Jablčný alkoholický nápoj Cider – čo to je a ako ho piť

Petra Lyžičiarová Téma
9. augusta 2022 0

Cider bol donedávna u nás celkom neznámy, no dnes jeho obľuba rastie. Ide o jablčný alkoholický nápoj, ktorý sa vyrába z kvaseného muštu a výborne chutí ľadovo vychladený, no mnohí ho obľubujú aj ako teplý nápoj na zahriatie. Podobne, ako je to pri víne, existuje niekoľko rôznych druhov cideru. Stretnúť sa môžete so ciderom perlivým či neperlivým, sladkým, suchým či tradičným alebo moderným.

Najväčšej obľube sa tento nápoj teší vo svojej domovine – vo Veľkej Británii, kde sa na výrobu tohto nápoja použije až polovica dopestovaných jabĺk. O tom, čo je jablkový cider, ako vznikol a aké rôzne druhy cideru existujú, sa dozviete viac v našom článku. Pridáme aj zaujímavé fakty o tomto nápoji a ak by ste si ho chceli skúsiť pripraviť doma, máme pre vás aj recept na domáci cider.

Čo je cider?

Pýtate sa, čo je to apple cider? Zjednodušene by sme mohli povedať, že je to nízkoalkoholický nápoj vyrábaný z kvaseného jablčného muštu. Znamená to, že pre výrobu cideru je dôležité, aby jablčná šťava prešla procesom fermentácie, čo je vlastne ten istý proces, počas ktorého vzniká aj víno. Keďže však jablková šťava obsahuje menej prírodného cukru ako hroznová šťava, finálny podiel alkoholu je v cideri od 0,5 do 8,2%, maximálne však do 8,5%, čo je najvyššia prípustná hodnota pre cider. Ak je obsah alkoholu vyšší, reč je už o jablkovom víne.

Kvasený jablčný mušt je teda menej opojný ako víno a nie je taký horký ako pivo. Na druhej strane však nie je taký sladký ako limonády, a tiež by mal byť menej šumivý ako sýtené minerálne vody. Práve preto je cider taký osviežujúci, dobre zahasí smäd a je vhodný prakticky k akémukoľvek jedlu.

Podobne, ako existuje veľa druhov vína, existuje aj množstvo druhov cideru. Kľúčovým faktorom, ktorý určuje charakteristické vlastnosti daného cideru, je druh jabĺk použitých na jeho výrobu. Na výrobu muštu, z ktorého sa následne vyrába cider, sa používajú len určité odrody jabĺk a tie je potrebné vedieť správne namiešať a nakombinovať.

Za krajinu pôvodu tohto nápoja sa považuje Anglicko, avšak hlásia sa k nemu aj Francúzi. Pravdou však je, že vo svete sa cider vo všeobecnosti považuje za typický anglický nápoj. Zaujímavosťou je, že ak budete v USA a vypýtate si cider, dostanete nefiltrovanú jablkovú šťavu, ktorá sa pije teplá s celou škoricou. Ak by ste chceli dostať alkoholický nápoj, musíte si pýtať hard cider. No a pozor na to, aby ste si nepomýlili cider a apple cider vinegar, čo je v preklade jablčný ocot.

 

Druhy cideru

Podobne, ako je to pri víne, aj pri cideri sa stretnete s rôznymi druhmi. Môžete si zadovážiť suchý či sladký cider, šumivý cider, ktorý svoje bublinky získal prirodzenou fermentáciou vo fľaši, či perlivý, ktorý je obohatený o CO2. Nájsť však môžete aj neperlivý cider a veľkej obľube sa tešia aj ochutené typy cideru, takže môžete ochutnať cider s citrusovým ovocím či cider s bobuľovým ovocím a podobne.

Rôzne druhy ciderov v pohároch

Rôzne druhy cideru

 

Obľúbené značky

Cider môžete kúpiť vo väčšine potravín, no ak chcete cider remeselnej výroby, budete musieť nakupovať cez internet alebo v špecializovaných predajniach. V potravinách zoženiete napríklad obľúbený Strongbow Cider, ktorý je dostupný aj vo viacerých príchutiach. Okrem toho natrafíte aj na Kingswood Cider, či trochu menej známy Frisco Cider. Aj tieto značky majú vo svojej ponuke ochutené verzie. Celkom obľúbený je tiež Royal Cider, ktorý však v našich končinách tak ľahko nezoženiete, no v Česku ho kúpiť viete.

