dosť nižšia), by ste sa mali zamerať na jeho kvalitu (najlepšie prosecco je označené známkou regiónu DOCG) a chuť. Do úvahy treba brať samozrejme aj značku, čiže prestíž vinárstva či producenta.

  • cena: prosecco dostanete kúpiť v rôznych cenových kategóriách, takže sa s ním väčšinou viete pekne trafiť k svojim finančným možnostiam, aj to lacnejšie „pravé“ prosecco býva často dobrou alternatívou
  • kvalita prosecca: aj tu samozrejme záleží na kvalite a prestíži výrobcu, na trhu sa stretnete s viacerými kvalitatívnymi štandardami, pokiaľ chcete ísť na istotu, poobzerajte sa po prossecu z označením „superiore DOCG“
  • chuť: chuť prosecca je v podstate podobná ako pri šampanskom, takže môžete vyberať od tých najsuchších až po tie najsladšie (od Brut zero, cez Extra Brut a Brut, až po Extra Dry, Dry a Demi-sec)
  • značka: pravé prosecco vyrába množstvo výrobcov a v rôznej kvalite, chybu ale nespravíte pokiaľ sa poobzeráte po značkách ako je Mionnetto, Bortolin Angelo, Bepin de Eto, Bisson, Cantine Vedova, Casa Belfi, Corvezzo, La Tordera, Giusti alebo aj Ruggeri, De Stefani, Rebuli, Contarini, Maschio, či nejaké z dielne Hamsik Winery

 

Miešané nápoje ako prípitok? Ale iste…

Veď prečo nie, dokonca to môže ešte väčšia výzva pre hostiteľa – ten miešaný drink totiž treba najprv pripraviť. Odmenou však dozaista budú uznanlivé výrazy v tvárach prítomných hostí. Niektoré z nich potešia viac v lete ako osviežujúce Daiquiri, Margarita, Aperol Spritz, Gin tonic, Manhattan, Cosmopolitan, či Mojito. Iné sa zasa budú hodiť skôr na zimu, kedy vás krásne zahrejú (Negroni, Old fashioned…). A to som ešte zabudol spomenúť kráľa prípitkov spomedzi miešaných drinkov – Martini.

 

Ako ho servírovať + poháre na prípitok

Keďže sme sa pri prípitku bavili hlavne o víne, tak si povedzme ešte o tom, v akých pohároch ho teda podávať, ak máte nachystané šampanské, prosecco alebo iný sekt…

V prvom rade by malo ísť o kvalitné sklo, ktoré sa pri štrnganí len tak ľahko nerozbije. Šumivé víno potom vynikne najviac v užších pohároch v tvare flauty na stopke s objemom tak 160 až 220 ml. Takýto tvar totiž podporuje tvorbu bubliniek a bohatosť peny pri nalievaní. A zároveň sa ich veľa zmestí na podnos…

Drahé ročníkové šampanské ale podávajte radšej v širších a nižších pohároch „na šampanské“ – tam je to viac o vychutnávaní. Prosecco by sa malo po správnosti takisto podávať vo väčších pohároch na víno, ideálne tulipánového tvaru, v ktorom sa dokáže krajšie rozvinúť a viac rozvoniavať.

Pár tipov na poháre na prípitok

Diamante Silhouette Pink poháre na sekt 210 ml, 2 ks
39,22 €
Do obchodu SklenenyShop.sk
Diamante Sihouette black poháre na sekt 210 ml, 2 ks
39,22 €
Do obchodu SklenenyShop.sk
Diamante Swarovski Romance 200 ml, 2 ks
24,69 €
Do obchodu SklenenyShop.sk
Crystalex Poháre na šumivé víno VIOLA Rainbow 190 ml, 6 ks
23,11 €
Do obchodu SklenenyShop.sk

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií a zaujímavé odkazy:

 

‼️ Upozornenie:

Tento článok v žiadnom prípade nenabáda k užívaniu alkoholu, má len striktne informatívny charakter! Aj z toho dôvodu neručíme za prípadné nežiadúce následky, ktoré by mohli byť výsledkom jeho nadmernej konzumácie. Platí to ako na všeobecné články o alkohole, či porovnávanie a recenzie jednotlivých produktov, tak aj na uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje. Web AlkoTip.sk je určený iba pre osoby staršie ako 18 rokov.


Ako sa vám páčil článok?
4.5/5 - (8 votes)
Autor článku
Erik Havlík

Predstavte si všetky tie nekonečné možnosti, ktoré whisky ponúka. Zmapovať ich, je teda poriadna fuška. A keďže dobrá whisky mi nikdy nebola cudzia, na túto úlohu som sa s „malou dušičkou“ podujal v rámci Alkotipu ja. Aj vďaka tomu mám teraz neustály prísun nových a nových fliaš, ktoré môžem ochutnať a sprostredkovať vám svoje dojmy. Škótske single malt? Írske jemnučké whisky? Bourbony? A čo ostatný svet? To všetko sa vám pokúsim v dohľadnej dobe predstaviť čo najdetailnejšie. Apropo a viete, že whisky patrí medzi najvýnosnejší artikel medzi alternatívnymi investičnými príležitosťami? Trochu sa v tom orientujem a celkom rád sa s vami podelím o tipy na fľaše, ktoré z tohto pohľadu vyzerajú naozaj zaujímavo.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.