Ron Cristóbal Niña je dominikánsky rum, ktorý nesie vo svojom názve nielen meno slávneho moreplavca Krištofa Kolumba, ale aj jednej z jeho lodí, s ktorými „dobýval“ Ameriku. Inak je to rum zo šťavy cukrovej trstiny, a už potom tradične column still, starený 8 až 12 rokov v ex-bourbon sudoch. V recenzii vám prezradím ako chutí, niekoľko dôležitých informácií a pár zaujímavostí k tomu.
Vlastnosti
Ron Cristóbal Niña | |
---|---|
Cena | 34,90 € |
Cena za jednotku | 49,86 €/l |
Značka | Ron Cristóbal |
Objem fľaše (l) | 0,70 |
Balenie | Tuba |
Pôvod rumu | Dominikánska republika |
Fľaškovaný | Dominikánska republika |
Štýl | Solera, Aged |
Typ (hlavná zložka) | Čistá trstinová šťava |
Obsah alkoholu (%) | 40,0 |
Doba zrenia (rokov) | 8 až 12 |
Štýl zrenia | Tropické |
Zrenie-typ suda | Bourbon |
Farba | Zlatá |
Chuť | Vanilka, Čokoláda, Karamel, Mäta |
Vôňa | Vanilka, Drevo, Citrusy, Korenie, Kvetiny |
O značke Ron Cristóbal
Ron Cristóbal je rum z Dominiky, ktorý nazvali na počesť svojho „objaviteľa“ Krištofa Kolumba. Práve on pri objavovaní Ameriky najskôr narazil na ostrov, ktorý nazval Hispaniola. Ten je dnes je rozdelený medzi dva nezávislé štáty – Haiti a Dominikánsku republiku. Rum Ron Cristóbal sa vyrába v najväčšej dominikánskej destilérke Alcoholes Finos Dominicanos pre dánskeho nezávislého bottlera 1423 – World Class Spirits.
1423 – World Class Spirits
Na vzniku spoločnosti 1423 sa podieľal Joshua Singh, ktorý sa pre výrobu rumu spolu so svojimi priateľmi rozhodol po návšteve jedného nemenovaného veľtrhu s whisky v Dánsku. Práve tam ich po jednom únavnom dni napokon ohúril jeden vystavovateľ, ktorý propagoval pre zmenu rum. A rumový ošiaľ mohol začať.
Spoločnosť funguje od roku 2008, keď v novembri bol nafľašovaný prvý rum spoločnosti – blend pochádzal z Barbadosu a Trinidadu. Na trhu sa potom objavil hneď v úvode roka 2009. Vtipné je, že vďaka malej chybe pri expedícii tohto rumu vlastne vznikol aj názov tejto spoločnosti. Vzorka ich debutového rumu mala pôvodne číslo 14423, tlačiarenský škriatok však spôsobil, že sa pri tom jedno číslo vynechalo a názov 1423 bol zrazu na svete.
Po vydaní svojho prvého rumu pokračovali v získavaní kontaktov a svoje pôsobenie v Európe posilnili distribučnou aktivitou. Ako prvý s nimi podpísal kontrakt Ron Centenario z Kostariky, potom Bristol Spirits z Británie. Dnes zastupujú najrôznejšie značky rumu a ďalších destilátov ako je Ron Esclavo (resp. po novom Ron Patridom, ktorý mimochodom Joshua Singh považuje za svoj najväčší úspech vo svete rumového priemyslu), S.B.S – Single Barrel Selection, Ron Compañero, Tres Hombres, Fair Transport, Bristol Spirits, Rum Company, Wild Tiger Rum, Worthy Park. Ale aj Wemyss Malts Whisky, By the Dutch (arrack), či Pinkster Gin.
Za zmienku určite stojí aj ich exkluzívny 24 Days of Rum – originálny rumový kalendár, ktorý sa predáva vo viac ako 10 krajinách po celom svete.