💡 Kde kúpiť cider? Ak by ste chceli ochutnať rozličné druhy cideru, pozrite sa na ponuku ciderov na Heureke.

 

Ako sa vyrába

Výroba kvalitného cideru začína už pri zbere jabĺk, ktoré musia byť zrelé, aby nebol výsledný nápoj kyslý. Následne by sa mali jablká zomlieť, aby sa z nich lepšie získavala šťava. Tá sa pri dodržaní tradičného spôsobu výroby lisuje tak, že sa zomleté jablká pretláčajú cez látku, ktorý oddeľuje šťavu od pevnej jablčnej hmoty.

Keď sú jablká odšťavené, môžeme sa presunúť k procesu fermentácie. Vďaka pôsobeniu kvasiniek a obsahu prírodných cukrov v jablkovej šťave dochádza ku kvaseniu, čiže premene cukrov na alkohol. Pri fermentácii je možné používať vínne kvasinkové kultúry, pričom najčastejšie sa používajú tie, ktoré slúžia aj na výrobu šampanského. Druhou možnosťou je divoká fermentácia, ktorá však môže trvať aj niekoľko mesiacov, no výsledkom tohto procesu bude dokonale suchý cider.

Po skončení fermentačného procesu by malo nastať zrenie mladého cideru, ktorý tak dostane možnosť plne rozvinúť svoju chuť aj vôňu. Tento proces môže trvať niekoľko týždňov, ale aj rokov.

Následne komerční výrobcovia miešajú rôzne druhy ciderov tak, aby vytvorili určitú receptúru, ktorú budú predávať pod svojou značkou. Na druhej strane sa však malí výrobcovia snažia o výrobu unikátneho cideru, ktorý bude mať vyváženú kyslosť a sladkosť. Ak potrebujú nápoju dodať sladkosť, použijú cukor alebo jablkovú šťavu. Ak sa vyrába ochutený cider, ďalšie ovocie a prísady sa pridávajú práve v tejto fáze.

Záverečnou fázou výroby je filtrovanie, počas ktorého sa cider filtruje tak, aby bol priezračný bez zakalenia. Dostať sa však môžete aj k nefiltrovanému cideru, ktorý v sebe ukrýva viac prírodných chutí a prekvapí aj svojou zaujímavou textúrou. Bublinky sa do cideru môžu pridávať umelo, pomocou oxidu uhličitého, no vniknúť môžu aj prirodzene počas procesu fermentácie vo fľaši.

Remeselná výroba cideru

Remeselná výroba cideru

 

História cideru v skratke

Vo Veľkej Británii sa vypije viac cideru ako v hociktorej inej krajine vo svete. Dokonca sa ho tam vypije viac ako v ostatných krajinách spolu. Popularita cideru počas jeho histórie rástla a potom zase klesala, dokonca boli časy, kedy sa cider pil aj k raňajkám. Poďme sa teda pozrieť, aká je história tohto jablčného alkoholického nápoja.

Prvý alkohol z jabĺk vyrábali už starovekí Gréci, Rimania a tiež Kelti a v období Staroveku ho pili aj Židia, ktorí ho nazývali shekar. Gréci ho zase volali siker. Môžeme povedať, že väčšina národov v Európe si už v predkresťanskom období vyrábala svoju obdobu klasického cideru.

Po tom, čo sa v roku 55 pred Kristom dostali Rimania do Anglicka, vraj zistili, že si tam dedinčania vyrábajú alkoholický nápoj z jabĺk, ktorý chutil aj samotnému Cézarovi. Ďalšie zmienky o nápoji podobnom dnešnému cideru pochádzajú zo 4. storočia, kedy svätý Hieronymus popísal Piracium, čo je hruškový mušt, a zároveň ako prvý použil termín sicera, ktorým označuje jablčný mušt.

