Cihuatán Folklore Dualidad 18y je naozaj niečo špeciálne. Len v decembri 2023 sa na našom trhu a špeciálne pre Svet Nápojov objavila exkluzívna limitka z kolekcie Cihuatán Folklore – Dualidad. Fľaše z tejto edície sú dostupné iba v 8 krajinách sveta a v prísne limitovanom počte. Náš single barrel/cask rum má nafľašovaných len 283 kusov. A ja vám teraz prezradím ako chutí a vonia. Plus množstvo ďalších zaujímavých informácií o tomto rume.
Vlastnosti
Cihuatán Dualidad 18y SK | |
---|---|
Cena | 119,00 € |
Cena za jednotku | 170,00 €/l |
Značka | Cihuatán |
Objem fľaše (l) | 0,70 |
Balenie | Tuba |
Pôvod rumu | Salvádor |
Fľaškovaný | Salvádor |
Štýl | Single Barrel |
Typ (hlavná zložka) | Melasa |
Obsah alkoholu (%) | 53,6 |
Doba zrenia (rokov) | 18 |
Štýl zrenia | Tropické |
Zrenie-typ suda | Bourbon, Sherry Cask |
Farba | Tmavo zlatá |
Chuť | Drevo, Ananás, Hrozno, Bylinky |
Vôňa | Karamel, Med, Pomaranč, Sherry, Višňa, Kvetiny |
Viac o salvádorskej destilérke Cihuatán a výrobe rumu
V Salvádore je jediná rumová destilérka (dokonca je to jediný liehovar v krajine). Volá sa Licorera Cihuatán S.A. DE C.V (so sídlom v El Paisnal) a je samostatnou divíziou veľkej salvádorskej spoločnosti na spracovanie cukrovej trstiny a výrobu cukru Ingenio La Cabaña. Moderná destilérka je inak poháňaná obnoviteľnou energiou, ktorú čerpá z bagasy – vylisovaných zvyškov cukrovej trstiny. Vzťah k ekológii navyše zvýrazňuje fakt, že všetky odpadové látky, ktoré pri výrobe rumu vznikajú, sa ďalej spracovávajú.
Rumy Cihuatán sa tu produkujú už od roku 2004, pričom prvý rum značky sa na trh dostal až o 11 rokov neskôr v roku 2015.
- 2015: Cihuatán 8y (v roku 2020 rebrandovaný na Cihuatán Indigo) – 8 rokov starenia ex-bourbon, 40% ABV (moja recenzia)
- 2016: Cihuatán 12y (rebrand na Cihuatán Cinabrio) – 12 rokov ex-bourbon, 40% ABV (moja recenzia)
- 2018: Cihuatán Nahual – blend: Nantli (14 rokov american oak) + Tajtli (12 rokov ex-bourbon) + Single Vintage (11 rokov ex-bourbon) 47,5% ABV
- 2019: Cihuatán Nikté – limitka, blend 12-15 ročných rumov ex-bourbon + panenské american oak, 47,5% ABV
- 2020: Cihuatán Sahumerio – limitka, blend 12-14y ex-bourbon, 45,2% ABV (moja recenzia)
- 2020: Cihuatán Xaman XO – starený celkom 16 rokov (15 rokov ex-bourbon + 1 rok v sudoch z dreva Ceiba), 40% ABV
- 2021: Cihuatán Jade – biely rum, starený 4 roky ex-bourbon, 40% ABV
- 2022: Cihuatán Alux – limitka, 15 rokov ex-sherry a ex-cognac, 43,2% ABV (moja recenzia)
- 2023: Cihuatán Suerte – limitka, 15 rokov v panenských sudoch z bieleho dubu, stredne vypálené (medium toast), 44,2% ABV (moja recenzia)
- 2023: Cihuatán Folklore Dualidad – single cask limitka špeciálne uvedená iba v 8 krajinách sveta
- 2023: Cihuatán Artesano Pineapple, 10 rokov ex-bourbon + 2 mesiace macerovania kúskov ananásu, 40% ABV
- 2024: Cihuatán Nantli 20 Y.O. Anniversary Edition – špeciálna limitovaná edícia vyrobená k 20. výročiu vzniku spoločnosti (2004), rum starený 20 rokov v nových sudoch z amerického dubu, na jeho výrobu boli použité najstaršie zásoby rumu, ktoré ešte doteraz neboli stáčané, 40% ABV
Ako sa Cihuatán rum vyrába
Cihuatán rum sa vyrába z melasy. Tá sa zmieša s vodou a kvasinkami a 36 hodín fermentuje vo veľkých nádržiach. Tento „roztok“ sa potom destiluje v multikolóne, pričom základ produkcie tvoria dva typy čerstvého rumu. Jeden je ľahký, ktorý volajú „Nantli“ (matka) – a je to základný materský rum značky (vychádza z poslednej kolóny pri 94,9% ABV). Ten druhý je ťažší („Tajtli“, teda otec) a obsahuje i množstvo žiadúcich kongenérov. Jeho destilácia prebieha v špeciálnej kolóne (oceľ + meď), ktorá ho umožňuje destilovať na 75% ABV.
