Piráti – Rum – Karibik: legendárne spojenie, ktoré pozná každý, chcete vedieť viac?

Vladimír Rejholec Téma
14. novembra 2023 0

Piráti sú témou, pri ktorej sa rozsvietia oči každému rumovému nadšencovi. Rum a pirát, to je jednoducho nerozlučná dvojka, niečo ako sliepka a vajce, Bonnie a Clyde, Laurel a Hardy… Ale žarty bokom. História rumu je naozaj úzko spojená s históriou pirátstva a existuje množstvo príbehov, kde obaja spomínaní „herci“ hrajú ústrednú úlohu. Prečítajte si viac o legendárnych pirátoch, ktorí „brázdili“ Karibské more v zlatom veku pirátstva.

Pirátske lode v bojovej akcii

V krátkosti o pôvode rumu a čo s tým majú piráti

Začnem tým, že rum sa v Amerike/Karibiku objavil vďaka Krištofovi Kolumbovi, ktorý tam doviezol cukrovú trstinu. Tá sa na konci 16. a začiatkom 17. storočia začala pestovať na ohromných plantážach a odpad z výroby cukru (melasa) poslúžil na výrobu pálenky – rumu. Práve toto obdobie veľmi prialo pirátskym výčinom v Karibiku, kde všetky vtedajšie vplyvné európske mocnosti (Británia, Holandsko, Španielsko, Portugalsko, Francúzsko…) mali svoje koloniálne záujmy. Pirátstvo bolo vtedy jednotlivými zúčastnenými štátmi dokonca oficiálne podporované. Najznámejší boli britskí korzári, ktorí pravidelne útočili na španielske flotily s požehnaním Koruny.

Piráti a rum - podstata Zlatého veku pirátstva

Zlatý vek pirátstva

Zlatý vek pirátstva je obdobie približne medzi rokmi 1650 až 1730, kedy pirátstvo vrcholilo, najmä v Karibiku, Atlantiku a v Indickom oceáne. Toto obdobie sa vyznačovalo významnými pirátskymi postavami ako Blackbeard (Edward Teach), „Black Bart“ Roberts, či dokonca pirátskymi „kráľovnami“ ako Anne Bonnyová a Mary Readová. Vzniklo vďaka slabému námornému právu, bohatým obchodným trasám a nestabilite v dôsledku vojen. Piráti boli motivovaní slobodou, bohatstvom a protivládnymi postojmi, a ich činy mali významný vplyv na námornú bezpečnosť a medzinárodné obchodné operácie.

Pirátka s fľašou rumu v ruke na piesočnatej karibskej pláži

Medzi pirátmi sa v Zlatom veku pirátstva „uplatnili“ aj ženy, medzi najznámejšie postavy tohto obdobia patrí Anne Bonny a Mary Read…

Piráti a rum

A čo rum? Rum v tej dobe predstavoval jeden z najdostupnejších a najlacnejších alko nápojov a námorníkom tak dobre poslúžil na rôzne účely. Okrem toho, že pravidelný prídel rumu vedel koľkokrát predísť vzbure posádky, mal aj liečebné poslanie. Pri dlhom pobyte na mori totiž trápil námorníkov okrem iných záležitostí (hygiena napríklad) – skorbut, teda choroba spôsobená nedostatkom vitamínu C. Tá sa zvykla zaháňať grogom, ktorý obsahoval nutnú dávku rumu, trochu vody na rozriedenie a šťavu z citróna. No a pri boji sa takisto veľmi dobre uplatnili aj jeho výborné dezinfekčné a anestetické účinky.

Pár dôležitých faktov

  • Prítomnosť rumu na palube karibských pirátov mala naozaj prozaický dôvod – v oblasti bol najdostupnejším alkoholom. Bol lacný, dalo sa z neho vyrobiť kopa dávok, ľahko skladovateľný, nekaziaci sa, prosto samé výhody.
  • Vojnové lode mali vždy veľké posádky a udržať na nich disciplínu bol niekedy vážny problém. Pravidelný prídel rumu bolo teda niečo, na čo sa námorníci vždy mohli tešiť na konci svojej služby. No a keď ste ich tohto privilégia zbavili, hneď ste mali skvelý trest za neplnenie rozkazov.
  • Rum však nie je jediný alkohol, ktorý sa na palubách lodí popíjal. V Karibiku to bol rum ako najbežnejšie dostupný alkohol, ale napríklad britskí námorníci mávali aj pravidelné prídely piva či vína. No a takí piráti v Stredozemnom mori v tých časoch rum určite nepili, podobne ako piráti, ktorí „řádili“ v juhočínskom mori.

