Bristol Classic Rum Trinidad 8yo TDL je rum od prestížneho britského nezávislého bottlera Bristol Spirits. Rum pochádza z Trinidadu (TDL = Trinidad Distillers Ltd. alias Angostura) a má za sebou 8 rokov starnutia v ex-bourbon sudoch. Ako chutí a vonia?
Vlastnosti
Bristol Classic Rum Trinidad 8yo TDL | |
---|---|
Cena | 38,43 € |
Cena za jednotku | 0,00 €/l |
Značka | Bristol Spirits |
Objem fľaše (l) | 0,70 |
Balenie | Tuba |
Pôvod rumu | Trinidad |
Fľaškovaný | Anglicko |
Štýl | Golden |
Typ (hlavná zložka) | Melasa |
Obsah alkoholu (%) | 43,0 |
Doba zrenia (rokov) | 8 |
Štýl zrenia | Tropické |
Zrenie-typ suda | Bourbon |
Farba | Zlatá |
Chuť | Tabak, Tropické ovocie, Mentol, Lichi |
Vôňa | Exotické ovocie, Sušené ovocie, Tropické ovocie, Mentol |
Bristol Classic Rum Trinidad 8yo TDL - navigácia v článku
Bristol Spirits je jeden z najstarších nezávislých rumových bottlerov
Bristol Spirits Ltd. je jeden z najstarších nezávislých rumových bottlerov na svete, ktorý od roku 1993 úspešne funguje až dodnes. Doteraz sa mu podarilo dostať na trh široké spektrum rumov, ktoré oceňujú nielen rumoví fajnšmekri ale aj začiatočníci.
Spoločnosť sa zameriava na plnenia, ktoré pochádzajú hlavne zo single estate destilérií (kde prebieha kompletná realizácia výroby rumu od zberu a spracovania cukrovej trstiny, destilácie, starenia až po fľašovanie. Často sú to špeciálne single barrel/cask vydania a z jediného destilačného zariadenia (single still).
John Barrett
Zakladateľom Bristol Spirits je John Barrett. Rumový odborník a degustátor, ktorého asi najviac preslávilo uvedenie na trh legendárneho trinidadského Caroni rumu, keď sa mu v roku 2008 (mimochodom aj s jeho talianskym náprotivkom Lucom Garganom z Velier-u) podarilo odkúpiť posledné zásoby rumu tejto zaniknutej destilérky…
John Garrett sa narodil ešte v roku 1948 v rodine, ktorá obchodovala s vínom, pivom i liehovinami. Po štúdiách nastúpil do rodinnej firmy a neskôr v roku 1973 založil aj vlastnú spoločnosť na výrobu vína a destilátov. Vtedy sa mu podarilo vyvinúť koňak s názvom Early Landed Vintage Cognac, ktorý špeciálne dozrieval v Anglicku. No a na začiatku 90-tych rokov minulého storočia založil našu známu spoločnosť Bristol Spirits so sídlom v mestečku Wickwar v Gloucestershire. Tá sa už od počiatku zaoberala distribúciou liehovín vo veľkom – či už plnených pod vlastnou značkou „Bristol Classic Rum“ alebo pod značkami jej zákazníkov.
Základné informácie o rume Bristol Classic Rum Trinidad 8yo TDL
Bristol Classic Rum Trinidad 8yo TDL je rum z trinidadskej destilérky TDL (Trinidad Distillers Ltd.). Vyrobený z melasy a destilovaný v stĺpcovej kolóne v roku 2013. Neoficiálne zdroje potom tvrdia, že najprv dozrieval 7 rokov tropicky na Trinidade a pred fľašovaním v roku 2021 ešte pobudol 1 rok v rumovom sklade vo Wickware*. V sudoch po bourbone z amerického dubu (Refill American Oak). Rum je inak filtrovaný chladom, neobsahuje žiadne prídavné látky a je stáčaný do fliaš pri sile 43% ABV.
Pivnica vo Wickwar-e bola pôvodne kameňolom, kde sa doloval kameň na obloženie tunelov Brunelovej veľkej západnej železnice. Dnes je to jedna z najhlbších a najvlhkejších pivníc v krajine. Dozrievajú v nej stovky sudov s koňakom, armaňakom, calvadosom a samozrejme rumom. Podľa slov samotného Barretta, zrenie v takýchto chladných vlhkých skladoch má veľký vplyv na kvalitu destilátu, ktorý je po rokoch v kvalitnom dreve ľahší a jemnejší.
Ako vyzerá fľaša a balenie
TDL – Trinidad Distillers Ltd. (Angostura)
Pár slov o destilérke Angostura
Náš Single Cask rum pochádza z dielne známej trinidadskej destilérky Angostura (T.D.L – Trinidad Distillers Ltd.), ktorá je momentálne jediná na ostrove. Okrem rumu vyrábajú aj preslávené Angostura Aromatic Bitters, čiže preslávené koktailové bitters na báze horca, bylín a korenia. A ktoré pozná asi každý barman na svete, pretože sa používajú naozaj v mnohých miešaných drinkoch.
