Domáci punč je nápoj, ktorý sa nám spája predovšetkým so zimou a Vianocami. Podoby punču sú však rôzne, keďže aj jeho história je bohatá. Dnes málokto vie, že tento nápoj je považovaný za najstarší kokteil vôbec, z ktorého vychádzajú všetky ostatné. Jeho história siaha až do 17. storočia. Názov pravdepodobne pochádza z jazyka hindi a znamená päť, čo by malo odkazovať na počet ingrediencií punču.
Ak sa chcete dozvedieť o tomto nápoji viac, ste na správnom mieste. V našom článku nájdete nielen históriu a nejaké tie zaujímavosti ohľadom punču, ale pozrieme sa aj na konkrétne recepty, ktoré si môžete pripraviť aj doma. Pretože v chladnom počasí nie je nič lepšie, ako dať si pohár dobrého domáceho punču. Pripravili sme pre vás ale aj recept na príjemný osviežujúci letný punč.
Aký rum do domáceho punču? Tuzemák už nechajte tak, karibský bude dozaista lepší…
- klasický rum z cukrovej trstiny
- chuť má hladkú, mierne sirupovú, najskôr za kandizovaným ovocím a vanilkou, nechýba ani trochu korenistého dubu
- v prijateľnej cene, skúste ho zameniť za „UM“, uvidíte ten rozdiel
História punču
Ako sme už v úvode spomenuli, história punču je naozaj veľmi stará. Ak by ste mali záujem dozvedieť sa o tomto nápoji naozaj všetko, nájdete aj monografie, ktoré podrobne mapujú jeho minulosť. My vám predstavíme len krátky exkurz do dejín punču.
Prvá písomná zmienka o tomto nápoji pochádza z roku 1632, konkrétne ju nájdete v liste odoslanom 28. septembra istým Robertom Addamsom, ktorý pracoval pre britskú Východoindickú spoločnosť. Prvý zaznamenaný recept sa objavil o pár rokov neskôr, konkrétne roku 1638. Vieme o tom vďaka Nemcovi menom Johan Albrecht de Mandelslo, ktorý sa o ňom zmienil pri návšteve továrne v Indii. Recept vtedy vraj obsahoval aqua vitae, ružovú vodu, citrusovú šťavu a cukor.
Na začiatku bol punč užívaný skôr ako liek pred skorbutom, ktorý často ohrozoval námorníkov počas plavby. Vďaka námorníkom sa punč dostal aj na európsky kontinent, najprv sa popíjal v dokoch, ale jeho popularita sa rýchlo rozšírila a popíjanie punču sa stalo spoločenskou udalosťou. Aristokracia si punč doslova zamilovala.
Nápoj bol však v tej dobe veľmi drahý, najdrahšiu položku predstavovali citrusy či korenie. Drahou položkou ale bola aj misa, ktorá sa na podávanie punču používala. Misy sa stali aj módnym doplnkom a rodiny sa doslova predbiehali v tom, kto má krajšiu a drahšiu misu na punč.
Punč sa postupne dostal z Londýna aj do ostatných krajín a veľmi obľúbeným sa stal v Amerike. Dokonca sa hovorí o tom, že otcovia zakladatelia vypili spolu 76 misiek tohto nápoja po podpísaní Deklarácie nezávislosti. V Amerike je dodnes najpopulárnejší recept na punč s názvom Fish House Punch, ktorý vznikol ešte v 18. storočí v známom klube fungujúcom dodnes.
Alkohol a punč – odporúčam rum
V minulosti sa používal rôzny alkohol, z ktorého pripravovali punč, poväčšine taký, ktorý bol práve po ruke. Spočiatku by ste našli v punči brandy alebo víno. No neskôr sa ustálil ako hlavný alkohol arak alebo rum. Arak je anízový destilát vyrobený fermentáciou a destiláciou vína. Doviezli ho práve námorníci z Východnej Indie. Najčastejšie sa ale používa do klasického punču rum.
