Rumová špecialitka od salvádorského Cihuatánu – Folklore Dualidad – je inšpirovaná legendou o hrdinských dvojčatách z najznámejšej knihy Mayov „Popol Vuh“. A keďže sa mi o nej podarilo zistiť množstvo zaujímavých informácií, bola by ozaj škoda, keby som sa s nimi s vami nepodelil.
Možno viete a možno nie, ale salvádorský Cihuatán je známy tým, že prostredníctvom svojich rumov svetu robí takú malú osvetu o mayskej kultúre a mytológii. Nie je tomu inak ani pri špeciálnej limitke Cihuatán Folklore Dualidad, ktorej recenziu som sem nedávno pridával, a ktorú sme spoločne ochutnali na degustácii v Bratislave, a nedávno aj v Nitre.
Tak najprv pár slov o zobrazení legendy na fľaši
Dualita ako taká je veľmi častým leitmotívom v mytológii celej Strednej a Južnej Ameriky. A mayskú kultúru samozrejme nevynímajúc*. Pri Dualidad – druhom špeciálnom vydaní rumu Cihuatán Folklore – sa inšpirovali mayskou legendou z knihy „Popol Vuh“ o hrdinských dvojičkách, ktoré zvíťazili nad silami zla v podsvetí. Na fľaši a tube Cihuatánu ich potom zosobňujú dva jaguáre, ktoré bojujú s dvojhlavým hadom.
*Dvojčatá sú často reprezentované ako komplementárne sily. Doplňujúce sa páry života a smrti, neba a zeme, dňa a noci, Slnka a Mesiaca, medzi mnohými inými, boli použité na znázornenie dvojčiat. Dualita, ktorá sa vyskytuje medzi mužom a ženou, sa často objavuje v mýtoch o dvojčatách, pretože dvojčatá opačného pohlavia sú chápané ako narodené, aby reprezentovali dve strany jednej entity. (citácia: Miller a Taube 1993: 81).
Popol Vuh je aj o „našich“ hrdinských dvojčatách
Samozrejme, že takéto krátke marketingové oznámenie z oficiálneho webu značky nám predsa nemôže stačiť, takže si teraz o legende povieme viac. Popol Vuh je kniha o mayskej mytológii, ktorá bola napísaná jazykom quiché (kmeň Quiché je doteraz „aktívny“ na území dnešnej Guatemaly). Je to vlastne jediná známa vieroučná kniha starých Mayov.
Má 4 časti. V tej prvej sa hovorí o stvorení sveta a ľudí. Tá druhá je o „našich“ hrdinských dvojčatách, alias „Los héroes gemelos“, alebo ak chcete The twin heroes… (volali sa Hunahpú a Xbalanque mimochodom) a víťazstve svetla nad tmou a ich hrdinstvách v Xibalbe. Tretia je o príchode mayských predkov do krajiny – tí podľa nej prišli z druhej strany mora, kde vychádza slnko. No a štvrtá už potom pojednáva o vzniku mayského štátu Quiché a jeho nadvláde nad ostatnými kmeňmi.
Čo treba vedieť o Xibalbe
Xibalba je mayské podsvetie. V preklade „miesto strachu“ či „miesto preludov“. Mayovia verili, že život a smrť je cyklus, ktorý sa opakuje – to znamená že nemá koniec ani začiatok – smrť bola vstupom do nového života a opačne – život vstupom do smrti (doslova, že človek bol mŕtvy skôr ako sa narodil).
Mayovia sa do neba na 100% dostali iba vtedy, ak padli v boji, alebo dobrovoľne podstúpili obetu bohom, alebo zomreli ešte pri pôrode. Na hriešnikov už potom čakalo miesto večného utrpenia – Xibalba. Potomkovia Mayov z Quiché dodnes považujú za vstup do Xibalby jaskyne v oblasti Cobán. Kto tomu všetkému šéfoval? Páni Xibalby, ktorí sa bavili tým, že ešte pred odoslaním do niektorého domu trestov čakajúce duše trýznili a ponižovali. Tých domov inak bolo šesť: Temný dom, Ľadový dom, Dom jaguárov, Dom netopierov, Dom oštepov a napokon aj Ohnivý dom. Tým všetkým si inak prešli aj naše dvojičky, kým týchto pánov porazili.
Prejdime teraz k samotnej legende o hrdinských mayských dvojčatách
Hlavnými postavami tohto príbehu sú teda dvojčatá Hunahpú a Xbalanque (čítaj Junajpú a Xb’alanke). Tí podobne ako ich otec a strýko Hun Hunahpú a Vucub Hunahpú, takisto dvojčatá mimochodom, milovali rôzne hry a najmä pelotu (o tejto špeciálnej loptovej hre si ešte povieme neskôr). Hun Hunahpu a Vucub Hunahpu, boli takí skvelí vo všetkých hrách, že ich na súboj vyzvali samotní páni Xibalby. Tí napokon zvíťazili a bratov obetovali. A ich hlavy zavesili na konáre posvätného stromu. Práve na tento strom však bola zvedavá princezná Xquic, inak dcéra jedného z pánov Xibalby. Jedna z hláv (Hun Hunahpúova) jej však nečakane pľuvla do dlane a princezná otehotnela – a vyhnaná z podsvetia porodila naše slávne dvojičky.
