Ako chutí belgické pivo Hoegaarden a kde ho výhodne kúpiť

Petra Lyžičiarová Téma
18. októbra 2022 0

Belgické pivo Hoegaarden si aj v našich končinách získalo svojich priaznivcov a jeho popularita rastie. Chuť tohto pšeničného piva je iná, na akú je väčšina milovníkov tohto nápoja zvyknutá. No a aj to je dôvod, prečo si ho mnohí obľúbili. Na druhej strane sú zase takí pivári, ktorí mu na chuť jednoducho neprišli.

Ak sa chcete dozvedieť, ako sa toto populárne belgické pivo vyrába, ako chutí a kde ho môžete kúpiť, prečítajte si náš článok.

Čo je pivo Hoegaarden a ako chutí

Pivovar Hoegaarden produkuje viacero druhov piva rôznych príchutí, pričom za vlajkovú loď môžeme bezpochyby považovať tradičné biele belgické pivo typu ale, ktoré sa označuje aj ako Belgian white ale. Toto pšeničné kvasinkové pivo sa aj dnes vyrába podobne, ako to bolo ešte v roku 1445. Ide o nefiltrované pivo s obsahom alkoholu 4,9%, takže je silnejšie ako bežné pivá, ktoré sa u nás pijú.

Hoegaarden je pšeničné kvasinkové pivo, kvasené je zvrchu a dokvasované je vo fľaši. Ide o ochutené pivo, ktoré má jemne korenistú a kyslastú chuť. Tou sa výrazne líši od ležiakov. Pivo vzniká bez filtrácie, prechádza však dvoma procesmi prirodzenej fermentácie. Horkosť v tomto pive je veľmi jemná, chuť by sme skôr mohli charakterizovať ako sviežu s ľahkým náznakom pomaranča a výraznejšou chuťou koriandra.

Pivo Hoegardeen v pohári

Pivo Hoegardeen je vďaka svojej typickej chuti obľúbené po celom svete

 

Druhy piva Hoegaarden

Keď sa povie Hoegaarden, väčšina ľudí, ktorí toto pivo poznajú, majú na mysli Hoegaarden White. Okrem neho však tento pivovar produkuje aj iné druhy piva, tak sa na ne pozrime trošku podrobnejšie.

Hoegaarden White

Tu ide o originálne belgické biele pivo typu ale. Toto pivo vzniklo tak, že stredovekí mnísi pridali do kyslého pšeničného piva suroviny z druhého konca sveta. Recept na dnešný Hoegaarden White je inšpirovaný kreativitou týchto mníchov. Pivo je osviežujúce a jeho chuť je podmanivá a nepodobá sa chuti žiadneho iného piva na svete. Cítiť v nej svieži citrus v kombinácii so zemitým koriandrom a hodí sa k rôznym typom jedál.

Hoegaarden Cherry

Hoegaarden Cherry je spojením tradičného pšeničného piva s trochou prírodnej čerešňovej šťavy a arómy čerešňových kvetov.

Hoegaarden Agrum

Ďalšou sezónnou záležitosťou je Hoegaarden Agrum. Predstavuje spojenie tradičného belgického pšeničného piva s ovocím agrum. Tento sladký citrus výborne dopĺňa chuť pomarančovej kôry, ktorá je v tradičnom pive Hoegaarden.

Hoegaarden Citrus

Počas letných mesiacov určite ochutnajte spojenie pšeničného piva s výraznými citrusmi. Dostane sa vám poriadnej dávky osvieženia. Niektorí toto pivo označujú aj ako Hoegaarden Lemon, no originálny názov je Hoegaarden Citrus.

Hoegaarden Rosée

Toto pivo obsahuje menšie percento alkoholu a má sviežu malinovú chuť. Je trochu sladké a veľmi osviežujúce, čo z neho robí ideálne pivo na horúce letné dni.

Hoegaarden Rosée v plechovke a v pohári

Zaujímavým chuťovým zážitkom je aj Hoegaarden Rosée

 

Ako sa Hoegaarden vyrába

Výroba tohto piva má svoje pravidlá, ktoré sa prísne dodržiavajú, vďaka čomu má Hoegaarden pivo svoju špecifickú chuť i textúru. Počas výrobného procesu sa starostlivo zmiešavajú prírodné ingrediencie a vytvára sa charakteristická osviežujúca chuť. Pivo prechádza dvakrát fermentačným procesom, no nie je filtrované, takže je vo výsledku zakalené.

Najskôr vzniká slad, a to tak, že sa nechá naklíčiť jačmeň, ktorý sa následne usuší a pomelie. Potom sa vytvorí niečo ako cesto zo sladu, vody a pšenice, a to sa postupne zohrieva až na teplotu 75 stupňov. Takto sa škrob zo sladu a pšenice premieňa na cukor. Zmes sa sterilizuje zohriatím na teplotu nad sto stupňov a počas varu sa k nemu pridáva koriander a pomarančová kôra a tiež chmeľ. Potom sa bylinky, kôra a chmeľ odstránia zo zmesi a tekutina sa nechá vychladnúť na 19 stupňov. Vtedy sa začína proces fermentácie, do tekutiny sa totiž pridávajú kvasinky. Táto fermentácia trvá 5 dní.