Podávanie punču
Výhodou tohto nápoja je to, že pri jeho podávaní môžete použiť akýkoľvek riad. Vhodné sú hrnčeky, rôzne poháre, punč môžete servírovať v mise, džbáne alebo hocakej nádobe, ktorú máte práve po ruke. Tradične sa ale na podávanie punču používala špeciálna misa. V minulosti sa vyrábali ako keramické, tak aj kovové misy a aristokracia sa predháňala v tom, kto má krajšiu a drahšiu misu na punč. V múzeách či zberateľských zbierkach môžete objaviť naozaj krásne luxusné kúsky.
Recepty na domáci punč
Receptov na punč nájdete mnoho. Pôvodný klasický recept obsahoval 5 základných ingrediencií. Na základe toho vznikla aj jednoduchá rýmovačka, ktorá sa používa pri výrobe nápoja. Tá určuje pomer surovín, a to nasledovne: jedna kyslá (šťava z citrusov), dve sladké (cukor), tri silné (alkohol), štyri slabé (voda, príp. čaj) a korenie.
Aj keď u nás máme zafixované, že punč je teplý nápoj vhodný pri chladných večeroch, vo svete sa punč pripravuje naozaj mnohorakými spôsobmi, s rozličnými ingredienciami a nie je to len teplý nápoj. My sme si pre vás pripravili pár receptov, pri ktorých zistíte, že experimentovať sa oplatí.
Domáci punč
U nás je veľmi obľúbený klasický teplý punč, ktorý príjemne zahreje v chladné večery. Okrem rumu môžete použiť víno, namiesto vody alebo džúsu sa pridáva čaj a samozrejmosťou je škorica, klinčeky či badián. Je to veľmi podobné tzv. svařáku.
- 1 l červeného (ovocného) vína
- 300 ml rumu
- 300 ml čierneho čaju
- šťava z citrónu, limetky alebo pomaranča
- cukor alebo med
- korenie: škorica, badián, klinčeky, muškátový oriešok
- ovocie: pomaranč, jablko, granátové jablko alebo aké máte po ruke
Na začiatok si pripravte čaj. Veľmi vhodný je čierny, ale samozrejme môžete použiť aj iný, vhodné sú aj ovocné čaje. K čaju do hrnca prilejte víno, rum a citrónovú šťavu a pomaly varte. Nenechajte však vrieť. Pridajte koreniny, následne cukor, alebo ak chcete zdravšiu verziu, tak med. Potom si nakrájajte ovocie, klasikou sú jablká a pomaranče, ale nebojte sa použiť aj granátové jablko, maliny, brusnice alebo niečo exotickejšie. Ovocie dajte do pripravených pohárov a zalejte teplým punčom.
Nealko domáci punč
Ak máte deti, určite im pripravte sladký a zdravý punč bez kvapky alkoholu. Na večierku sa vám zaň poďakujú aj všetci šoféri.
- ovocný čaj
- ovocie – pomaranč, citrón, hruška, jablko
- kokosový cukor, prípadne med
- korenie – klinčeky, škorica, badián
- rumová aróma (voliteľné)
Najprv si pripravte čaj, pre deti je určite vhodnejší ovocný ako čierny. Pridajte k nemu na kúsky nakrájané ovocie a pomaly varte. Neskôr dochuťte korením, cukrom alebo medom a ďalej pomaly varte. Uvarený punč najprv preceďte a môžete podávať. Môžete pridať aj rumovú arómu.
Ovocný punč na letnú párty
Punč sa nepodáva len teplý, ale s ľadom je to ideálny kokteil na akúkoľvek letnú párty. Nechajte sa prekvapiť. Aj v tomto prípade si môžete vyberať z množstva receptov, my sme si pre vás pripravili jednoduchý ovocný recept s vodkou a proseccom.
