S.B.S Belize 2005 je single cask rum zo špeciálnej edície S.B.S rumov od nezávislého dánskeho bottlera 1423.dk. Tento je konkrétne melasový rum z belizejskej Travellers Distillery. Destilovaný v kolóne v roku 2005 dozrieval v sudoch po bourbone celých 18 rokov. Ako chutí táto vzácnosť, nafľašovaná v počte len 275 kusov? To vám prezradím v tejto recenzii, ako inak.
Vlastnosti
S.B.S Belize 2005 | |
---|---|
Cena | 112,23 € |
Cena za jednotku | 160,33 €/l |
Značka | S.B.S |
Objem fľaše (l) | 0,70 |
Balenie | Kartón |
Pôvod rumu | Belize |
Fľaškovaný | Dánsko |
Štýl | Golden, Single Barrel |
Typ (hlavná zložka) | Melasa |
Obsah alkoholu (%) | 58,0 |
Doba zrenia (rokov) | 18 |
Štýl zrenia | Tropické |
Zrenie-typ suda | Bourbon |
Farba | Zlatá |
Chuť | Drevo, Čokoláda, Karamel, Hrozienka, Trstinový cukor |
Vôňa | Vanilka, Čokoláda, Kokos, Karamel |
S.B.S – Single Barrel Selection – super limitované rumy z celého sveta
S.B.S, čiže Single Barrel Selection, je špeciálna značka rumov od dánskeho nezávislého bottlera z Dánska 1423 – World Class Spirits*. Séria rumov pochádza vždy iba z jedného suda a v ponuke nájdete vlastne „celý svet“. Čo pokrýva naozaj široké portfólio najrôznejších rumových štýlov a čŕt, ktoré sú charakteristické pre tú ktorú rumovú krajinu. S.B.S sa zameriava na rumy, ktoré sa fľašujú priamo zo sudov, bez akýchkoľvek prídavných látok a filtrácie chladom. S vyššou voltážou, často rovno v sudovej sile.
Rumy z tejto série pochádzajú priamo z konkrétnej destilérky – buď sa získajú priamo, alebo sú od rumového sprostredkovateľa. Sudy s rumom potom smerujú do Dánska, kde ich skladujú vo vlastnom sklade, ktorý sa nachádza v Ringe neďaleko Odense. V niektorých prípadoch ho však nechajú finišovať aj v novom sude – deje sa tak vtedy, keď mu chcú dodať ďalší výraz, ktorý zodpovedá chuťovému profilu rumu. Každý jeden sud sa potom pravidelne individuálne kontroluje až do okamihu, keď tento rum podľa blendera dosiahne vrchol svojej kvality. Napokon sa ručne plnia do fliaš. Tie majú uniformný vzhľad – všetky etikety S.B.S sú nastavené rovnakým spôsobom a zobrazujú čo najviac špecifikácií. Každá krajina pôvodu má potom svoj vlastný farebný kód.
S.B.S (Single Barrel Selection) sú vydávané v prísne limitovanom množstve. Doteraz sa im podarilo vyprodukovať už viac ako 170 rôznych vydaní z najrôznejších rumových krajín. Nechýba klasika Jamajka, Barbados, Trinidad a Guyana, takisto Kuba, Dominika, Venezuela, ale napríklad aj exotika ako Austrália, Réunion, Francúzske Antily, Ghana, Thajsko, či dokonca aj domáce Dánsko.
*1423 – World Class Spirits
Spoločnosť 1423 – World Class Spirits založil ešte v roku 2008 Joshua Singh spolu so svojim bratom a ešte jedným kamarátom, keď sa im podarilo vytvoriť prvý rum na predaj. Po jeho vydaní pokračovali v získavaní kontaktov a svoje pôsobenie v Európe posilnili distribučnou aktivitou. Ako prvý s nimi podpísal kontrakt Ron Centenario z Kostariky, potom Bristol Spirits z Británie. Dnes zastupujú najrôznejšie značky rumu a ďalších destilátov ako je Tres Hombres, Fair Transport, Bristol Spirits, Rum Company, Wild Tiger Rum, Worthy Park. Ale aj Wemyss Malts Whisky, By the Dutch (arrack), či Pinkster Gin.