V začiatkoch 9. storočia sa cider, označovaný aj ako šekar, sikera, či sicera, popíjal prakticky v celej Európe. Preklad slova cider je mušt. Spotreba cideru sa v Anglicku zvýšila po tom, čo ho dobyli Normani, vďaka ktorým sa zlepšila metóda jeho výroby. V tomto období sa zakladali v Anglicku sady na pestovanie špeciálnych odrôd jabĺk určených na výrobu muštu.

V období stredoveku sa stala výroba cideru dôležitým priemyselným odvetvím, pričom množstvo cideru sa produkovalo v kláštoroch. Dokonca sa v 14. storočí údajne deti krstili týmto nápojom, pretože bol čistejší ako voda.

Vrchol dosiahla výroba cideru v Anglicku v polovici 17. storočia. V tomto období takmer každá farma mala aj svoj sad s jabloňami určenými na výrobu muštu. Postupne však kvôli veľkým poľnohospodárskym zmenám postupne toto odvetvie začalo upadať a renesancia cideru nastala až niekedy v 19. storočí.

💡 Cider či cidre? Možno ste v obchode videli nápoj označený ako cidre. Nie, nešlo o preklep. Cidre (čítaj sídr), je pôvodom francúzsky nápoj z čerstvého jablkového muštu, ktorý je typický dlhou dobou zrenia. Tá predstavuje 6 až 8 mesiacov. Na rozdiel od anglického cideru sa cidre neosladzuje a ani sa doň nepridávajú žiadne ďalšie prísady. Perlivosť si cidre získava počas zrenia vo fľaške tak, ako je to pri šumivých vínach.

Anglický cider sa vyrába zo šťavy, ktorá nemusí byť nevyhnutne čerstvo lisovaná, môže byť aj koncentrovaná či riedená vodou. Na rozdiel od francúzskeho cidru sa šťava necháva prekvasiť rýchlo počas niekoľkých týždňov. Potom sa môže dochutiť a osladiť. Perlivosť je zvyčajne dodávaná pomocou oxidu uhličitého.

 

Ako piť cider

Ak sa pýtate, ako piť cider, odpovede sú dve. Cider môžete piť ľadovo vychladený, takže vás osvieži počas horúceho leta. V chladných mesiacoch sa môžete zase zohriať horúcim ciderom, do ktorého pridáte napríklad škoricu či badián, alebo iné koreniny.

Cider je tiež súčasťou niekoľkých miešaných nápojov, z ktorých spomenieme napríklad Apple Cider Margarita, Apple Cider Sangria či dokonca Apple Cider Mojito a mnohé iné. Okrem toho si tak, ako víno, našiel aj cider svoje uplatnenie v kuchyni a dotvára chuť viacerých jedál.

Horúci cider v pohári ozdobený škoricou a jablkom

Cider môžete piť aj ako horúci nápoj

 

Pripravte si Apple Cider Mojito

Ak si chcete zo cideru pripraviť miešaný nápoj, máme pre vás recept na Apple Cider Mojito. Budete naň potrebovať:

  • jedna šálka bieleho rumu
  • dva a pol šálky jablkového cideru
  • 1,5 litra sódy
  • pol šálky citrónovej šťavy
  • mäta
  • ľad

Postup je jednoduchý – stačí všetko spolu zmiešať a rozliať do pohárov s ľadom a jednou stonkou mäty. Samozrejme, z uvedeného množstva vám vyjde viac porcií drinku.

Havana Club Añejo 40% 3y
Havana Club Añejo 40% 3y

Na prípravu Apple Cider Mojito dobre poslúži jeden z najznámejších kubánskych rumov u nás. Pre svoju chuť sa s obľubou používa do rôznych miešaných nápojov. Okrem Mojita napríklad aj do Piňa Colady, Daiquiri alebo Cuba Libre. Tento rum má naozaj hlbokú chuť, ktorú získal trojročným zrením v sude po bourbone.