Sudy s rumom na pirátskej lodi

 

Najznámejší piráti, ktorí kedy brázdili Karibik

Piráti v Karibiku tvoria fascinujúcu kapitolu v dobrodružnej histórii nášho sveta. Ich príbehy sú plné záhad, dobrodružstiev a neohrozenosti. Pripomínajú nám romantiku ale aj nebezpečenstvo doby Zlatého veku pirátov. K legendám tohto obdobia patria kapitáni Henry Morgan, Čierna brada, William Kidd, Calico Jack a mnohí ďalší renegáti, o ktorých si teraz povieme niečo viac.

Sir Henry Morgan (1635 – 1688)

Henry Morgan je jednou z najznámejších postáv Zlatého veku pirátov. A tiež celkom nezvyčajnou. Z waleského piráta, ktorý dovtedy neúprosne drancoval celý Karibik, sa neskôr stal kapitán, ktorý slúžil pod britskou korunou. Za ten čas vyplienil množstvo španielskych kolónií a ich obchodných lodí. Najznámejším sa stal jeho útok na Panamu v roku 1671, kedy jeho flotila prenikla priamo do mesta a úplne ho vydrancovala. Jedna z najslávnejších lúpeží v histórii pirátstva z neho urobila obrovského boháča.

Po svojej pirátskej kariére sa usadil a stal sa politicky a spoločensky uznávanou osobnosťou. Dokonca mu bol udelený šľachtický titul „Sir“ a stal sa guvernérom Jamajky. Zomrel v Port Royal na Jamajke na následky nadmerného pitia (vraj) v roku 1688. Mimochodom, jeho meno nesie známa značka rumu Captain Morgan.

Sir Henry Morgan

Sir Henry Morgan (https://www.piratesinfo.com/)

Kapitán Kidd (1645 – 1701)

Aj Kapitán Kidd, vlastným menom William Kidd, je významná pirátska postava. Na počiatku svojej „kariéry“ bol Kidd legitímnym obchodníkom a kapitánom lode na plavbách v Indickom oceáne a Karibiku. V roku 1696 od britskej koruny získal tento Škót povolenie na boj proti pirátom a mal vymáhať dane od obchodných lodí.

Postupom času sa však zameral aj na prepadávanie a drancovanie lodí a osád „po vlastnej osi“. Až kým nezaútočil na loď Quedah Merchant a neprivlastnil si ju aj s bohatým lupom. Aj vďaka tomuto incidentu bol v roku 1699 zatknutý a obvinený z pirátstva a niekoľkých vrážd. Uznaný za vinného a nakoniec v roku 1701 obesený v Londýne.

William Kidd

William Kidd (https://www.piratesinfo.com/)

Edward Teach – Čierna brada (1680 – 1718)

Kapitán „Blackbeard“, alias Čierna Brada alebo Černofúz, bol známy svojím desivým vzhľadom a neúprosnými metódami a je jedným z najikonickejších pirátov v histórii. Jeho pirátska anabáza bola síce celkom krátka, ale za to veľmi intenzívna. Svoju kariéru začínal na lodi nemenej známeho piráta Benjamina Hornigolda. Po čase sa osamostatnil a v roku 1717 sa zmocnil francúzskej lode La Concorde a premenoval ju na Queen Anne’s Revenge (či že Pomsta kráľovnej Anny). S touto loďou a ďalšími dvoma fregatami vo svojej flotile dokázal prepadnúť a vylúpiť množstvo obchodných lodí.