Vlastná produkcia
Z ich vlastných značiek je to Ron Patridom (predtým známy ako Ron Esclavo), ale aj Ron Cristóbal, obe z Dominiky, či Compañero (Panama). No a samozrejme aj táto špeciálna edícia limitovaných vydaní rumov z celého sveta S.B.S – Single Barrel Selection. Okrem toho majú vo svojom portfóliu aj 24 Days of Rum – originálny rumový kalendár, či degustačný The Gin Box.
Okrem toho ponúkajú i ďalšie služby ako je možnosť zajednať si svoj vlastný súdok rumu, alebo vytvoriť rovno celý rumový brand. Takto na objednávku vyrobili napríklad aj Rammstein Rum, ktorý v Európe zaznamenal naozaj veľký úspech.
Základné informácie o rume S.B.S Belize 2005
S.B.S Belize 2005 je rum, ktorý vyprodukovala Travellers Distillery, ktorá mimochodom sídli rovno v hlavnom meste tohto maličkého stredoamerického štátu – v Belmopane. Jedná sa o melasový rum destilovaný v kolóne (column still) v roku 2005 a nafľašovaný v januári 2023 pri sudovej sile 58% ABV.
Rum tropicky dozrieval až 18 rokov v ex-bourbon sude. Rum je non-chill filtered, čiže nefiltrovaný chladom, bez prídavných látok, cukru a farbív. Vydaný v limitovanom počte 275 kusov.
Ako vyzerá fľaša a balenie
Všetky fľaše S.B.S sú tvarom rovnaké – pekne zaoblené s robustnou korkovou zátkou na hrdle, a s rovnakým dizajnom etikety, či darčekovej krabice. Na etikete potom nájdete množstvo relevantných informácií o konkrétnom rume. Jednotlivé krajiny sú farebne odlíšené – Belize má pridelenú „svetlo fialovú“. Darčeková krabička má v strede s výrez, aby bolo vidno čo ste si to vlastne kúpili. Jednoduché, praktické, ale aj ľahko rozpoznateľné – beriem bez výhrad.
Travellers Distillery
Ako som už spomínal, tento rum pre S.B.S vyrobili v Belize v destilérke Travellers. Tento veľký liehovar, najväčší v krajine, patrí spoločnosti Travellers Liquors Limited, ktorá v ňom ale vyrába naozaj najrôznejšie druhy alkoholu. A teda nielen rum, ale aj vodku, gin, brandy, či dokonca aj likéry a víno z belizejského ovocia. Za ich vlajkovú loď sa ale i tak považuje rum značky One Barrel, ktorý sa vyváža do celého sveta.
V roku 1992 prešla destilérka modernizáciou, hlavne destilačných zariadení, takisto tam však upustili aj od riadenej fermentácie, kedy sa do procesu zapája kyselina na jej urýchlenie. Výsledkom je teda výroba rumu z kvalitnej melasy z domácich zdrojov, ktorá podstupuje prirodzenú fermentáciu. Dvojitá destilácia potom prebieha v trojstĺpcovej kolóne – triple column still, ktorú si na začiatku tisícročia priviezli z Nového Mexika v USA (predtým tam ich rumy destilovala menšia kolóna, ale aj pot still). Táto nová trojkolóna produkuje 3 typy rumu – neutrálny destilát z trstiny s ABV 95-96%, potom rum na starenie, ktorý kolónu opúšťa pri 90% ABV a nakoniec aj vysokoesterový rum o sile približne 85-87% ABV.
Liehovar samotný funguje v Belmopan-e, sklad sudov „warehouse“ však majú v Belize City (bývalé hlavné mesto až do roku 1961, keď bolo do veľkej miery zničené hurikánom Hattie). V Belize City prebieha nielen starenie rumu, ale ho tam aj blendujú a plnia do fliaš. Travellers Distillery významne podporuje miestnu komunitu, keď napríklad až 70% ich zamestnancov tvoria slobodné matky. Takisto tam dbajú na to, aby ich metódy boli šetrné k životnému prostrediu. V roku 2008 potom otvorili aj malé múzeum, ktoré pre návštevníkov mapuje rumovú históriu Belize, ktorej hlavnú časť tvorí práve destilérka Travellers.