Po prvej fermentácii sa pomocou centrifúgy z piva odstraňujú kvasinky a nastáva pasterizácia. Potom sa do piva pridá trochu kvasiniek a cukru a nápoj je pripravený na plnenie do fliaš alebo súdkov. To však nie je koniec. Fľaše a súdky sú potom umiestnené do miestnosti s teplotou od 21 do 25 stupňov, vďaka ktorej vzniká oxid uhličitý. Dochádza teda k druhej fermentácii a tá trvá vo fľaške približne týždeň, v súdku dva týždne. Až potom sa pivo distribuuje.

Pivovar Hoegaarden

Pivovar Hoegaarden

 

Kde kúpiť a koľko stojí

Pivo Hoegaarden nekúpite hocikde, no nie je ťažké sa k nemu dostať. Zoženiete ho aj v kamenných obchodoch – napríklad v Tescu či v Metre, prípadne v sieti potravín Yeme. V ponuke ho majú aj niektoré internetové obchody špecializujúce sa na predaj piva a ďalšieho alkoholu. Ak chcete toto pivo ochutnať, nájdete ho aj v ponuke niektorých pivární a barov. Pivo sa predáva v sklenenej fľaši s objemom 0,33 litra, prípadne v plechovke. Cena za jednu fľašku sa pohybuje okolo jedného eura.

Zistiť cenu piva Hoegaarden

 

Niečo z histórie

Mesto Hoegaarden patrilo už od stredoveku k mestám, v ktorých bola silná tradícia varenia aj pitia piva, ako aj iného alkoholu. Prvé zmienky o varení piva v tomto meste pochádzajú z roku 1445. V tomto období bolo Belgicko súčasťou Nizozemska, teda dnešného Holandska. To malo v tom čase veľa kolónií, no a z niektorých z nich dovážali exotické koreniny.

Prvé pšeničné pivo bolo podľa historických zdrojov veľmi kyslé. Mnísi v Hoegaardene, ktorí sa vareniu piva venovali, však začali experimentovať koriandrom a pomarančovou kôrou z kolónie Curaçao. A tak vznikol recept na slávne pivo Hoegaarden.

Tradícia varenia piva v Hoegaardene bola veľmi silná. V 19. storočí bolo v tomto malom mestečku, ktoré má dnes okolo 6-tisíc obyvateľov, až 30 pivovar a 9 páleníc. V polovici 20. storočia však prišla kríza a pivovary začali krachovať. Posledný pivovar v Hoegaardene bol zatvorený v roku 1957.

V roku 1966 sa situáciu rozhodol riešiť mliekar Pierre Celis, ktorý začal pivo vyrábať najskôr v podkroví svojho domu. Tam si vytvoril súkromný pivovar. Pivo varil zo pšenice, chmeľu a pridával doň koriander a pomarančovú kôru. Toto pivo si získalo takú obľubu, že v roku 1980 presunul jeho výrobu do väčších priestorov miestnej továrne, ktorá pôvodne vyrábala nealkoholické nápoje.

V roku 1988 však pivovar zasiahol požiar a Celis ho predal novému majiteľovi, významnému pivovaru inBev. V roku 2005 sa výroba piva mala premiestniť do nových veľkých priestorov v meste Jupille. Bohužiaľ, miestni obyvatelia nesúhlasili s tým, aby sa tu vyrábalo pivo, a tak zostal pivovar aj naďalej v meste Hoegaarden. Jeho zakladateľ Pierre Celis sa však po požiari presťahoval do Spojených štátov, konkrétne do Texasu. No a tam založil nový pivovar, ktorý nesie jeho priezvisko – Celis.

Zdroje informácií a zaujímavé odkazy:

 

‼️ Upozornenie:

Tento článok v žiadnom prípade nenabáda k užívaniu alkoholu, má len striktne informatívny charakter! Aj z toho dôvodu neručíme za prípadné nežiadúce následky, ktoré by mohli byť výsledkom jeho nadmernej konzumácie. Platí to ako na všeobecné články o alkohole, či porovnávanie a recenzie jednotlivých produktov, tak aj na uvedené recepty na miešané alkoholické nápoje. Web AlkoTip.sk je určený iba pre osoby staršie ako 18 rokov.


Ako sa vám páčil článok?
4.7/5 - (70 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Pripravujem pre vás obsah AlkoTip-u. Baví ma príprava miešaných nápojov, hľadanie tipov na kvalitný alkohol a spoznávanie nových zaujímavých chutí. Rada experimentujem s chuťami, mám rada pestrosť a nebránim sa ani netradičným kombináciám. Najčastejšie testujem sladší alkohol a likéry.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.