- sprite 2 litre
- pomarančový džús 2 šálky
- ananásový džús 2 šálky
- vodka 2 šálky
- fľaša prosecca
- jahody nakrájané na plátky
- maliny
- čerstvé lístky mäty
- ľad
Čo sa týka prípravy, nachystajte si veľkú misu alebo džbán, v ktorom jednoducho zmiešate všetky ingrediencie. Odporúčame podávať kocky ľadu a nie drvený ľad, ktorý by sa vám rýchlo rozpustil.
Vianoce a domáci punč
V našich končinách sa punč najčastejšie spája s obdobím Vianoc a zimy, podobne ako medovníčky, darčeky či trblietavé vianočné dekorácie. Asi žiadne vianočné trhy sa nezaobídu bez tohto tradičného nápoja, ktorý vás príjemne zahreje v treskúcej zime. Predavači pritom nezabúdajú ani na najmenších či šoférov a v ponuke nájdete aj nealko verziu punču.
Na viacerých trhoch máte možnosť dať si tradičný punč v hrnčeku, ktorý vám bude doma pripomínať atmosféru sviatkov. Väčšinou to funguje tak, že ľudia si môžu zakúpiť punč v takomto hrnčeku, za ktorý zaplatia zálohu, ak ho nechcú, po vypití ho jednoducho vrátia do stánku a peniaze im vrátia. Pre viacerých turistov je to ale príjemná pamiatka, ktorú si odnášajú aj domov.
Ak ste milovníkom punču, nemusíte si ho vychutnávať len v stánkoch na vianočných trhoch. Aj keď musíme podotknúť, že v treskúcej zime a pri vianočnej výzdobe to má naozaj inú atmosféru. Vyčarovať si ju ale môžete aj doma. Receptov nájdete určite mnoho a my sme si pre vás pripravili aj práve jeden vianočný.
Recept na domáci vianočný punč
Ako sme už spomínali, receptov na pravý domáci punč nájdete veľa, pri výbere sa môžete riadiť podľa vašich preferovaných chutí. Ak radi skúšate aj nové chute, vyskúšajte recept podľa nás.
- 8 dcl vody
- 2 vrecúška čaju, resp. sypaný čaj
- 3 – 5 polievkových lyžíc cukru
- 1 – 1,5 l červeného vína
- 1,5 – 2 dcl griotky
- zavárané čerešne alebo višne
- plátky citrónu alebo pomaranča
Dajte si variť vodu s cukrom, kým sa cukor nerozpustí. Pridajte víno a odstavte. Nechajte vylúhovať čaj, závisí od toho, aký použijete, čierny nechajte cca 2 minúty. Použiť môžete aj vianočný čaj, pri ktorom už nemusíte dodávať punču iné koreniny, keďže sú už súčasťou čaju. Potom prilejte griotku a trochu šťavy zo zaváraných čerešní. Premiešajte a na záver pridajte ovocie, teda zavárané čerešne, plátky citrónu a pomaranča.
Punč v jednotlivých krajinách
Austrália
V tejto krajine narazíte na tradičný punčový nápoj s názvom Blow My Skull, ktorý vznikol ešte v 19. storočí. V recepte nájdete ingrediencie ako rum, pivo alebo porter, brandy, voda, šťava z citrusov a cukor.
Karibik
Na francúzsky hovoriacich karibských ostrovoch je zase populárny tzv. malý punč (Ti’ Punch), ktorý je podobný drinku daiquiri. Vyrába sa z bieleho rumu agricole, limetky a trstinového sirupu.
Anglicko
Populárnym kokteilom v Spojenom kráľovstve je tzv. Pimm’s Cup, ktorý sa tradične podáva na mnohých letných podujatiach ako napr. Royal Ascot alebo aj na Wimbledone. Je to drink na báze ginu, ovocia a nealkoholickej zložky.
Južná Amerika
V Južnej Amerike sa punč podáva tradične počas vianočných sviatkov. Známy je ako Clerico. Vyrába sa z červeného vína a ovocia. V Mexiku je známy ako Ponche.