Dvojičky vyrástli a rozhodli sa pomstiť pánom Xibalby za smrť svojho otca a strýka… Ako? Ako v každej správnej „rozprávke“ – zlých pánov podsvetia prekabátili mocným kúzlom. Hunahpu a Xbalanque trávili veľa času hraním. A pri tom vždy narobili toľko hluku, až sa bohovia podsvetia nahnevali a požiadali ich, aby zišli dole. Dvojčatá následne v Xibalbe úspešne prešli všetkými skúškami v piatich domoch, no v tom poslednom – dome Netopierov však Hunahpú nešťastne prišiel o hlavu. Tá mala poslúžiť ako lopta pri rozhodujúcom zápase. Miesto nej si teda nasadil tekvicu a pánov podsvetia tak oklamal. Ako sa mal začať zápas, na ihrisko vbehli zajace a rozptýlili ich pozornosť a Hunahpú tekvicu nebadane zamenil za svoju hlavu. Bratia napokon v tomto zápase dokázali zvíťaziť.
Bohovia boli týmto „divadlom“ takí uveličení, že bratov poprosili, aby ich takisto obetovali odseknutím hlavy a potom nazad oživili. Čo im teda Hunahpú a Xbalanque veľmi radi splnili. Do pôvodného stavu ich však už odmietli vrátiť a pánov Xibalby tak porazili raz a navždy. Po tomto víťazstve dobra nad zlom bola zem konečne pripravená na stvorenie ľudských bytostí. Xabalanqué a Hunahpú sa z Xibalby vynorili ako slnko a mesiac a vystúpili na nebesia. Každý deň tak prežívajú svoju cestu do podsvetia, ako aj svoj šťastný návrat.
Pelota hrá v našom príbehu dôležitú úlohu
V tejto mayskej legende hrá veľmi dôležitú úlohu jedna špeciálna loptová hra s názvom pelota – respektíve jej mayský ekvivalent Tlachtli (v španielčine označovaná ako „juego de pelota“). Táto pôvodne rituálna hra bola bežnou súčasťou náboženstva ešte v predkolumbovskej dobe u Toltékov, Aztékov aj Mayov (mezoamerické civilizácie). Hra sa dokonca dostala až na Karibské ostrovy, či dnešné územie USA (Arizona).
Je veľmi pravdepodobné, že pelota vďaka svojmu náboženskému významu mala znázorňovať vesmír a dráhu nebeských telies – Slnka a Mesiaca. Ihrisko bolo oblohou, lopta Slnko, prípadne Mesiac. No a dva kruhové kotúče/bránky, cez ktoré sa mala lopta dostať, zase symbolizovali východ a západ slnka. Staroveké pravidlá nie sú úplne presne známe a u každého kmeňa sa aspoň mierne líšili. Takisto malo takéto zápolenie možné rôzne dôvody, hoci všetky previazané náboženským aspektom. Aztékovia brali pelotu ako pomyselnú náhradu vojny počas doby prímeria. Kultúra Veracruz z nej zase spravila zdroj ľudských obetí.
Aj preto túto hru nemohol hrať každý. Boli to predovšetkým slobodní muži s urodzeným pôvodom, ktorí museli byť naozaj veľmi fyzicky zdatní a vytrvalí, aby ju dokázali hrať. Zmyslom hry bolo prehodiť loptu cez kruh upevnený na stene ihriska. Lopta sa v žiadnom prípade nesmela brať do ruky či odkopávať chodidlom. Odrážať sa smela len bokmi a kolenami, lakťami a ramenami – vo vzduchu. Lopta bola klasicky guľatá ale pomerne ťažká, vyrobená z veľmi tvrdej gumy alebo kaučuku. Jej priemer sa podľa doterajších zistení sa pohyboval v rozmedzí 8-20 cm. Hmotnosť? Tak tie menšie do 200 g pre hráča nemuseli byť veľký problém. No tie najväčšie mali aj 4 kg a aj napriek fyzickej zdatnosti hráčov a používaniu chráničov často dochádzalo pri hre k ich zmrzačeniu či dokonca až smrti.
Tlachtli, alias mayská pelota – VIDEO
Mohlo by vás zaujímať
- AlkoTip Ochutnávka rumov v Bratislave - piatok 26. január 2024, predajňa Svet Nápojov
- AlkoTip #7 Ochutnávka rumov v Nitre - piatok 19. január 2024, Hemingway Bar
- Barbados, krajina rumu zasľúbená - veľký prehľad o rumovej perle Karibiku
- AlkoTip Ochutnávka rumov v Seredi - piatok 12. januára 2024, Albero Rosso
- Luca Gargano (Velier) - poznajte jednu z najväčších osobností rumového sveta
- AlkoTip #6 Ochutnávka rumov v Nitre - piatok 15.december 2023, Hemingway Bar
- Ako vybrať rumový darček - nielen pre muža, aj na poslednú chvíľu
- AlkoTip Ochutnávka rumov v Nových Zámkoch - piatok 8. decembra 2023, Django Club
- AlkoTip #5 Ochutnávka rumov v Nitre - piatok 24.novembra 2023, Hemingway Bar
- Piráti - Rum - Karibik: legendárne spojenie, ktoré pozná každý, chcete vedieť viac?