Rumové portfólio Ron Cristóbal
Ron Cristóbal má v základnom rade rumy Ron Cristóbal Niña a Ron Cristóbal Pinta. Takisto je tam biely rum Ron Cristóbal Blanco, zlatý „Oro“ a „Gran Añejo“ – tie sa budú hodiť na prípravu rumových drinkov. No a pod názvom tretej Kolumbovej lode Santa Maria potom vychádzajú početné limitky. Aktuálne je to Santa Maria Islay, ďalej Chenin Blanc, Pinot Noir, Marsala, Tokaji, Vintage 2009 (ex-bourbon) a Vintage 2009 (finish wine cask).
- Ron Cristóbal Pinta – 6 až 8 rokov ex-bourbon, 40% ABV
- Ron Cristóbal Niña – 8 až 12 rokov ex-bourbon, 40% ABV
- Blanco – nestarený rum, 38% ABV
- Oro – 1 až 3 roky ex-bourbon, 38% ABV
- Gran Añejo – 3 až 5 rokov ex-bourbon, 40% ABV
- Ron Cristóbal Santa Maria Islay – starený 15 rokov, finiš ex-Islay whisky, celkom vydaných 1 509 fliaš, 44% ABV
- Chenin Blanc – 13 rokov, finiš ex-Chenin Blanc wine, 921 fliaš, 45% ABV
- Pinot Noir – 13 rokov, finiš ex-Pinot Noir wine, 944 fliaš, 43% ABV
- Marsala – 13 rokov, finiš ex-Marsala wine, 902 fliaš, 44% ABV
- Tokaji – 13 rokov, finiš ex-Tokaji wine, 802 fliaš, 44% ABV
- Vintage 2009 (ex-bourbon) – 13 rokov, 2 063 fliaš, 45% ABV
- Vintage 2009 (ex-bourbon + finish wine cask) – 13 rokov, 923 fliaš, 43% ABV
Zaujímavosť: pôvodný dizajnový koncept rumov Ron Cristóbal vs aktuálne spracovanie
A takto vyzerá Ron Cristóbal dnes
Pár slov o destilérke Alcoholes Finos Dominicanos
Rumy Ron Cristóbal sa vyrábajú v modernej destilérke Alcoholes Finos Dominicanos (AFD) blízko mesta San Pedro de Macorís v Dominikánskej republike. Je jedna z „najzelenších“ na svete. Destilérka je úplne sebestačná čo sa týka energie. „Zelenú“ ju získavajú z drevnatých zvyškov cukrovej trstiny alias „bagasy“. Bioodpad vyprodukovaný pri výrobe sa ďalej používa, napríklad „vinassa“, alias zvyšková kvapalina z destilácie, ako výborné prírodné hnojivo. Oxid, ktorý sa produkuje pri fermentácii, sa zase zbiera do tlakových nádob a používa sa ďalej. Napríklad aj na sýtenie šumivých nápojov, sódoviek a limonád.
Podnik bol otvorený v roku 2010 s investíciou 42 miliónov dolárov, pričom je na neho naviazaných 700 priamych a 1700 nepriamych pracovných miest (údaj z roku 2018). Liehovar bol inak spolufinancovaný Európskou úniou (zdroj) prostredníctvom programu rozvoja rumového priemyslu v krajinách AKT (Afrika, Karibik a Tichomorie), ktorý realizovala Asociácia výrobcov rumu a liehovín zo Západnej Indie (WIRSPA).
Trstina na výrobu pochádza z vlastných plantáží spoločnosti a ďalších dodávateľov (všetko z Dominiky), pričom to vychádza zhruba na 80 tisíc hektárov plochy. Mlyn dokáže spracovať až 50 tisíc ton trstiny a aj vďaka tomu sa ročne v tomto podniku vyrobí takmer 20 miliónov litrov destilátu, pričom na export ide až 2/3 produkcie. Závod inak funguje 24 hodín denne, sedem dní v týždni, len raz do roka sa z dôvodu všeobecnej údržby aplikuje 35 dňová odstávka. Alkohol sa po destilácii riedi demineralizovanou vodu na 70% ABV a smeruje do sudov na starnutie. Sudy sú vyrobené z amerického (s objemom 200 litrov) a francúzskeho dubového dreva (objem 230 litrov).