Bol známy svojimi brutálnymi metódami zastrašovania. Určite je mnohým známy fakt, že na vzbudenie čo najväčšej hrôzy si on i jeho námorníci zapaľovali v brade špeciálne knôty, ktoré budili dojem, že z ich tváre stúpa dym. V roku 1718 ho zabili pri bitke pri ostrove Ocracoke na severe Karolíny. Poručík britského kráľovského námorníctva Robert Maynard potom nechal jeho hlavu napichnúť na sťažeň jeho milovanej fregaty.

Edward Teach

Edward Teach (https://www.piratesinfo.com/)

Bartholomew Roberts (1682 – 1722)

Bartholomew Roberts zvaný Čierny Bart bol jedným z najvýznamnejších a najúspešnejších pirátov svojej doby. Jeho kariéra bola plná dobytých lodí a lúpeží. Podľa legendy vraj dokázal počas svojho najžiarivejšieho obdobia (1719-1722) prepadnúť a získať so svojou malou flotilou pozostávajúcou zo 4 fregát až 470 lodí. Najväčšiu časť z nich získal práve v Karibiku. Rodený Walesan sa inak k pirátstvu dostal až v roku 1718, kedy jeho obchodnú loď Princess prepadli piráti pod vedením Howella Davisa, ku ktorým sa nakoniec pridal.

Black Bart bol známy tým, že si potrpel na pekné oblečenie a šperky, a podľa všetkého bol tiež absolútnym abstinentom a hlbokoveriacim človekom. Zomrel v roku 1722 v bitke s loďou britského kráľovského námorníctva HMS Swallow pri pobreží Gabonu v západnej Afrike. Ešte jedna zaujímavosť na záver. Black Bart je jedným zo štyroch skutočných pirátov spomínaných v knihe Roberta Louisa Stevensona Ostrov pokladov.

Bartholomew Roberts

Bartholomew Roberts (https://www.piratesinfo.com/)

Benjamin Hornigold (1680 – 1719)

Známy anglický pirát Ben Hornigold sa „kariére“ venoval v rokoch 1713 až 1717. Zaujímavosťou je, že do tajov svojho pirátskeho remesla zaúčal viacerých nasledovníkov, medzi nimi aj Edwarda Teacha alias Černofúza. Medzi najväčšie úspechy jeho flotily 5 lodí s 350 mužmi na palube patrí zajatie obrovskej obchodnej lode z Francúzska menom Dutch Flute, o ktorej sa hovorilo, že je neporaziteľná (aj so svojimi 26 delami na palube).

Ben neskôr prijal kráľovský pardon od anglického kráľa Juraja I. a lovil pirátov, ktorí ho odmietli. Na rozdiel od mnohých ďalších korzárov nezomrel v námornej bitke, ale počas hurikánu medzi Bahamami a Mexikom, keď s loďou narazil na útes a utopil sa s celou svojou posádkou.

Benjamin Hornigold

Benjamin Hornigold (https://www.ancient-origins.net/)

Calico Jack (1682 – 1720)

Angličan John Rackham sa preslávil pod svojim pirátskym menom Calico Jack. Prezývku získal vďaka tomu, že on i jeho posádka nosili pestrofarebné a vzorované odevy „calico“. Calico Jack sa pevne zapísal do pirátskej histórie tým, že na svojej lodi spolupracoval s dvoma najznámejšími ženami pirátkami Anne Bonny-ovou a Mary Read-ovou.

Calico brázdil vody celého Karibiku, najviac sa však angažoval v rokoch 1718-1720 v oblasti Bahám a pri Kube, kde si veľmi rýchlo získal reputáciu nebezpečného lúpežníka. V októbri 1720 ho nakoniec chytil lovec pirátov Jonathan Barnet. Jack bol potom spolu s posádkou súdený v Spanish Town na Jamajke a odsúdený na smrť. 18. novembra bol obesený v Port Royal.