Ľahký rum sa necháva starnúť v nových sudoch z amerického dubu. Ťažký zase starne v stredne vypálených sudoch po bourbone. Pre rozšírenie senzorických profilov svojich rumov si však už zaobstarali a používajú aj ďalšie sudy – z francúzskeho duba po sherry, koňaku, francúzskych fortifikovaných vínach Rivesaltes a z domáceho dreva ceiba Maya.
Mimochodom, oba typy čerstvo vydestilovaných rumov sa naskladnia do sudov po nariedení na 65% ABV. Starenie potom prebieha v sklade/bodege v horizontálnej pyramídovej solere, v nadmorskej výške cca 270 m n. m. (pri teplote v rozmedzí 28 až 34 °C a relatívnej vlhkosti 63 až 66%). Anjelská daň sa tam potom pohybuje medzi 7-8% za rok.
Pár ďalších faktov a zaujímavostí „zo zákulisia“
- okrem svojho Cihuatánu vyrábajú aj neutrálny nestarený destilát – ten potom predávajú rôznym ďalším bottlerom v krajine, ktorý tento alkohol potom predávajú pod vlastnou značkou
- ich cukrovar vyrába toľko melasy, že sa vyváža ďalej – výrobná kapacita destilérky nestíha spracovať „odpad“ z výroby 120 tisíc ton cukru ročne (údaj z roku 2016), cukrovar je tretí najväčší v krajine
- cukrová trstina pochádza hlavne od nezávislých pestovateľov (viac ako 700) z údolia Cihuatán a jeho blízkeho okolia, no majú aj nejakú menšiu výmeru vlastných plantáží
- do rumu sa pridáva len minimálne množstvo cukru (do 18 g na liter)
Gabriela Ayala – Cihuatán Master Blender
Na celý proces výroby Cihuatánu, ktorý zahŕňa všetko od fermentácie, cez destiláciu a starenie, až po blendovanie, dohliada hlavný Master Blender (Maestra ronera) spoločnosti Gabriela Ayala. Pôvodne chemická inžinierka nejaký čas najprv pracovala v cukrovarníckom priemysle a v roku 2014 nastúpila v Licorera Cihuatán. Rumy sa tam inak začali destilovať a ukladať do sudov, ako som už spomínal vyššie, už od roku 2004, pričom prvé fľaše Cihuatán sa na trhu objavili v roku 2015. Gabriela najnovšie na rumoch značky spolupracuje s Alejandrom Henríquezom, ktorého pritom zaúča do všetkých tajomstiev blenderského remesla.
Juan Alfredo Pacas – zakladateľ spoločnosti
Juan Alfredo Pacas (1986) je srdce aj mozog Cihuatánu. Spolumajiteľ a viceprezident spoločnosti Licorera Cihuatán. Ale tiež výrobný riaditeľ v Café Pacas. Juan je totiž už 5. generácia rodiny Pacasovcov, ktorá sa významne zaslúžila o pestovanie a spracovanie kávy v Salvádore. Dnes obhospodaruje celkom 525 hektárov kávových plantáží.