Rumy sa vyrábajú zo šťavy cukrovej trstiny (respektíve pasterizovaného sirupu), tá potom podstupuje fermentáciu kvasinkami, ktoré sú vyvinuté v laboratóriách spoločnosti. Destilácia prebieha, ako som už niekoľkokrát spomínal, vo veľkej stĺpcovej kolóne (column still).
Aké značky stoja na rumoch tejto destilérky?
V destilérke sa od začiatku vyrába jeden z najznámejších dominikánskych rumov Ron Barceló a tiež Ron Siboney. Ale napríklad aj „eko“ rum Terra Verde pre dánskeho nezávislého bottlera A Clean Spirit). Niečo určite ide aj do rumu Relicario, potom aj pre „Dominican republic rum“ ďalšej nezávislej spoločnosti Compagnie des Indes. A pre 1423 World Class Spirits sa tam vyrába aj ďalšia značka, tentoraz s názvom Patridom Rum.
Ron Cristóbal Niña
Ron Cristobal Niña je rum zo šťavy/sirupu z cukrovej trstiny. Destilovaný v stĺpcovej kolóne v najväčšej destilérke na Dominike – Alcoholes Finos Dominicanos. Po destilácii sa ukladá do ex-bourbon sudov, kde starne 8 až 12 rokov. Fľašovaný je pri 40% ABV. O pridanom cukre síce oficiálne nie je zmienka, ale určite tam je (podľa meraní, ktoré mám z webu thefatrumpirate je tam 41 g/l) a samozrejme aj prírodný karamel na prifarbenie. A aby som nezabudol, nemal by byť filtrovaný chladom, t.j. „non chill-filtered“ (zdroj).
Rum nesie meno legendárnej Kolumbovej lode Niña
Kolumbus ich mal na začiatku viac (okrem Niny aj Pintu a Santa Mariu), a mená všetkých troch si Ron Cristóbal samozrejme prepožičal. Trochu histórie podľa mňa nezaškodí. Poďme sa preto teraz pozrieť na Kolumbovu loď menom Niña, ktorej meno nesie náš rum.
Karavela Niña sa pôvodne volala Santa Clara, ale keďže bola najmenšia vo flotile lodí, ktoré mal Krištof Kolumbus v roku 1492 pri svojej prvej plavbe smer Západná India , volali ju „La Niña“, čiže malé dievčatko. Alebo to skôr bude tým, že majiteľom lode bol Juan Niño a jej názov vznikol ako slovná hračka (zo šp. Niño = chlapec, Niña = dievča).
Niña absolvovala s Kolumbom celkom tri objavné cesty. Na prvú vyrazili z Palos de la Frontera v Kastílii 3. augusta 1492 a „ameriku“ (Bahamy) objavili za úsvitu 12. októbra 1492. Niña bola súčasťou Kolumbovej flotily aj pri jeho druhej ceste 25. septembra 1493. Počas nej zase bolo objavené južné pobrežie Kuby a Jamajky. Po tom, čo ju v roku 1495 na Hispaniole (domov dnešnej Dominikánskej republiky a Haiti) poškodil cyklón, sa domov do Španielska dostala až 11. júna 1496. Pred svojou poslednou zdokumentovanou plavbou ju ešte stihli zajať a stratiť korzári (pri odchode z prístavu v Cagliari v Sardínii), aby sa napokon vrátila na Hispaniolu v roku 1498 ako predvoj Kolumbovej v poradí už tretej výpravy do Nového sveta. Posledný záznam v archívoch hovorí, že v roku 1501 ešte podnikla obchodnú plavbu na Perlové pobrežie ostrova Cubagua (dnes patrí Venezuele). Po nej sa jej stopa námorných ciest už nadobro vytráca…
Ako vyzerá fľaša
Fľaše Ron Cristóbal sa vyznačujú dosť nezameniteľným dizajnom. Dobový portrét Krištofa Kolumba na etikete je síce trochu iný, ako ho poznáme z našich učebníc zemepisu/dejepisu (viď pôvodný dizajnový návrh vyššie), ale inak to pôsobí celkom originálne. Samotná fľaša je naozaj štíhla a viac pripomína úzke fľaše od vína. Podobne aj darčeková tuba, ktorá je graficky vyvedená na rovnaký spôsob. Je tam aj farebné rozlíšenie – pre rum Ron Cristobal Niña je charakteristická zelená farba na bielom podklade (pre Pintu modrá, Santa Maria so všetkými jej limitovanými vydaniami je zase na exkluzívnom zlatohnedom podklade…). Úzke hrdlo fľaše, z ktorého sa dobre nalieva, je potom ukončené tradičným korkom.