Calico Jack

Calico Jack (https://www.piratesinfo.com/)

Samuel Bellamy (1689 – 1717)

Nakoniec si ešte povieme pár slov o pirátskom princovi. Presne takto totiž v histórii vystupuje Samuel Bellamy, alias Čierny Sam. Samuel patril najbohatších pirátov v zaznamenanej histórii zlatého veku pirátstva. Za niečo málo cez 1 rok jeho „kariéry“ na začiatku 18. storočia dokázal zajať najmenej 53 lodí. Samuel Bellamy bol inak považovaný za piráta s výnimočnou charizmou. Bol známy svojím spravodlivým prístupom k posádke a príjemným spôsobom vedenia. Taktiež bol známy tým, že oslobodil a akceptoval viacerých afrických a indiánskych otrokov, ktorí sa stali súčasťou jeho posádky.

Najväčším jeho úspechom bolo zajatie najmodernejšej obchodnej lode Whydah Gally, na ktorej sa potom plavil ďalej k pobrežiu koloniálnej Ameriky. Loď plná zlata sa potopila počas búrky v blízkosti amerického Cape Cod (spolu s Bellamym a väčšinou jeho posádky). Vrak tejto lode tam bol nájdený v roku 1984 a stal sa vôbec prvým, ktorého identita bola preukázaná a overená bez akýchkoľvek pochybností.

Samuel Bellamy

Samuel Bellamy (https://www.piratesinfo.com/)

 

Obľúbené karibské rumové destinácie a pirátstvo

Jamajka

Vlajka Jamajky

Ostrov Jamajka bol v dobe Zlatého veku pirátov v Karibiku dôležitým centrom pirátskych aktivít a obchodu. Jamajské prístavy, pirátske osady a bohatá kultúra odrážajú vplyv tohto obdobia na celom ostrove dodnes a robia z neho dôležitú súčasť pirátskej histórie.

  • Strategická poloha: Jamajka, so svojou výhodnou polohou v Karibiku, bola dôležitým bodom pre pirátov. Bolo to miesto, kde mohli opraviť svoje lode, doplniť zásoby a pripraviť sa na ďalšie útoky.
  • Port Royal: Prístav Port Royal na Jamajke bol známy ako pravé pirátske „doupě“ a bol domovom mnohých pirátov, vrátane slávneho Henryho Morgana. Bol dôležitým strediskom pirátskeho sveta, kde sa obchodovalo so zlatom, striebrom a korisťou z obchodných lodí.
  • Obrana proti pirátom: Kvôli narastajúcim pirátskym hrozbám sa britská koruna rozhodla zvýšiť svoju prítomnosť na Jamajke a posilniť obranu (viď bitka o Jamajku 1678). Toto viedlo k úspešnému potlačeniu pirátskych aktivít na ostrove.
  • Bitka o Jamajku: V roku 1678 sa uskutočnila bitka o Jamajku medzi britským kráľovským námorníctvom a pirátmi vedenými Christopherom Mydlem. Bitka skončila víťazstvom kráľovského námorníctva a znížením pirátskych hrozieb na Jamajke.
  • Vplyv pirátov na kultúru: Piráti prinesli do Jamajky svoju kultúru, vrátane hudby, tancov a spoločenských zvykov. Tieto prvky sa zmiešali s miestnou kultúrou a prispeli k tvorbe jedinečnej jamajskej kultúry.
  • Legenda o skrytom poklade: Jamajka je známa aj svojou legendou o skrytom poklade piráta Henryho Morgana. Táto legenda prilákala mnoho dobrodruhov a lovcov pokladov na ostrov v nádeji, že nájdu ukryté bohatstvo pirátov.

Tortuga (Hispaniola/Haiti)

Vlajka Haiti

Okrem Jamajky bolo v Karibiku ešte jedno podobne významné pirátske centrum – ostrov Tortuga (dnes súčasť Haiti). Leží neďaleko ostrova Hispaniola, ktorý bol mimochodom prvou európskou kolóniou v Novom svete. A aj keď to nie je práve najrumovejšia destinácia v Karibiku (výnimka: agricole rhum legendárnej značky Rhum Barbancourt), keďže sa bavíme o pirátoch, tak v tomto zozname chýbať nesmie.