Juan sa k rumu dostal až po tom, čo jeho otec Fernando Alfredo Pacas s ďalšími akcionármi v roku 1996 odkúpil od štátu cukrovar v El Paisnal. A v roku 1999 aj nefungujúci liehovar. V roku 2000 prišiel s nápadom vyrábať prvý salvádorský rum a nakoniec sa jeho sen v 2004 splnil. V roku 2014 napokon zakladá dcérsku spoločnosť Licorera Cihuatán Company, ktorú vedie doteraz.
Cihuatán Folklore
Najprv pár slov o „Cihuatán Folklore“. Ide o špeciálne Single cask plnenie Cihuatán. Názov je zložený z dvoch slov – „folk“ (ľudia) a „lore“ (tradície). Cihuatán Folklore bude inak vychádzať hneď v niekoľkých etapách. Prvou vydanou edíciou bol Folklore Creación (Cihuatan Folklore Chapter 1), ktorý bol inšpirovaný mayskou legendou stvorenia sveta. Master Blender Cihuatán Gabriela Ayala preň vybrala celkom 13 sudov, z ktorých 3 putovali špeciálne do Českej republiky (1 vtedy vyberal napríklad aj Pavel Ungr aka RumRock – takto to prebiehalo) a 1 aj na Slovensko – špeciálne pre Svet Nápojov to bol 17yo rum starený v ex-bourbon s finišom vo francúzskych dubových sudoch po koňaku, tu je ešte v predaji.
Druhou edíciou je práve tento náš „Dualidad“ (Cihuatan Folklore Chapter 2). Gabriela Ayala uvoľnila pre Dualidad celkom 15 sudov zo súkromných rezerv Cihuatánu. 1 pre Slovensko (Svet Nápojov), 2 pre ČR (Fanpage Cihuatán a Warehouse1), zvyšné potom pre Nemecko, Francúzsko, Švajčiarsko, Taliansko, Belgicko a Salvádor (celkom 8 krajín na svete). Jednotlivé sudy boli rôzne. Ich objem sa pohyboval v rozmedzí 110 až 200 litrov, obsahovali ťažké rumy starené 17 až 18 rokov, a boli z panenského dubu, ex-bourbon, ex-cognac, ex-oloroso sherry…
Cihuatán Folklore Dualidad 18y
Tento „náš“ Cihuatán Folklore Dualidad 18y je teda rum (single barrel/cask) špeciálne vyrobený pre Svet Nápojov. Exkluzívna limitka – zo suda bolo totiž stočených len 283 kusov! Na Slovensku je oficiálne v predaji od 5.12.2023. Rum má inak za sebou 16 rokov starenia v ex-bourbon + 2 ročný finish v ex-sherry Oloroso. Každá fľaša je potom opatrená ručne napísaným menom majiteľa suda (Svet Nápojov) a je očíslovaná.
Názov Dualidad (po slovensky dualita) má inak pripomenúť úzky neoddeliteľný vzťah (dualitu) medzi rumom a sudom. A ukázať aké nuansy možno vďaka tomu dosiahnuť pri jednotlivých chuťových profiloch.
Fľaša a darčeková tuba Cihuatán Folklore Dualidad 18y
Tvar fľaše Cihuatán Folklore Dualidad 18y je vlastne totožný s ostatnými vydaniami Cihuatánu (okrem XO Xaman samozrejme). Žiadne výstrednosti, ale zase ani nie je úplne všedná. Veľa spraví celkové výtvarné poňatie, a to je pri vydaniach z edície Folklore inak veľmi podobné. Pri Folklore Creación je stred béžovej etikety ladený do tyrkysova, v prípade Dualidad je zase klasický modrý, pri oboch s výraznými zlatými popiskami.