Rumy z jej produkcie sú určené ako pre domáci trh, v Karibiku sú známe najmä jej rumy White Oak a Forres Park. Tak aj pre trh v USA a Európe, kde zas prerazila rumami vydanými pod vlastným menom ako je Angostura 1919 (tento 8 ročný blend som už ochutnal, prečítaj si recenziu), ale aj 12y (Angostura 1824), či dokonca 15y (Angostura 1787). Z mladších kúskov je ešte dostupná 3 ročná Reserva a Angostura 5y či 7y.
Pár faktov o Trinidade + rumová tradícia krajiny
Trinidad a jeho rumová história
Trinidad má bohatú rumovú tradíciu, ktorá sa datuje už od 17. storočia, kedy sa tu vo veľkom rozšírili cukrové plantáže a vznikali aj prvé malé pálenice na spracovanie „odpadovej“ melasy. Dosť veľkým prelomom bolo, keď sa na ostrov dostala trstina odrody „Otaheite“, ktorej tunajšie klimatické a pôdne podmienky náramne vyhovovali. Vďaka jej veľkej výnosnosti sa tu v roku 1787 postavil prvý veľký cukrovar. Zanedlho pribudli ďalšie a z Trinidadu sa stala cukrová veľmoc. Začali sa zakladať aj prvé veľké destilérky, napríklad legendárna Caroni už v roku 1918 (oficiálne), neskôr pribudol aj liehovar Fernandes či Angostura. Aktuálne jediný producent rumu na ostrove, Angostura, postavil v meste Port of Spain modernú rumovú destilérku v roku 1947. V roku 1971 sa stali najväčším exportérom rumu v krajine.
Pád a zmŕtvychvstanie Caroni
V dôsledku úpadku cukrového priemyslu destilérka Caroni padá na dno spolu s cukrovarmi Ešte predtým sa ju však pokúsila zachrániť vláda, keď v roku 1970 odkúpila v spoločnosti 51%-ný podiel. V už 1975 už prevzala kompletné vlastníctvo a právu celého podniku. Straty sa však nepodarilo zastaviť ani počas nasledujúcich rokov až v roku 2003 napokon destilérku uzavreli nadobro.
A tu začína ďalší veľký príbeh Caroni. Na ostrove sa rok na to náhodou ocitol Luca Gargano (áno ten Luca Gargano aka Velier). A na svojich potulkách ostrovom, keď hľadal zaujímavosti do svojej knihy o rumoch natrafil na chátrajúce priestory destilérie a hlavne sklady, kde ešte stále odpočívali sudy so zrejúcim rumom (niektoré dokonca destilované ešte v 70-tych rokoch). Uchvátený komplexnosťou a charakterom tohto rumu sa bez veľkého váhania rozhodol odkúpiť čo najväčšie množstvo skladových zásob. Časť z nich zostala v Trinidade a časť previezol do Guyanskej DDL, kde ich ešte nechal určitý čas dozrievať. V roku 2005 ich napokon uvoľnil na trh, čím v rumovom svete spôsobil doslova senzáciu…
A čo Tobago?
Možno si hovoríte, kde je v tomto príbehu Tobago – ostrov, s ktorým Trinidad tvorí jeden štát. Nuž, pravdou je, že aj Tobago malo svoje liehovary a napríklad ešte na konci 18.storočia sa tu produkovalo viac ako pol milióna galónov rumu (v prepočte takmer 2 milióny litrov). Dnes podľa mojich vedomostí v Tobagu už žiaden liehovar nie je.
Trinidad a Tobago
Trinidad a Tobago je malý ostrovný štát v Karibiku. Jeho názov potom tvoria názvy najväčších ostrovov (má ešte 20 malých ostrovčekov). Ostrov Trinidad potom leží len 11 km od severovýchodného pobrežia Venezuely. Tobago zase 35 kilometrov severovýchodne od Trinidadu. Pôvodní obyvatelia boli kmene Arawakov a Karibov, ktorých z ostrova vytlačili (vyhubili) kolonisti. Trinidad objavil ešte v roku 1498 Krištof Kolumbus, a Španieli sa na tomto ostrove udržali celé tri storočia. Naproti tomu o Tobago už nejavili veľký záujem a tak ich miesto zaujali ostatné koloniálne veľmoci Briti, Holanďania, Francúzi, Portugalci. A dokonca tam vládli aj Lotyši. V polovici 17. storočia bol ostrov na približne 30 rokov takzvanou Kurónskou kolóniou a teda patril kuronskému a zemgalskému vojvodstvu, vazalovi poľsko-litovskej únie. S hlavnými prístavmi v lotyšských mestách Ventspils a Liepāja.
Zhruba od polovice 18. storočia pripadlo Tobago Britom, ktorí na sklonku storočia potom obsadili aj Trinidad. Na plantážach najprv pracovali otroci dovezení z Afriky, neskôr po zrušení otroctva ich miesto zastúpili Indovia, ktorí dnes tvoria tretinu populácie krajiny (približne polovica sú černosi). Trinidad a Tobago získali autonómiu v roku 1950 a úplnú nezávislosť v roku 1962. Doteraz je však členom Commonwealthu.