  • Pôvod názvu: Názov „Tortuga“ pochádza z španielskeho slova „turtle“ (korytnačka). Okrem toho, že ich tam bolo veľké množstvo, aj samorný tvar ostrova pripomína korytnačí pancier.
  • Pirátsky raj: Tortuga sa stala známou ako „pirátsky raj“. Ostrov totiž poskytoval ideálne prístavy, útočiská a zásobovacie body pre pirátov, ktorí odtiaľ vykonávali útoky na obchodné lode a kolónie. Jej prístavy boli známe pre svoju divokú atmosféru a mnohé nezákonné aktivity.
  • Francúzi a pirátstvo: Ostrov bol najskôr obývaný pirátmi z Anglicka, Holandska a Francúzska, ale neskôr sa stala čisto francúzskou kolóniou. Tí na ostrove takisto podporovali pirátov a často využívali ich služby pri napádaní španielskych lodí a osád.
  • Henry Morgan a ďalší: Aj slávny pirát Henry Morgan používal Tortugu ako svoju základňu na svoje útoky na španielske kolónie a obchodné lode. Z ďalších známych pirátov je to napríklad aj François l’Olonnais.
  • Koniec pirátstva na Tortuge: V 18. storočí začala Francúzska vláda aktívne bojovať proti pirátstvu a postupne znížila jeho význam na ostrove. Tortuga tak zanedlho stratila svoj vplyv ako pirátsky raj.

Barbados

Národná vlajka Barbadosu

Národná vlajka Barbadosu

Aj Barbados počas Zlatého veku pirátstva zohrával celkom významnú úlohu. Len trochu odlišnú od známejších pirátskych centier Jamajky a Tortugy. Ostrov mal totiž kľúčový význam v mnohých námorných a hospodárskych aktivitách tej doby.

  1. Najstaršie anglické územie v Karibiku a cukrovarský priemysel: Barbados bol jedným z najstarších anglických území v Karibiku, pričom keď naň v 17. storočí dorazili Angličania bol ešte úplne neobývaný. Ostrov sa neskôr stal kľúčovým miestom pre anglické lode zapojené do Trojuholníkového obchodu. V polovici 17. storočia bol už ostrov husto osídlený a dominovala tu výroba cukru.
  2. Úloha v námornej obchodnej činnosti a zásobovaní: Počas Zlatého veku pirátstva zostal Barbados dôležitou zastávkou pre mnohé obchodné lode, najmä tie zapojené do obchodu s otrokmi. Hoci ho ako hlavné miesto pre zásobovanie ho prekonala Jamajca, aj Barbados zostal veľmi dôležitý. Obchodné lode, najmä tie z Afriky, sa často zastavovali práve na Barbadose, kde mohli predávať svoj náklad, získať zásoby, opraviť prípadné poškodenia lodí a zotavovať svoju posádku
  3. Stede Bonnet – džentlmen pirát z Barbadosu: Významnou postavou spájajúcou Barbados so Zlatým vekom pirátstva je Stede Bonnet, známy ako „Džentlmen pirát“. Na rozdiel od typického obrazu drsného piráta bol Bonnet bývalým majorom britskej armády a džentlmenom (na Barbadose vlastnil aj veľké hospodárstvo). Aby sa neskôr z nejakého rozmaru stal pirátom. Táto „kariéra“ mu však vydržala iba 20 mesiacov.

Kuba

Vlajka Kuby

Ostrov Slobody má takisto bohatú pirátsku tradíciu. Už od 16. storočia bola Kuba útočiskom ale aj cieľom drancovania tých najvýznamnejších pirátov ako bol svojho času napríklad aj Sir Francis Drake.