Vôňa a chuť rumu
Vôňa je korenená, s náznakmi dreva a sladkej vanilky. Na pozadí sa ukazujú náznaky kvetov a sladkého citrusového ovocia.
Hladká chuť je jemne nasladlá, svieža. Stredné telo ukrýva menšiu komplexnosť chutí, no rum sa pije veľmi ľahko. Chuť je reprezentovaná hlavne mätou, čokoládou, karamelom a vanilkou. Dlhší pobyt v sude po bourbone sa príjemne podpísal na jemnosti tohoto (poznateľne) Dominikánskeho rumu.
V kratšom závere cítiť doznievajúcu sladkosť, postupne tmavú čokoládu a drevitú nahorklosť.
Čo naň hovoria ostatní
- RumRatings.com – 7,3/10
- rum-x.com – 7,1/10
- distiller.com – 4,21/5,00
Distiller
Vôňa: Ovocná a kvetinová.
Chuť: Spálený cukor, ovocie
Záver: Veľmi hladký, ale pomerne rýchlo mizne
Rum-X
Rum Ratings
Moje zhodnotenie na záver
Výhody
- ľahko piteľný rum s jemnou chuťou
- príjemná cena
Záver recenzie: Ron Cristóbal Niña, pomenovaný po jednej z Kolumbových lodí, je príjemné pitie pre všetkých, ktorí hľadajú jemný, nasladlý nekomplikovaný rum v španielskom štýle, na pohodové popíjanie. Dominikánsky rum destilovaný na kolóne a zretý v sudoch po bourbone má chuť mäty, vanilky, dreva, karamelu a čokolády. Príjemná alternatíva k rumom od Zacapy, Cihuatánu, či Barcela. Na poličke oko poteší elegantná vysoká úzka fľaša s tubou. Veľké plus je príjemná cena zhruba 35 €.
Hodnotenie autora
- Vôňa a chuť
- Dozvuk
- Pomer cena kvalita
Vývoj ceny Ron Cristóbal Niña
Mohlo by vás zaujímať
- Ron La Progresiva de Vigia 8 - ľahká kubánska rumová limitka (recenzia)
- Dos Maderas Atlantic - ako chutí rumová novinka s finišom v ex-sherry od osvedčenej značky zo Španielska?
- Admiral Rodney HMS Formidable je najťažší kolónový rum v produktovom rade značky
- Clément Rhum 10y - agricole rum z Martiniku (recenzia)
- El Dorado 15 - vstup do sveta typických guyanských rumov
- Navy Island XO Reserve Port Cask Finish - jamajka blend finišovaný v sudoch po portskom (recenzia)
- Papa's Pilar Rye Whiskey Barrel Finished Rum - blend karibských rumov s finišom po ražnej whisky
- Worthy Park Single Estate 12 Y.O. - ako chutí dvanásťročný rum z Jamajky?
- S.B.S Belize 2005 recenzia - aký je 18-ročný single cask z Belize?
- Foursquare 2011 - 22. vydanie Exceptional Cask Selection, ako chutí tento ročníkový bajan rum?