Travellers Distillery a jej prienik na americký trh
Presadiť sa na trhu v USA je snom mnohých výrobcov destilátov. Travellers Destillery sa to podarilo najprv s vodkou „Cane Juice Vodka“, ktorá sa aktuálne predáva v 38 štátoch. Rum prišiel na rad v roku 2005 – najznámejší aged dark rum „One Barrel Rum“ sa dnes predáva v 20 štátoch USA (okrem „1“ Barrel, majú v základnej ponuke aj „3“ Barrel a „5“ Barrel rum – t.j. 1-ročný, 2-ročný a 5-ročný rum).
Ďalšie obľúbené rumové značky Travellers:
- Don Omario Vintage Rum
- Aged Dark Rum
- Classic Gold Rum
- Cristal Parrot Lite Rum
- Classic White Rum
- Kuknat Rum (kokosový rum)
Začiatky Travellers
Travellers ešte ako malý bar založil Jaime Omario Perdomo v roku 1953 v Belmopane, hlavnom meste Belize. Svoj podnik pomenoval Travellers (čiže Cestovatelia), pretože väčšina jeho hostí do Belmopanu akurát prichádzala, alebo naopak odchádzala. V bare sa podávalo pivo, likéry a rôzne destiláty vrátane lokálneho rumu. Ten si Perdomo blendoval sám, ako bolo v tých časoch na Belize úplne bežné v mnohých podnikoch. Postupom času sa jeho rumové výtvory stávali stále populárnejšími, čo ho primälo k tomu, aby svojmu rumu zabezpečil konzistentnosť a stálu kvalitu.
Práve vtedy vznikol rum, ktorý sa stal vlajkovou loďou spoločnosti – ONE BARREL. Problém nastal, keď vďaka väčšej konkurencii sa k rumom dostatočnej kvality nevedel tak ľahko dostať. Preto spolu s partnerom Luisom Albertom Espatom začali stavať priamo v Belmopane vlastný liehovar. V roku 1983 si potom Perdomo zaregistroval spoločnosť Travellers Liquors Limited. V roku 1989 sa spoluvlastník Alberto Espat rozhodol svoj podiel v spoločnosti odpredať a odvtedy je plne pod kontrolou rodiny Perdomo. Dnes spoločnosť riadia deti Dona Omaria. Dcéry Amanda a Magali vedú podnik a na výrobu priamo v liehovare dohliada syn Myito Perdomo.
Pár faktov o Belize + rumová tradícia krajiny
Belize je maličký štátik na východnom pobreží Strednej Ameriky, ktorý susedí s Mexikom na severozápade a s Guatemalou na západe a juhu. Má približne 400 tisíc obyvateľov (teda len o kus menej ako má Bratislava). Územie dnešného Belize najprv tvorilo súčasť Mayskej ríše, ktorú v 16.storočí zničili španielskí conquistadori Hernán Cortés a spol. V 17. storočí krajinu obsadili Briti a od roku 1862 bola ich kolóniou, ktorá niesla názov Britský Honduras (mimochodom, Belize je jediná anglicky hovoriaca krajina Strednej Ameriky). Názov Belize nesie od roku 1973, kedy získala status autonómie. Od roku 1981 Belize získalo úplnú nezávislosť. Stále však patrí medzi krajiny Commonwealthu a hlavou štátu je tak doteraz britský panovník (aktuálne teda Karol III).
Rumová tradícia Belize
V Belize sa narozdiel od karibských krajín cukrový priemysel neudomácnil tak skoro. Prvú cukrovú trstinu sem doviezli až približne v polovici 19. storočia mexickí farmári, ktorí sa usadili v severnej časti vtedy Britského Hondurasu. Zakladali sa prvé plantáže a cukrovary, pričom o niečo neskôr sa do procesu budovania cukrovarníckej kultúry zapojili aj americkí osadníci. Tradícia výroby rumu je ešte mladšieho dáta. Prvé väčšie liehovary začali v Belize vznikať až v 50-tych rokoch minulého storočia.