A lemuje ju prírodný motív, ktorý má čerpať zo starej mayskej legendy „Popol Vuh“. Tá vlastne rozpráva príbeh božských dvojčiat Hunahpú a Xbalanqué, na etikete zobrazených ako dva jaguáre. Tí sa vydali do záhrobia, aby mohli poznať sily zla. Zlo je na etikete zachytené ako dvojhlavý had. Dvojčatá zvíťazili a na znak obdivu ich Mayovia personifikovali ako slnko a mesiac. Darčeková tuba má potom identický dizajn.
Ako vonia a chutí
V prvom momente rum ľahko zaštípe v nose. Vôňa je veľmi pekná, kvetinovo medová, citeľný vplyv sherry. Po odležaní je cítiť výrazný višňový kompót, pomaranče, karamel. Ovocný džem po záruke, striedajú náznaky technických tónov.
Po ochutnaní rum v prvom momente trochu popichá na jazyku a na podnebí, vyskočia horké drevité tóny, no v rýchlom slede prichádzajú jemne sladké chute, drevo, bylinky. Konkrétne ananásová a hroznová kyslosť, vyzreté drevo, jemne melón, kamilky.
Dojazd v hrdle je stredne dlhý, s melónom, korením a suchšími, až jemne nahorklými dubovými chuťami.
Single cask Dualidad nie je dosladzovaný (na rozdiel od limitovaných solera blendov Alux, Suerte či Sahumerio). No s posledným menovaným v chuti cítiť istú podobnosť.
Moje zhodnotenie na záver
Výhody
- sudová sila - vyššia voltáž, výraznejšie chute
- luxusné grafické prevedenie etikety a tuby
- limitka pre Slovensko
Záver recenzie: Pri pohľade na tubu a fľašu Cihuatán Dualidad mi srdce zaplesá - skutočne krásna práca. Grafické rumové majstrovské dielo. Takže poličkári môžu s pokojom v duši kupovať. A pre nás ostatných, čo otvoríme všetko čo nám príde do ruky - vôňa je skvelá, sladká až stredne sladká, plnosťou trochu prevyšuje suchší chuťový profil, na aký sme u Cihuatánu zvyknutí. Menej typická vyššia voltáž (pre rum tradičného španielskeho) je tu vrelo vítaná a poteší nejedného rumára. Tým pádom treba rátať aj s vyššou cenou, ktorú si podľa mnohých tento rum neobháji. Neviem čím to je, ale jeho magická salvádorská príťažlivosť z neho robí žiadaný artikel a racionalita ide bokom. Fliaš je len 283, takže ja odporúčam kúpiť, zabudnúť na cenu, rozhodne otvoriť a pravidelne pomaly popíjať. Kvalitný single cask priamo od Cihuatánu nemáte na stole bežne. Navyše našu Slovenskú limitku.
Hodnotenie autora
- Vôňa a chuť
- Dozvuk
- Pomer cena kvalita
Vývoj ceny Cihuatán Dualidad 18y SK
Mohlo by vás zaujímať
- Cihuatán Cinabrio 12y - príjemný salvádorský rum (moja recenzia)
- Cihuatán Indigo 8 ročný rum zo Salvádora - takto chutí (moja recenzia)
- Dos Maderas Atlantic - ako chutí rumová novinka s finišom v ex-sherry od osvedčenej značky zo Španielska?
- Limitka Cihuatán Sahumerio - blend 12 až 14 ročných salvadorských rumov (recenzia)
- Cihuatán Alux 15y - jemne sladká salvádorská limitka starená po sherry a koňaku (recenzia)
- Cihuatán Suerte - jemne sladká rumová limitka zo Salvádoru
- El Dorado 15 - vstup do sveta typických guyanských rumov
- Navy Island XO Reserve Port Cask Finish - jamajka blend finišovaný v sudoch po portskom (recenzia)
- Papa's Pilar Rye Whiskey Barrel Finished Rum - blend karibských rumov s finišom po ražnej whisky
- S.B.S Belize 2005 recenzia - aký je 18-ročný single cask z Belize?