➡️ svieža a ostrá aróma s tónmi marcipánu, citrusov, nového korenia a zázvoru, trochu aj jemný dub
➡️ čistá a zaoblená chuť po citrusoch, vanilke a dube, v druhom slede s trochou korenia a citrónu, trošku s orieškovým akcentom
➡️ záver je stredne dlhý a suchý, so zreteľnými podtónmi opekaných mandlí

 

Recept na domáci cider

Možno sa pýtate, ako vyrobiť cider doma. Pravdou je, že domáci cider je pomerne časovo náročný na výrobu, no nechceme vás odrádzať, pretože to určite stojí za to. Domáci jablkový cider sa vám za vašu námahu odvďačí skvelou chuťou. Môžeme povedať, že proces výroby je podobný procesu výroby vína. Kvasenie trvá od 14 dní podľa anglickej receptúry, až po 8 mesiacov podľa francúzskej tradície. Prejdime teda na samotný recept.

Odšťavenie jabĺk

Prvým krokom je odšťavenie jabĺk. Pokiaľ nechcete pripraviť hektolitre cideru, bude vám na odšťavovanie stačiť aj domáci odšťavovač. Jablkový mušt je sám o sebe pripravený na proces fermentácie, keďže obsahuje kvasinky. Ide o divoké kvasenie, teda také, ktoré je bez prítomnosti ušľachtilých kvasiniek. Využiť však môžete aj tie, stačí si ich kúpiť v obchode s potrebami pre vinárov.

Čistota nadovšetko

Úspech prípravy cideru závisí aj od čistoty. Všetky nádoby a nástroje, ktoré pri príprave cideru použijete, by mali byť sterilne čisté. V žiadnom prípade nedávajte do muštu prsty.

Domáci cider vo fľaši a v pohári, jablká

Príprava domáceho cideru je síce časovo náročná, no výsledok bude stáť za to

Správny postup

Na kvasenie jablkového muštu odporúčame použiť sklenený demižón s kvasnou zátkou, ktorá odvádza oxid uhličitý a zabraňuje prístupu vzduchu zvonka. Tým pádom je mušt chránený pred kontamináciou zvonka a nehrozí jeho pokazenie.

Mušt stáčajte do demižónu približne do jednej tretiny objemu. Potom podľa vášho uváženia môžete pridať kvasinky, ale aj nemusíte. Nádobu potom zatvorte kvasnou zátkou a umiestnite na chladné miesto. Ideálne teplota je od 10 do 15 stupňov.

Počas kvasenia cider kontrolujte, no demižón neotvárajte. Nechajte kvasinky robiť svoju prácu, počas ktorej premieňajú cukor na alkohol. Platí teda, že čím dlhšie necháte mušt kvasiť, tým bude výsledný cider menej sladký a obsah alkoholu vyšší. Najlepšie je nechať mušt kvasiť dva až tri mesiace.

Po tomto čase je potrebné odstrániť zátku a sterilnou hadičkou cider stočiť do nového demižónu. Pozor však na to, aby ste stočili len číru tekutinu, nie kal z dna. V tejto druhej nádobe mušt ešte dokvasí. Ak chcete, môžete doň pridať trochu cukru alebo čerstvý sladký mušt. Možnosťou je aj stočenie cideru priamo do fliaš. V oboch prípadoch je potrebné stočený jablkový mušt skladovať v tme a v chlade vo vodorovnej polohe. Ochutnať svoj výtvor môžete o ďalší mesiac.

Zdroje informácií:

 

‼️ Upozornenie:

Tento článok v žiadnom prípade nenabáda k užívaniu alkoholu, má len striktne informatívny charakter! Aj z toho dôvodu neručíme za prípadné nežiadúce následky, ktoré by mohli byť výsledkom jeho nadmernej konzumácie. Platí to ako na všeobecné články o alkohole, či porovnávanie a recenzie jednotlivých produktov, tak aj na uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje. Web AlkoTip.sk je určený iba pre osoby staršie ako 18 rokov.


Ako sa vám páčil článok?
3/5 - (4 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Pripravujem pre vás obsah AlkoTip-u. Baví ma príprava miešaných nápojov, hľadanie tipov na kvalitný alkohol a spoznávanie nových zaujímavých chutí. Rada experimentujem s chuťami, mám rada pestrosť a nebránim sa ani netradičným kombináciám. Najčastejšie testujem sladší alkohol a likéry.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.