Aktuálne najväčším producentom je Travellers Distillery a o niečo menej produktívny je potom liehovar Cuello. Len pomerne nedávno (v roku 2016) vznikla aj ďalšia destilérka s názvom Copall Tree Distillery, ktorá sama seba pasuje do roly malého, ekologicky zmýšľajúceho výrobcu organického rumu (volá sa originálne „Copalli“). Na jeho produkciu používajú len šťavu z cukrovej trstiny a používajú pri tom pot still aj column still destilačné zariadenia. Všeobecne rumy z Belize inak majú pôvodne typicky španielsky štýl – sú ľahké, a v drvivej väčšine sú vyrábané v kolóne…
Ako S.B.S Belize 2005 vonia a chutí?
Vôňa je silná, bohatá, sladká, po čokoláde a karamele. Rum v nose rozvíja aj arómu kokosu a vanilky, pochopiteľne cítiť aj silnú sudovosť. Aj bez dodatočných informácií o tejto fľaši je podľa vôni jasné, že tu ide o dlhý pobyt v sudoch.
Chuť? Neskutočná intenzita, zároveň okrúhlosť a skvele integrovaný alkohol. Prenikavá hrejivá chuť sušených hrozienok, sudovosť, spálený cukor, karamel, čokoláda. V ústach aj v hrdle je rum proste sladký (samozrejme, nie tu žiadny pridaný cukor). Pil som aj ďaleko silnejšie (ABV >65%) Belize z Travellers destilérie, takže viem porovnávať. S.B.S Belize 2005 a jeho 58% postačuje, aby pokryl chuťové potreby náročného rumára.
Záver je dlhý, objavuje sa drevo a horká čokoláda.
Ako chutí ostatným
- rum-x.com – 8,2/10
- RumRatings.com – 9,0/10
Hodnotenie z Rum Ratings
Cena
Baví ma, ak stojí takto dobrý rum 100-130 €. Skvelý pomer cena/kvalita.
Moje hodnotenie na záver
Záver recenzie: Útok na čuchové a hlavne chuťové ústrojenstvo zvaný S.B.S Belize 2005 je rozhodne jeden z najlepších rumov z Belize, ktoré som pil. Integrácia alkoholu a teda skvelá piteľnosť, okrúhlosť, sladkosť v chuti, dlhý dojazd. Tá krásna karamelová nasladlosť v ústach nastupuje prakticky okamžite po ochutnaní a vydrží dlho. Super je tiež cena. V dobe písania recenzie dokonca len 110 €, ale aj za pôvodnú cenu 130 € sa oplatí. Ak máte radi Foursquare rumy a kvalitné Belize ste doteraz nemali, alebo chcete proste kvalitný rum v sudovej sile, toto S.B.Sko rozhodne odporúčam. Btw - fľaša bola pre väčšinu účastníkov prekvapením večera na jednej z našich single cask degustácií.
Hodnotenie autora
- Vôňa a chuť
- Dozvuk
- Pomer cena kvalita
Vývoj ceny S.B.S Belize 2005
Mohlo by vás zaujímať
- Dos Maderas Atlantic - ako chutí rumová novinka s finišom v ex-sherry od osvedčenej značky zo Španielska?
- Ron La Progresiva de Vigia 8 - ľahká kubánska rumová limitka (recenzia)
- Admiral Rodney HMS Formidable je najťažší kolónový rum v produktovom rade značky
- Clément Rhum 10y - agricole rum z Martiniku (recenzia)
- Patridom XO Oloroso Cask Finish - ako chutí dominikánska limitka s finišom v ex-sherry sudoch?
- El Dorado 15 - vstup do sveta typických guyanských rumov
- Navy Island XO Reserve Port Cask Finish - jamajka blend finišovaný v sudoch po portskom (recenzia)
- Papa's Pilar Rye Whiskey Barrel Finished Rum - blend karibských rumov s finišom po ražnej whisky
- Worthy Park Single Estate 12 Y.O. - ako chutí dvanásťročný rum z Jamajky?
- Foursquare 2011 - 22. vydanie Exceptional Cask Selection, ako chutí tento ročníkový bajan rum?