Spojené štáty
Aj v Spojených štátoch je punč veľmi obľúbený a nájdete ho buď ako Planter’s punch alebo Southern bourbon punch. Prvý menovaný sa vyrába z jamajského rumu, limetkovej šťavy a šťavy z cukrovej trstiny. Bourbonský punč je zo sladkého čaju, bourbonu a citrusov.
Zdroje informácií a zaujímavé odkazy:
- história punču – www.drinkingcup.net
- punč v rôznych krajinách – en.wikipedia.org
- recepty na punč – insanelygoodrecipes.com
Tento článok v žiadnom prípade nenabáda k užívaniu alkoholu, má len striktne informatívny charakter! Aj z toho dôvodu neručíme za prípadné nežiadúce následky, ktoré by mohli byť výsledkom jeho nadmernej konzumácie. Platí to ako na všeobecné články o alkohole, či porovnávanie a recenzie jednotlivých produktov, tak aj na uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje. Web AlkoTip.sk je určený iba pre osoby staršie ako 18 rokov.
Článok je zaradený do kategórie: Zaujímavosti
Mohlo by vás zaujímať
- Mayská legenda o dvojčatách a rum Cihuatán Folklore Dualidad
- Luca Gargano (Velier) - poznajte jednu z najväčších osobností rumového sveta
- Rakija je známa balkánska ovocná pálenka, čo všetko o nej treba vedieť?
- Beer Pong je naozaj zábavná pivná hra, čo k nej potrebujete a aké sú pravidlá
- Sabráž - alebo ako na efektné otváranie šampanského šabľou (presný postup aj s videom)
- Piráti - Rum - Karibik: legendárne spojenie, ktoré pozná každý, chcete vedieť viac?
- Deň svätého Patrika na zeleno - história, tradície a zvyky (kde a s čím ho oslavovať)
- Čo nekombinovať s alkoholom - kratom, CBD, antikoncepcia, antibiotiká a iné? + ROZHOVOR
- Za koľko vyprchá alkohol z krvi - ako sú na tom pivo, víno, destiláty?
- Vyberáme najkrajšie darčekové balenia Jack Daniels
Slecna ci pani Anna,
aby ste vedeli, vase recepty na Punc stoja asi tolko ako petardy co som si dneska kupil. Jednoducho nie vela.
Mate znacny nedostatok vo svojich chutiach a ocividne potrebuje nejake to vzruso vo svojom zivote a preto pisete nezmysleen recepty.
Nehanbite sa ale za to, nikto nieje totizto dokonaly.
Do puncu za prve patri rum tuzemsky a tie sracky co tu propagujete tak vedzte ze z ich propagacie sa vam nesypne do vrecka ani makke F.
Za druhe, punc je vylucne alkoholicky napoj a jeho najvetsou vyhodou je ze je extremne chytlavy a preto sa v punci nesmie vynechat alkohol.
Pre pohlad inych ludi Vam napisem moj recept:
– zoberte vsetko citrusove ovocie co mate doma a vyvarte ho vo vode pripadne v ciernom caji, doplnte jablka a vklude aj banan.
-nasledne si urcite level pripitosti aky chcete dosiahnut a podla toho do hrnca nalejte cervene vino, Ak mate radsej sladsie punce vyhnite sa suchemu vinu.
-poslednym a najdvolezitejsym krokom je odhadnut mnozstvo tuzemaku co do neho treba naliat aby mal tu spravnu chut pre Vas
– volitelne mozete do neho pridat klinceky ale skoricu by ste rozhodne nemali opomenut.
Vysledny napoj podavajte v davkach 2dcl v teplej podobe vzhladom na okolity chlad.
Skuskou spravnosti punca je ze po 2 glgoch by sa vam mala zacat motat hlava a vase videnie sa ma naramne zostrit. Vtedy ale nezufajte a pite dalej, ono to len tak nepominie 🙂