  1. Strategická poloha Kuby: Kuba bola pre pirátov a obchodníkov dôležitým strategickým bodom v Karibiku. Bola totiž súčasťou rozsiahlej španielskej ríše, ktorá bola dôležitá pre európske kolonizačné snahy a obchodné trasy s Novým svetom.
  2. Útoky na španielske kolónie: Piráti často používali Kubu ako základňu pre útoky na španielske kolónie a obchodné lode, ktoré prevážali drahé komodity. Mnohé kubánske prístavy sa stali ozajstnými centrami pašovania, korzárstva a pirátstva.
  3. Havana ako častý cieľ útokov: Havana, hlavné mesto Kuby bolo veľmi bohaté a jeho prístav bol dôležitým centrom pre obchod a výmenu najrôznejšieho tovaru. Aj preto bola Havana veľmi často cieľom útokov pirátov. Počnúc Francisom Drakeom, ktorý ju plienil už v roku 1586, až po francúzskeho bukaniera menom Jean Laffite, ktorý uskutočnil svoj úspešný nájazd na mesto v roku 1812.
  4. Britská nadvláda: Kuba bola v rôznych obdobiach pod britskou nadvládou a stala sa dôležitým strategickým bodom pre britské kráľovské námorníctvo počas mnohých bojov v Karibiku.
  5. Španielska flotila: Väčšinou to však boli Španieli, ktorí vládli Kube a ich obchodná flotila často používala kubánske prístavy ako východiskové body pre svoje cesty do Európy so získanými pokladmi a nákladom.

 

Najznámejšie rumy inšpirované pirátmi

Captain Morgan

Captain Morgan je jedna z najznámejších značiek rumu na svete. Rum je pomenovaný po kapitánovi Henry Morganovi, ktorý bol v 17. storočí známym waleským korzárom a guvernérom Jamajky. Tento rum je známy svojou bohatou, sladkou a korenistou chuťou. TIP: Prečítajte si našu recenziu Captain Morgan Spiced Gold.

Captain Morgan Spiced Gold Captain Morgan Spiced Gold
11,40 €
Do obchodu Drinkcentrum.sk

Kraken Rum

Kraken Rum nesie meno mýtickej morskej obludy, ktorá podľa legiend potápala aj veľké lode. Je to tmavý, silný a korenistý rum, ktorý je obľúbený nielen pre svoje intenzívne chute ale aj unikátne stvárnenie fľaše. TIP: Prečítajte si našu recenziu Kraken Black Spiced Rum.

Kraken Black Spiced Rum Kraken Black Spiced Rum - na drevenom podklade
22,25 €
Do obchodu Drinkcentrum.sk

Bellamy’s

Za značkou Bellamy’s stojí nemecký nezávislý rumový bottler, ktorý sa zameriava na špeciálne vydania vychádzajúce v malých sériách (ročníkové rumy, single casks z takmer celej Latinskej Ameriky). Názov značky Bellamy’s je inšpirovaný príbehom mladého anglického piráta Samuela Bellamyho, nazývaného tiež Black Sam, či „Prince of Pirates“. TIP: Prečítajte si moju recenziu Bellamy’s Reserve Jamaica Pot Still rum.

Dead Man’s Fingers

Tento relatívne nový rum na trhu je známy svojimi originálnymi kombináciami chutí, vrátane kokosu, limetky a korenia. Jeho názov a obal evokujú mystiku a príbehy o mori, čo ho robí obľúbeným aj medzi milovníkmi pirátskej tematiky.

Dead Man's Fingers Spiced Dead Man’s Fingers Spiced 37,5% 0,7 l (čistá fľaša)
16,50 €
Do obchodu Heureka.sk
Dead Man's Fingers Coconut Dead Man’s Fingers Coconut 37,5% 0,7 l (čistá fľaša)
16,50 €
Do obchodu Heureka.sk

Blackbeard Spiced Rum

Rum nesie meno po slávnom pirátovi Čiernej brade (Blackbeard). Tento korenistý rum ponúka bohatú kombináciu korenia a sladkosti. Jeho balenie a branding verne odrážajú dobrodružný duch tohto známeho piráta. U nás však tento rum z Portorika zatiaľ nenájdete.


Ako sa vám páčil článok?
5/5 - (2 votes)
Autor článku
Vladimír Rejholec

Popularizátor, milovník a nadšenec kvalitných rumov. Niekoľko rokov som úplne abstinoval aj kvôli tomu, že mi obyčajný alkohol vlastne nikdy veľmi nechutil a nechýbal mi. Potom som objavil rumy. Začalo ma baviť ich ochutnávanie a publikačná činnosť. Rozmanitosť chutí a vôní, svet zrenia v drevených sudoch, na tropických ostrovoch, tradícia, história. Organizujem verejné aj súkromné degustácie. Followujte AlkoTip Instagram a Facebook.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.