Zaujímavosť: hoci ostrovy Trinidad a Tobago tvoria jediný štát, ťažko nájdete v Karibiku spojené takto rozdielne krajiny. Ostrov Trinidad je oveľa väčší ako Tobago a žije na ňom až 96% všetkých obyvateľov štátu. Trinidad je s hlavným mestom krajiny Port of Spain so svojou bývalou španielskou nadvládou katolícky. Naproti tomu Tobago a jeho metropola Scarborough sú protestanti po Britoch.
Ostrov Trinidad má špecifické prírodné podmienky, vďaka ktorým je vraj ich rum iný…
Trinidad (a Tobago) patrí medzi najvyspelejšie krajiny v rámci Karibiku. A to aj vďaka ťažbe a spracovaniu ropy. Trinidadu totiž dominuje nízko položená rovina, na východe bažinatá s prírodnými ložiskami asfaltu (najznámejšie a vlastne aj najväčšie na svete je La Brea Pitch Lake) či ropy. Čo sa vraj podľa niektorých rumových špecialistov reálne podpisuje aj na špecifickom charaktere trinidadských rumov.
Trinidad má podobne ako ostatné karibské krajiny ideálne podmienky na starenie rumu. Priemerná ročná teplota v Trinidade je 26 °C a priemerná maximálna teplota je 34 °C. Vlhkosť vzduchu je takisto vysoká, najmä počas obdobia dažďov, keď dosahuje v priemere 85 až 87% Na ostrove spadne ročne v priemere 2 110 milimetrov zrážok, najväčšie množstvo v mesiacoch jún až december.
Ako Bristol rum Trinidad 8yo vonia a chutí?
Rum krásne vonia po sviežom ovocí, sladko, trochu mentolovo. Nie sú to výrazné vône, silné, skôr decentné.
Jemná nahorklosť tanínov a tabak prechádzajú cez sladké tóny ovocia, lichi a mentol. Na to, že sa jedná o 43% rum je telo príjemne plné a komplexné, oproti starším a silnejším rumom mu ale určite chýba kus chuťovej výraznosti. No vzhľadom k cene vám táto fľaša vyčarí v puse skvelý Trinidadský zážitok.
Záver je trochu kratší, no chute dostatočne dlho a poznateľne doznievajú v hrdle. Bez akejkoľvek liehovej dochuti.
Ak začínate s Trinidadmi, rozhodne sa jedná o fľašu, ktorú chcete vyskúšať. Ja osobne nemám vždy chuť na ťažký rum vysokej voltáže. A aj preto je Bristol Classic Trinidad 7 y. rum, ktorý chcem mať doma na bare. Vzhľadom k cene sa jedná o veľmi príjemné prekvapenie.
Ako chutí ostatným
- rum-x.com – 7,7/10
- RumRatings.com – 8,5/10
Hodnotenie z Rum Ratings
Recenzie z Rum-X
Moje hodnotenie na záver
Záver recenzie: Fantastický pomer cena chuť. Rum, ktorý chcem mať na svojej poličke (na pitie, nie nie aby naň sadal prach). Bristol Classic Rum Trinidad 8 je skvelý rum, ktorého sa nemusí báť ani menej skúsený rumár. Áno, sú tu trinidady s vyššou voltážu a s výraznejším mentolom a lichi, ale stoja ďaleko viac. Pije sa príjemne, vôňa je jemná, no svieža, chuť predstavuje ideálny vstup do sveta skvelých Trinidadských rumov. Pre mňa veľmi príjemné prekvapenie. Ak to chce skúsiť aj s ťažšími rumami, túto fľašu rozhodne odporúčam.
Hodnotenie autora
- Vôňa a chuť
- Dozvuk
- Pomer cena kvalita
✅ Cena: 38,43 €
Vývoj ceny Bristol Classic Rum Trinidad 8yo TDL
Mohlo by vás zaujímať
- Ron La Progresiva de Vigia 8 - ľahká kubánska rumová limitka (recenzia)
- Dos Maderas Atlantic - ako chutí rumová novinka s finišom v ex-sherry od osvedčenej značky zo Španielska?
- Admiral Rodney HMS Formidable je najťažší kolónový rum v produktovom rade značky
- Clément Rhum 10y - agricole rum z Martiniku (recenzia)
- El Dorado 15 - vstup do sveta typických guyanských rumov
- Navy Island XO Reserve Port Cask Finish - jamajka blend finišovaný v sudoch po portskom (recenzia)
- Papa's Pilar Rye Whiskey Barrel Finished Rum - blend karibských rumov s finišom po ražnej whisky
- Worthy Park Single Estate 12 Y.O. - ako chutí dvanásťročný rum z Jamajky?
- S.B.S Belize 2005 recenzia - aký je 18-ročný single cask z Belize?
- Foursquare 2011 - 22. vydanie Exceptional Cask Selection, ako chutí tento ročníkový bajan rum?